Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 16/01/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

2011 raz jeszcze

 33 dodane: 11:20, 30/12/11

tagi:Oruniakalendarium

Kończy się rok 2011. Co w tym czasie działo się ważnego na Oruni i jej okolicach? Przedstawiamy, miesiąc po miesiącu, odpowiedź na to pytanie.

Letni Festyn w Parku Oruńskim przyciągnął setki osób
Letni Festyn w Parku Oruńskim przyciągnął setki osób
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 33


Styczeń 2011

Już pierwszego dnia nowego roku nie zabrakło „mocnego akcentu”.  Na ulicy Podmiejskiej mieszkający tam młody mężczyzna uderza nożem swojego ojca. Ofiarę ataku udaje się uratować, sprawca jest ścigany przez policjantów.

Oruński sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy ulicy Małomiejskiej zbiera 11 tysięcy złotych.

W połowie stycznia do swojej siedziby na Oruni wprowadza się arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Kończy się „śmierdząca” sprawa na Oruni Górnej. Przy budowanej pętli Świętokrzyska znika jedna z lisiarni, która od wielu lat stanowiła wielkie utrapienie dla mieszkających w okolicy ludzi.

Zmiany docierają także na nasz portal. Pojawiają się dwa nowe działy „na głównej”, przy komentarzach wyświetlają się teraz IP użytkowników. Szczególnie ta ostatnia zmiana budzi początkowo sporo kontrowersji.

Na Trakcie Św. Wojciecha pokazują się pierwsze ekipy robotników, łatające wiele fragmentów ulicy. Jak zapewniają urzędnicy, Trakt ma być „priorytetową sprawą”.

Policjanci, mimo wcześniejszych zapewnień, że „wykrycie sprawców jest tylko kwestią czasu”, umarzają śledztwo w sprawie zniszczenia Pomnika Tatara w Parku Oruńskim.

W ostatnim dniu stycznia przedstawiciele grupy inicjatywnej składają do gdańskiego Urzędu wniosek (wraz z 1491 podpisami mieszkańców) o powołanie Rady Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce”.

Luty 2011


Groźna wichura wyrządza szkody na Pomorzu, także na Oruni. Wiatr zrywa tutaj dachówki, niszczy rynny, okna i drzwi wejściowe do budynków.

„Gorączka obywatelska” dociera również na Orunię Górną i Chełm. Tutejsi mieszkańcy wraz z sąsiadami zza miedzy powołują grupę inicjatywną, której celem jest powołanie w ich okolicy rady dzielnicy.

W połowie lutego w sprawie „gangu Banana” do przesłuchania przez sąd pozostaje wciąż 30 świadków.
MojaOrunia.pl wchodzi na Facebook.pl :)

W Gościnnej Przystani odbywa się kolejne spotkanie z cyklu „Orunię widzę wielką”. Temat – rewitalizacja dzielnicy.

Znana z prowadzenia szeregu inicjatyw  na Oruni, Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej zostaje laureatem Nagrody im. Lecha Bądkowskiego dla najlepszej organizacji pozarządowej, działającej na terenie miasta Gdańska za rok 2010.

Ciąg dalszy „buńczukowej sprawy”. Jego fragment odnajduje się… kilkadziesiąt centymetrów obok zniszczonego wcześniej Pomnika Tatara w Parku Oruńskim.

Marzec 2011


Na ulicy Sanodmierskiej złomiarze odpiłowują… 7-metrową latarnię. „W pracy” przeszkadzają im policjanci.

Pojawiają się pierwsze doniesienia na temat handlowej ofensywy Lidla i Zatoki. Są informacje o budowie nowego sklepu i modernizacji starej placówki.

Dyskusja na temat planowanej przez miasto podwyżki czynszów komunalnych dociera także na Orunię. Członkowie Nic o Nas Bez Nas organizują tutaj spotkanie w tej sprawie.

Rozpoczyna się remont kolejowej „721-tki”. Robotnicy pojawiają się w okolicy ulicy Przy Torze i Smętnej.

Od połowy marca można już korzystać z kompleksu nowych boisk Szkoły Podstawowej nr 16.

Kilka dni później także w SP nr 16 otwiera się nowy plac zabaw.

Kiepska informacja dla mieszkańców lokali komunalnych – od września czynsze idą mocno w górę!

Zachwalane przez miasto „Furtki Internetowe” okazują się kompletnym niewypałem. Pracownicy Dworku Artura postanawiają zrezygnować z dwóch  tego typu „skrzynek”.

Kwiecień 2011

Rewolucyjne zmiany na Oruni  - jest o burakach, kapuście, wyburzeniu setek kamienic i eksmisji do Kościerzyny. Prima aprilis :)

Jest gotowy plan rewitalizacji Parku Schopenahuera, nie ma pieniędzy na jego realizację.

W wypadku na Armii Krajowej ginie 22-letni Arkadiusz Budzan-Piasecki. Był jednym z czołowych bramkarzy oruńskiej Ligi Salezjańskiej.

Rozpoczynają się prace porządkowe na skwerku przy Gościnnej i Trakcie Św. Wojciecha. Mają tam być posiane słoneczniki.

W połowie kwietnia jest już lista kandydatów do Rady Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce”. Oruniacy będą wybierać spośród 22 osób.

Dawny komisariat na Gościnnej wciąż „w swoim posiadaniu” ma policja. Traci na tym miasto, traci Orunia. Nic w tej sprawie się jednak nie zmienia.

Setki osób biorą udział w XXII Pieszej Pielgrzymce na Wzgórze Św. Wojciecha. Maszeruje się Traktem Św. Wojciecha i wałem Kanału Raduni.

Na Orunię przyjeżdża słynny nawrócony gangster – Piotr Stępniak.

Otwarto koperty z ofertami wykonawców na przebudowę Kanału Raduni. Najtańsza z nich mówi o kwocie 134 miliony złotych.

Maj 2011


Bilety komunikacji miejskiej idą o ponad 10 procent w górę.

Kilka klatek budynku na Przyjemnej nie ma przez dłuższy czas wody. Zarządca wspólnoty nie uregulował na czas należności. Z konta wspólnoty zniknęły też pieniądze.

Przedstawiamy 22 kandydatów do RO „Orunia-Św.Wojciech-Lipce”.

8 maja o godzinie 6 rano otwierają się punkty wyborcze na Oruni. Mieszkańcy dzielnicy wybierają swoją radę.

Rada Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce” wybrana! Głosowało 1684 mieszkańców. Poznaliśmy 15 radnych.

W Gdańsku ruszają „rowerowe” warsztaty STER. Spotkanie ma miejsce także na Oruni.

W tym roku najprawdopodobniej nie ma co liczyć na obiecywany wcześniej remont ulicy Raduńskiej.

Mieszkańcy Traktu Św. Wojciecha 165 E i F tracą przydomowe ogródki na rzecz powstającej drogi. Sprawa wywołuje wiele emocji.

Gdańska „Mapa Wstydu” już działa. Orunia ma tu silną reprezentację!

Słoneczniki na Oruni już posiane. Pomysł budzi jednak liczne kontrowersje.

Nowowybrani radni osiedla odbierają w gdańskim Ratuszu insygnia swojej władzy – legitymacje. Kilka dni później następuje zaprzysiężenie członków Rady.

Architekci przedstawiają mieszkańcom Oruni i radnym osiedla kilka interesujących koncepcji rozwoju Oruni. Jest „podświetlana” Katedra, kino na świeżym powietrzu, ścieżka zdrowia…

Na miejscu Zatoki ma powstać hotel, biura i …Zatoka!

Czerwiec 2011

Na początku miesiąca odbywa się Festyn Rodzinny w Parku Oruńskim. Impreza gromadzi setki osób.

Działka przy parafii Św. Ignacego Loyoli, która jest warta prawie pół miliona, trafia do Kościoła za… niecałe pięć tysięcy złotych.

Na Dworcowej ma miejsce happening, podczas którego mieszkańcy dzielnicy, radni osiedla i pracownicy jednej z telekomunikacyjnych firm wkopują blisko sto drzewek i krzewów.

Mężczyzna wyskakuje z drugiego piętra budynku przy ulicy Podmiejskiej. Jego stan jest ciężki.

Rusza remont ulicy Niepołomickiej.

Mieszkańcy skarżą się na ptactwo w Parku przy ulicy Związkowej. Głos zabierają przedstawiciele miasta, ornitolodzy i „odławiacze”.

Motocrossowe Mistrzostwa Świata w sidecarach i Motocrossowe Mistrzostwa Europy w quadach w rejonie Św. Wojciecha gromadzą wielu fanów ekstremalnej jazdy.

Lipiec 2011

Tai chi, gimnastyka, nordic walking – wszystko za darmo, wszystko w Parku Oruńskim – rozpoczyna się kolejna miejska akcja „Wyginaj śmiało ciało”.

160 pracowników Johnson & Johnson pojawia w Trójmieście i okolicach, w tym wielu z nich na Oruni. Malują płoty, montują nowe huśtawki, pracują w ogrodach, naprawiają balkony i organizują festyn dla oruńskich dzieci.

10-letnia rocznica tragicznej powodzi z 2001 roku wywołuje u mieszkańców dzielnicy wiele wspomnień.

Wciąż nie ma chętnych na wystawiony na przetarg, niszczejący XIX wieczny Dwór na Olszynce.

Jest umowa na dofinansowanie przebudowy Kanału Raduni. Całość inwestycji (150 milionów złotych) pokrywa budżet państwa i środki unijne.

Miejski konkurs na place zabaw nie po myśli oruniaków – żaden ze złożonych projektów nie zyskuje akceptacji urzędników.

Groźny wypadek na Trakcie Św. Wojciecha – motocyklista z rozległymi obrażeniami ciała trafia do szpitala.

Przez cztery noce z rzędu złodzieje kradną elektryczne kable kolejowe z rejonu ulicy Sandomierskiej. Opóźniają się pociągi, opóźnia się również remont linii E-65, łączącej Gdynię z Warszawą.

Sierpień 2011

W zorganizowanym przez Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych przetargu na remont zabytkowej kuźni z ulicy Gościnnej wygrywa elbląska firma – BUDCHEM.

Lokalna rada osiedla przygotowuje plan podziału 42 tysięcy złotych, jakimi dysponuje w swoim budżecie na rok 2011.

„Pierwsi klienci nowego sklepu Lidl w Gdańsku Oruni będą mogli dokonać zakupów już na przełomie listopada i grudnia bieżącego roku” – informują nas przedstawiciele firmy. Nowy market nie zostaje jednak otwarty na czas.

Na śmietniku przy ulicy Uroczej jedna z mieszkanek znajduje… popękany nagrobek z XIX wieku. Sprawą zainteresowaliśmy urzędników. Zabytkowy monument trafia  do Lapidarium Nekropolii Gdańskiej.

Miasto przedstawia plan „rozkorkowania” południowego Gdańska. Do 2020 urzędnicy chcą wydać na budowę nowych ulic w tym rejonie Gdańska od 600 milionów do miliarda złotych.

Po 18 miesiącach znikają „Szadółki” z Traktu Św. Wojciecha. Do wywozu śmieci  z nielegalnego wysypiska (tuż obok siedziby Biura Obsługi Mieszkań nr 4) potrzeba aż… 18 ciężarówek.

Rozpoczynają się prace w związku z budową przejścia podziemnego pod torami w rejonie ulicy Rejtana.

Elewacja przy Żuławskiej 6 stopniowo nabiera innego wyglądu. Budynek jest malowany, ocieplany i modernizowany. To nie pierwsze tego typu zmiany w tej okolicy. Wcześniej robotnicy „zajęli się” blokiem przy Ramułta 4.

Wrzesień 2011

Pierwszy, oruński automat biletowy już stoi.

Na Podmiejskiej ginie mężczyzna. Zdaniem niektórych mieszkańców, został on zamordowany. Policja nie potwierdza tych informacji.

Adamek kontra Kliczko… na Gościnnej. Transmisja „live” w Gościnnej Przystani zgromadziła kilkudziesięciu amatorów sportowych wrażeń.

Pali się „styropianowy kamień” na Gościnnej, tej samej nocy wybijane są szyby w pobliskim sklepie. „To dzicz” – komentują wybryki chuliganów oburzeni mieszkańcy.

Rusza budowa 137 mieszkań na Trakcie Św. Wojciecha. Inwestorem jest Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Motława”.

Kolejne dewastacje na Ubocze 24. Zniszczona zostaje część elewacji budynku. Straty szacuje się na 20 tysięcy złotych.

Śmiertelny wypadek nieopodal skrzyżowania Świętokrzyskiej i budowanej Nowej Łódzkiej. Pod koła nadjeżdżającego Mercedesa wpada starsza kobieta.

Buduje się nowy market sieci „SAM-34” na ulicy Żuławskiej. Pierwsi klienci mają się tu pojawić jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.

Rada Osiedla organizuje swój festyn sportowo-rodzinny. Impreza miała miejsce na boiskach SP nr 16.

Na przecinającej Trakt Św. Wojciecha, budowanej tu 3-kilometrowej estakadzie roi się od robotników. Obwodnica Południowa coraz bliżej!

Zdenerwowani na poczynania rządu premiera Tuska rybacy blokują na kilka godzin Trakt Św. Wojciecha.

Październik 2011

Rozpoczyna się instalacja ciepłej wody w 10-piętrowym budynku na Granitowej 4. Inwestycja pochłania 200 tysięcy złotych.

W Gościnnej Przystani ruszają dyżury radnych osiedla.

Opóźnia się budowa Parku w rejonie Kozaczej Góry.

9 października w całej Polsce odbywają się wybory do parlamentu. Gdyby odbywały się one wyłącznie na Oruni, Lipcach i w Św. Wojciechu do Sejmu weszłyby trzy partie: Platforma Obywatelska (51.42%), Prawo i Sprawiedliwość (28.41%) i Ruch Palikota (9.93%).

Policja i straż miejska spotyka się z radnymi osiedla. Podczas dyskusji nie brakuje emocji.

W Św. Wojciechu trwają prace związane z przebudową Kanału Raduni.

Przedstawiciele SALOS-u i radni osiedla zastanawiają się nad powołaniem Komitetu, którego celem będzie doprowadzenie do budowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ulicy Smoleńskiej.

Wykonawca oruńskich TBS-ów natrafia na konkretny problem. Na drodze dojazdowej, która ma zostać przez niego wybudowana, pojawia się mieszkanka dzielnicy z naręczem dokumentów. Twierdzi, że prawnie jest to jej teren. Sprawa wciąż jest wyjaśniana.

Listopad 2011

Na łamach portalu publikujemy plan urzędników odnośnie uspokojenia ruchu na Trakcie Św. Wojciecha. Są nowe pasy, lewoskręty i wysepki. Póki co brakuje, tu bez niespodzianki, pieniędzy.

Kolejne, „małe” sukcesy lokalnej rady osiedla – z budżetu jednostki udaje się zakupić i postawić na Oruni kilka ławek.

Na skwerku przy Gościnnej sadzi się drzewa i krzewy. Koszt roślin i projektu – około 10 tysięcy złotych.

Coraz głośniej robi się na temat koncepcji węzła integracyjnego „Czerwony Most”. Kłopot w tym, że rewolucyjne dla Orunia zmiany mogą wejść w życie najwcześniej za kilkanaście lat.

Mieszkańcy blisko 30 oruńskich kamienic w tym roku nie będą mieli w swoich domach kanalizy. Na budowę przyłączy nie ma pieniędzy w miejskim budżecie.

Jest już projekt zrewitalizowanej kuźni przy ulicy Gościnnej.

Grupa 80 uczniów i nauczycieli z „nielegalnego” białoruskiego liceum zatrzymuje się na kilkanaście dni w oruńskiej „Melioratce”.

W Gościnnej Przystani rusza samopomocowy Klub Malucha. W bezpłatnych zajęciach uczestniczy już kilku rodziców i nieco więcej maluszków.

Gościnna Przystań to również miejsce, w którym odbywa się spotkanie stróżów prawa z mieszkańcami dzielnicy. Dyskusja nie wnosi nic nowego.

Grudzień 2011


Wielki sukces Oruńskiej Gwiazdki – na imprezę, która w tym roku wyjątkowo odbywała się na dwóch ulicach, przychodzi kilkaset osób. Jest również prezydent Paweł Adamowicz.

To już pewne – nie będzie żadnych tuneli i kładek dla kierowców, którzy w rejonie Oruni i Lipiec będą chcieli przedostać się na drugą część torów kolejowych.

Na Żuławskiej otwiera się market sieci „Sam-34”.

Na jednym z przejść dla pieszych na Trakcie Św. Wojciecha ginie pod kołami samochodu mieszkanka dzielnicy.

Krzysztof Kosik wydaje książkę „Oruński Antykwariat”.

W rejonie ulicy Związkowej pracujący tu robotnicy natykają się na ludzkie kości.

Kuźnia przy ulicy Gościnnej jest skanowana urządzeniem wartym kilkaset tysięcy złotych. Ma to umożliwić zorganizowanie w przyszłości wirtualnej wycieczki po dawnej kuźni.

Kilka z wprowadzonych w całym mieście zmian w komunikacji miejskiej dotyczy również Oruni. „To efekt rozmów z lokalną radą osiedla” – podkreślają urzędnicy.

Otwiera się nowa aleja Vaclava Havla. Co ciekawe, korki zamiast zmaleć, w niektórych godzinach znacznie się zwiększają.

Letni Festyn w Parku Oruńskim przyciągnął setki osób

Letni Festyn w...

11 tysięcy złotych udało się zebrać w oruńskim sztabie WOŚP

11 tysięcy...

Blisko 1500 zebranych podpisów pod wnioskiem o powołanie Rady Osiedla

Blisko 1500...

Budowa przejść podziemnych trwa już od kilku miesięcy

Budowa przejść...

Coraz głośniej mówi się o projekcie Czerwonego Mostu

Coraz głośniej...

Dewastacje na Ubocze 24 nie należą do rzadkości

Dewastacje na...

Grudzień to skanowanie kuźni urządzeniem wartym kilkaset tysięcy złotych

Grudzień to...

Jedna z propozycji zmiany wizerunku Oruni przedstawiona w maju przez architektów

Jedna z...

Jedna z wichur wyrządziła znaczne szkody na Oruni

Jedna z wichur...

Kilka miesięcy temu z Traktu Św. Wojciecha zniknęła Zatoka

Kilka miesięcy...

Majowe "Słonecznikosianie" przyciągnęło mieszkańców dzielnicy i radnych osiedla

Majowe...

Mapa Wstydu wystartowała, Orunia ma tu silną reprezentację!

Mapa Wstydu...

Na takie znalezisko natrafiła mieszkanka ulicy Uroczej tuż obok śmietnika

Na takie...

Nowy sklep sieci "Sam-34" wystartował w połowie grudnia

Nowy sklep...

Obwodnica Południowa coraz bliżej!

Obwodnica...

Od listopada w Gościnnej Przystani działa Samopomocowy Klub Malucha

Od listopada w...

Oruńskie TBS-y wchodzą w kolejną fazę - w maju bloki będą w stanie surowym

Oruńskie TBS-y...

W 2011 roku rozpoczęła się modernizacja Kanału Raduni

W 2011 roku...

W kwietniu miała miejsce Piesza Pielgrzymka do Św. Wojciecha

W kwietniu...

W kwietniu na Orunię zawitał znany, obecnie już nawrócony gangster - Piotr Stępniak

W kwietniu na...

W listopadzie policja i straż miejska musiała się tłumaczyć na spotkaniu z oruniakami

W listopadzie...

W listopadzie poznaliśmy projekt zrewitalizowanej kuźni przy ulicy Gościnnej

W listopadzie...

W lutym nagrodę za najlepszą organizację pozarządową w Gdańsku otrzymał GFIS

W lutym nagrodę...

W maju mieszkańcy dzielnicy głosowali na swoją radę osiedla

W maju...

W maju w gdańskim Ratuszu radni osiedla otrzymali insygnia swojej władzy

W maju w...

W marcu rozpoczyna się remont kolejowej "721-tki"

W marcu...

W styczniu na Orunię wprowadził się arcybiskup Sławoj Leszek Głódź

W styczniu na...

W styczniu na Trakcie Św. Wojciecha pokazują się pierwsze ekipy robotników

W styczniu na...

W styczniu zlikwidowano jedną z lisiarni na Oruni Górnej

W styczniu...

W tym roku Oruńska Gwiazdka odbywała się na dwóch ulicach

W tym roku...

We wrześniu na boiskach SP nr 16 radni osiedla zorganizowali swój festyn

We wrześniu na...

We wrześniu przy Żuławskiej 1 ruszyła budowa marketu sieci "Sam-34"

We wrześniu...

We wrześniu Trakt Św. Wojciecha zablokowali na kilka godzin...rybacy

We wrześniu...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

62.61.54.*

19:34, 30/12/11

No to jednak coś sie tu działo :)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA