Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 04/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

To są głodowe limity!

 5 dodane: 09:18, 06/01/12

tagi:protestyrybacy

Zgodnie z zapowiedziami, rybacy z całego Wybrzeża na kilka godzin zablokowali wczoraj (5.1) Trakt św. Wojciecha. Protestowali przeciwko nieekonomicznym, ich zdaniem, wręcz głodowym limitom połowowym na ten rok. Chcemy uświadomić społeczeństwo, co się dzieje w polskim rybołówstwie – mówili.

To są głodowe limity!
To są głodowe limity!
Fot. p.kalbarczyk

Fotografia 1 z 5

– Przede wszystkim chciałbym przeprosić wszystkich mieszkańców Gdańska i wszystkich użytkowników drogi. Wolelibyśmy dialogu a nie blokady. Po prostu domagamy się normalności – tłumaczył Jerzy Wysoczański, wiceprezes Związku Rybaków Polskich i przewodniczący protestu.

Trakt św. Wojciecha na wysokości posesji 3/11 został zablokowany o 12:00. Manifestacja trwała ponad 3 godziny. Podobnie jak we wrześniu, rybacy spacerowali po przejściu dla pieszych przez kilkanaście minut, po czym robili krótką przerwę.

Wszystko odbywało się zgodnie z prawem, nad bezpieczeństwem czuwała policja. Przebieg akcji kontrolował też przedstawiciel prezydenta Gdańska, Grzegorz Bystrzak. – Protest jest legalny, był zgłaszany, została wydana zgoda prezydenta. Obserwujemy, czy wszystko przebiega zgodnie z założeniami. Będziemy tu, dopóki rybacy nie skończą – mówił.

Jeśli chodzi o liczbę protestujących, według Wysoczańskiego, przybyło około 300 rybaków. – Ostrzegałem, że w styczniu „obudzimy się” wszyscy. Jak widać, nasza determinacja jest wielka. Przyjechaliśmy z całego Wybrzeża: Kołobrzeg, Chłopy, Unieście, Jarosławiec, Darłowo, Ustka, Łeba, Jastarnia, Hel, Władysławowo – wyliczał.

Na czas wydarzenia zorganizowano objazdy m. in. ulicami Brzegi i Świętokrzyską. Jak informowali policjanci, aby zachować płynność ruchu, na każdym skrzyżowaniu były patrole.
Mimo wszystko zdenerwowanych kierowców nie brakowało. – Kilka godzin protestu? Chyba sobie żartujecie! – wołano.
Zdarzali się też tacy, którzy cierpliwie czekali w korku. – Każdy protest ma sens, nie przeszkadza mi to. Jeśli będzie trzeba, postoję jeszcze godzinę i posłucham przyjemnej muzyki – zapewniał jeden z kierowców.

Dlaczego właściwie protestowano?
Wrześniowy protest dotyczył kar nałożonych na rybaków w 2007 roku, za przekroczenie limitów połowu dorsza. Wczoraj natomiast protestowano przeciwko limitom zaplanowanym na ten rok oraz przeciw ogólnej sytuacji w rybołówstwie. – Ten protest dotyczy naszego życia – wołali rybacy.

– Problem jest bardzo złożony. Rybacy dostali małe limity połowowe – to są głodowe limity, które wystarczą do kwietnia – maja tego roku – mówił Wysoczański.
– Kwoty połowowe na ten rok są nieekonomiczne. Część rybaków upadnie. Polityka naszego rządu jest nieudolna. W innych państwach potrafią zadbać o rybaka. U nas mamy politykę przeciw rybakom. Wszystko idzie ku zagładzie – żalił się Wojciech Pieper, rybak z Jastarni.

– Mam 18-metrową jednostkę i na ten rok kwota połowowa wynosi 51 ton dorsza do handlu. W Szwecji dla jednostki o 5 metrów krótszej od mojej ten limit wynosi 176 ton. Jestem rybakiem z dziada pradziada. To, co obecnie dzieje się w rybołówstwie, to ręce opadają – mówił.

Protestowano też dlatego, że nie pomogły rozmowy z rządem. – Rozmawiałem z panem Sawickim (minister rolnictwa - przyp. red.), prosiłem, żeby rząd pochylił się nad tym problemem. Usłyszałem, że jeśli coś mi się nie podoba, mogę iść do sądu albo odejść od zawodu. Kim my jesteśmy? – pytał z rozgoryczeniem.

Dlaczego protest akurat na Trakcie św. Wojciecha?
– Chcemy protestować zgodnie z prawem. Rozmawialiśmy z Komendą Wojewódzką Policji. Tu nie ma świateł, więc można chodzić po przejściu. To jest nacisk na marszałka, na wojewodę: zróbcie coś z tym – tłumaczył Pieper.

Manifestacji przyglądało się wielu przechodniów. Ich zdania, podobnie jak kierowców, były podzielone. – Porąbało ich, niech blokują Urząd Wojewódzki! – wołali jedni. – Dobrze robią, powinna z nimi stanąć cała Polska – odpowiadali inni.

Rybacy wzbudzili też wiele emocji wśród pasażerów komunikacji miejskiej. W przeciwieństwie do wrześniowego wystąpienia, teraz nie przepuszczano autobusów (schodzono z pasów tylko, gdy jechało pogotowie). Ci mniej cierpliwi po prostu opuszczali pojazdy i z oburzeniem, na własnych nogach mijali protestujących, nie szczędząc im przy tym słów komentarza. – A za bilety kto mi k… zwróci?! – wołała starsza pani, wysiadająca z autobusu.

Co dalej?
Rybacy zapowiedzieli, że wczorajsza manifestacja nie była ich ostatnim słowem. – Będziemy protestować dalej, znajdziemy inne miejsca – mówili.
– Wierzymy, że te protesty coś zmienią. Gdyby nie to, nie byłoby nas tutaj – podsumował Pieper.

Galeria artykułu

To są głodowe limity!

To są głodowe...

To są głodowe limity!

To są głodowe...

To są głodowe limity!

To są głodowe...

To są głodowe limity!

To są głodowe...

To są głodowe limity!

To są głodowe...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (11)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.108.*

12:49, 07/01/12

gosc 89.69.229.* Słusznie piszesz.Wszystko prawda. Szkoda tylko,że "urzędasy" mało poczuły ten protest...Nikt im nie siedział przed siedzibą ze śmierdzącymi rybami i koło parkingów gdzie parkują swoje fury aby ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.229.*

18:45, 06/01/12

Ja akurat miałam okazję ;) Też nie rozumiem, dlaczego akurat Trakt, ale przecież blokowali tylko kilka godzin, nie dni... można było to wytrzymać. Trzeba ich zrozumieć, gdyby wszystko było w porządku, nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.90.*

18:35, 06/01/12

całkiem możliwe, nie wgłębiałem się aż tak mocno w noworoczne zmianny nt. rybołóstwa ;D

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.229.*

18:31, 06/01/12

0125gd - rekompensaty obowiązywały w zeszłym roku, kiedy funkcjonował system trójpolówki (1/3 rybaków mogła łowić). Teraz mogą łowić wszyscy, a limit całościowy wzrośnie tylko o 25%... To nie fair, zwłaszcza że ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.90.*

17:26, 06/01/12

gosc 89.69.102.*, tak, zwłaszcza 42 tonowym tirem można było spokojnie pojechać po wale kanału. A poza tym miał on taką przepustowość, że zmieścił wszystkie samochody które w tych godzinach stoją na obu pasach ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.102.*

16:43, 06/01/12

Nie rozumiesz, że ten protest też powinien cię interesować? Bo w przyszłości coraz więcej ludzi będzie zmuszonych tak działać. A tu jakieś argumenty, że Orunia ucierpiała. Cierpi od wielu lat i ktoś kiedyś ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

16:19, 06/01/12

Urzędasy się z nich śmieja i im to lata... gdzie zablokują. Trakt Sw.Wojciecha jest mało atrakcyjny do blokowania bo nie w centrum. Tylko nam maluczkim z Oruni się oberwało i my na tym ucierpieliśmy a Górny ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.102.*

15:46, 06/01/12

Bez przesady z tym samolubnym myśleniem. Były wyznaczone objazdy, więc można było spokojnie pojechać wałem Kanału. Poza tym to co robi ten rząd i Unia woła o pomstę do nieba, komuna wraca. Rybacy dostali po d.. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.90.*

15:11, 06/01/12

niech zablokują jakieś przjeście koło urzędu, a nie ludziom odcinają drogę z/do pracy. Samolubne myślenie. A urzędnicy i tak się z nich śmieją.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.197.58.*

14:36, 06/01/12

w sumie nie ma im sie co dziwic.....

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

13:32, 06/01/12

Rozumiem walkę o swoje ale dlaczego w Gdańsku a nie w Warszawie? Bo stąd jest Tusk?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA