Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 10/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kłopotliwe ogrzewanie

 1 dodane: 12:32, 11/01/12

tagi:ZTMautobusyogrzewanie

Albo zdecydowanie za zimno, albo za gorąco… Niewłaściwa temperatura w pojazdach komunikacji miejskiej może skutecznie uprzykrzyć pasażerom nawet krótką podróż. Postanowiliśmy sprawdzić, jak działa ogrzewanie w autobusach, ile kosztuje i kto tak naprawdę za to płaci.

Kłopotliwe ogrzewanie
Kłopotliwe ogrzewanie
Fot. osowa24.com

Fotografia 1 z 1

Temperatura w autobusach stanowi problematyczną kwestię w wielu miastach Polski. Na forach internetowych pasażerowie narzekają przeważnie na brak klimatyzacji latem i niewłaściwą temperaturę zimą – albo za gorąco, albo ogrzewanie w ogóle nie jest włączone.

Jak wygląda sytuacja w pojazdach na Oruni i w Gdańsku w ogóle?
Przeprowadziliśmy krótką sondę wśród pasażerów wysiadających na przystanku przy ulicy Gościnnej. Jak się okazało, blisko 1/3 przepytanych była niezadowolona ze zbyt wysokiej temperatury w autobusie. Jak zatem działa takie ogrzewanie?
- Osobiście nie mam wpływu na temperaturę, ogrzewanie ustawia się samo – mówi jeden z kierowców linii 210.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, temperatura w większości pojazdów jest regulowana automatycznie lub ustawiana przez firmy serwisujące. Kierowcy i motorniczowie rzeczywiście nie mają możliwości ingerencji w system ogrzewania.

Co ciekawe, ZTM nie posiada szczegółowych danych, dotyczących kosztów związanych z funkcjonowaniem ogrzewania w pojazdach. Jego przedstawiciele nie potrafią odpowiedzieć, jakie dokładnie rachunki za ogrzewanie autobusów i tramwajów musi płacić miasto. I co najważniejsze, czy udałoby się je zmniejszyć.

Przypomnijmy, że zgodnie z planem budżetu na 2012 rok, wydatki na komunikację miejską wzrosną. Jak informuje ZTM, wynika to między innymi z: wzrostu wskaźnika inflacyjnego, pokrycia kosztów zakupu nowoczesnego taboru oraz uruchomienia nowej linii tramwajowej do pętli przy al. Vaclava Havla. – Nawet gdyby regulacja temperatury w pojazdach komunikacji miejskiej odbywała się na innych zasadach, nie sądzę, aby można było mówić o wielkich oszczędnościach dla miasta – mówi nam Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora ds. przewozów ZTM w Gdańsku. Niestety, nikt takiego „oszczędnościowego” bilansu nie wykonuje.

Jeśli chodzi o warunki pogodowe, przy których w pojeździe zostaje włączone ogrzewanie, temperatura powietrza musi spaść poniżej +5˚C. Poza tym, w okresie od 1 listopada do 30 marca, w przedziale pasażerskim należy utrzymać temperaturę w zakresie od 5 do 15˚C.

Co zrobić, gdy w autobusie jest za zimno lub za gorąco?
- Przyjmujemy od pasażerów wszelkie wnioski, uwagi i skargi z zakresu funkcjonowania komunikacji miejskiej, w tym z zakresu temperatury w pojazdach. Wśród wpływających skarg niektóre dotyczą niewłaściwej temperatury. Żądamy wtedy wyjaśnień od Operatorów – informuje Zomkowski.

- Poza tym, pracownicy ZTM przeprowadzają wyrywkowe kontrole właściwej temperatury wewnątrz pojazdów. W razie uchybień na Operatorów są nakładane kary pieniężne – dodaje.

Jak pokazują wyniki przeprowadzonej sondy, opinie pasażerów i kontrolerów nie zawsze muszą być zgodne, zwłaszcza, że odczuwana temperatura to kwestia subiektywna.Mimo wszystko, warto pamiętać, że gdy już trafimy na taką niewłaściwą temperaturę w autobusie, skargę do ZTM może napisać każdy.
Wszelkie uwagi, wnioski i skargi do ZTM można kierować na adres: uwagi@ztm.gda.pl

Galeria artykułu

Kłopotliwe ogrzewanie

Kłopotliwe...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

94.231.62.*

14:58, 21/01/12

Popieram,ja jezdze czasem z mama i dziecmi od Dworca PKP w kierunku Oruni.Latem 40 stopni w cieniu,w autobusie lodowka i nawiew ze hej.Moja mame tak po tym zawianiu sparalizowalo prawie - glowa i kregoslup, ze 3 ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.134.*

15:48, 14/01/12

Uwagi można kierować ale jest to pozbawione sensu bo na e-maile odpowiadają osoby inteligentne inaczej. Kiedyś zgłosiłem pewną kwestię. Pierwszy e-mail z "odpowiedzią" przyszedł po miesiącu. Nie było tam ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.34.0.*

11:32, 14/01/12

to dział PR urzedu wyspisuje na forach takie bzdury i dotyczy to wszystkich tematów... albo oczerniają albo próbują odwrócic kota ogonem

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

17:14, 12/01/12

62.61.53.* Gosciu, lecz sie sam...albo inaczej - i vice versa...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

23:44, 11/01/12

Ja tej osobie poniżej raczej poleciłbym udać sie do psychiatry. :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

22:28, 11/01/12

Fakt.Jak zacznie walić z tej klimy zimny prysznic lodowatego powietrza to głowę urywa (zawsze mam zawianą głowę,oczy i ramiona).Po takiej kuracji autobusowej nadaję się wprost na leczenie do neurologa i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

sapphire

94.78.135.*

14:28, 11/01/12

Najlepiej jest, kiedy w Swingu stanie się w odpowiednim miejscu i strumień ciepłego/gorącego powietrza wali prosto w łeb, polecam! Normalnie jakaś genialna polska myśl techniczna chyba błysnęła z tym. :)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA