Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 21/01/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Dzielnica w migawce, tydzień 6

 26 dodane: 13:39, 11/03/12

tagi:fotografiaOruniazdjęciamigawka

Uderzamy spustem migawki już po raz szósty. Na celowniku znowu Orunia. Armia fotografów rośnie w siłę!

Jedna z kamienic na Trakcie św. Wojciecha
Jedna z kamienic na Trakcie św. Wojciecha
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 26

Oj rozrasta nam się „migawka”, rozrasta. Zaczynaliśmy od nieśmiałych prób „wrzucenia” kilkunastu fotografii, większości naszego autorstwa. A teraz? Czytelnicy nadsyłają swoje zdjęcia Oruni, „warsztatowcy” użyczają nam własne portrety dzielnicy, my też staramy się „focić” tak często jak możemy. Pospolite ruszenie obiektywów trwa w najlepsze. Jest dobrze.

Dzisiejsze menu jest więc nadzwyczaj obfite. Gdybyśmy mieli otagować (ufff, ten żargon!) kartę dań, moglibyśmy użyć na przykład takiego zestawu: mieszkańcy dzielnicy, piękno, inwestycje, ozdoby, oruński hardcore, ciekawostki, kontrast, rybie oko, ahh te podwórka. Mamy nadzieję, że przynajmniej któraś z tych pozycji będzie dla Was smakowita.

Jedną z nich opiszemy szerzej. Naszym zdaniem na to zasługuje.

Pan Kazimierz właśnie wrócił z pracy. Z 24 godzinnej zmiany. Nie kładzie się spać, najpierw musi narąbać drewna. Co w tym wyjątkowego? To, że nie stać go na ogrzanie mieszkania w inny sposób? Nie, z pewnością nie na Oruni, gdzie przydrożny opał stanowi dla wielu swoiste być albo nie być. To może wyjątkowe jest tutaj, że zdrowie pana Kazimierza już nie takie jak dawniej, a on, zamiast łapać dorywcze prace, powinien odpoczywać na emeryturze? Niestety, w naszych realiach i to wyjątkowym nie jest.

- W sumie z żoną mamy 1900 złotych na miesiąc. Podnieśli nam czynsz prawie o 100 procent. Teraz płacimy już 900 złotych opłat. A gdzie prąd i ogrzewanie? Nie stać nas, muszę więc imać się różnych zajęć, chociażby to rąbanie drewna na opał. Niedługo i czynszu nie będziemy mieli jak zapłacić – mówi mi pan Kazimierz.

Miasto, w osobie wiceprezydenta Lisickiego, często w takich przypadkach mówi: nie stać cię na komunalne mieszkanie? Idź do lepszej pracy, albo zamień je na mniejsze.

Logiczne, prawda? Ale...
- Chcieliśmy zamienić nasze mieszkanie na mniejsze, byliśmy w urzędzie. Wyśmiali nas, pukali się w głowę. Kto przyjdzie na Orunię? – pytali. I co mamy teraz zrobić? Budynek – rudera, bo miasto nic tu nie chce robić. Zamienić się nie można, bo nie ma chętnych. A płacić musimy 2 razy więcej – nie kryje emocji pan Kazimierz, który jak mówi, „pracował do zawsze”, a „alkoholu praktycznie do ust nie brał”.

Co na taki scenariusz mówi miasto? Spróbujemy dowiedzieć się „u źródła”, czyli „komunalnego guru” – wiceprezydenta Macieja Lisickiego.

A w naszej karcie dań ponadto... wesoła postać mieszkańca z Gościnnej („ta szafka już komuś niepotrzebna, w moim mieszkaniu będzie jak znalazł. A rób Pan zdjęcie, taki przystojniak często się Panu na zdjęciach pewnie nie trafia!”), huśtająca się oruńska królewna, czworonożne zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą i pracujący na wysokościach Panowie („jak się potknę, to mnie złapiesz, nie?).

Są i kolorowe podwórka, przyozdobione w nietypowy sposób kamienice i nareszcie fajne graffiti. Nie może zabraknąć też oruńskich inwestycji – czytelnicy uchwycili tryskające snopy iskier, a w innym miejscu fajrant na torach. I tradycyjnie kilka „drapaczy po głowie” – lipa obcięta na „Sinnead O’Connor”, pływające w Kanale Raduni skarby, super czcionka „made in GSM”, jesienny szalecik z piwkiem dla ochłody i czekająca na chętnych kąpiel między kamienicami.

Pan Edmund, jeden z czytelników, który nadesłał nam zdjęcia, oprócz ciepłych i mocno pozytywnych w naszą stronę słów, przekazał nam także kilka zdań mądrości: „Trzeba wejść w głąb, zanurzyć się w odmętach oruńskiej rzeczywistości, wypić ją do dna i się nie krzywić, bez zagrychy.” Nam dzisiejszy łyk Oruni smakował, a Wam?

Słowa uznania dla autorów zdjęć: Grzegorza Jezierskiego, Jacka Gulczewskiego, Anny Kuklinowskiej, Wojciecha Wolańskiego, pana Edmunda, Stefana Korony, Jarosława Wołoszyka, Katarzyny Szymańskiej i Aleksandra Szymańskiego. Dzięki, że pijecie z nami oruńską rzeczywistość :)

Czekamy na kolejne zdjęcia (także innych czytelników) :)

Nasz profil Facebooka: http://www.facebook.com/pages/MojaOruniapl/201190089892398?ref=tn_tnmn

Więcej zdjęć Oruni znaleźć można tutaj
Jedna z kamienic na Trakcie św. Wojciecha

Jedna z...

Dzielnica w migawce, tydzień 6

Dzielnica w...

Dzielnica w migawce, tydzień 6

Dzielnica w...

Dzielnica w migawce, tydzień 6

Dzielnica w...

Dzielnica w migawce, tydzień 6

Dzielnica w...

Czyiś pierwszy wózek

Czyiś pierwszy...

Dawny Dom Grabarza (Przyjemna)

Dawny Dom...

Huśtająca się oruńska królewna

Huśtająca się...

Jedno z podwórek na Trakcie św. Wojciecha

Jedno z...

Nieopodal poczty przy ulicy Gościnnej

Nieopodal...

Okolice ulicy Diamentowej

Okolice ulicy...

Okolice ulicy Podmiejskiej

Okolice ulicy...

Okolice ulicy Raduńskiej

Okolice ulicy...

Pan Kazimierz, Trakt św. Wojciecha

Pan Kazimierz,...

Podwórko na Trakcie św. Wojciecha

Podwórko na...

Szalet nieopodal  oruńskiego Biura Obsługi Mieszkań

Szalet...

Ulica Dworcowa

Ulica Dworcowa

Ulica Gościnna

Ulica Gościnna

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (9)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.115.*

19:37, 17/03/12

E tam, ja mam cyfrówkę, a dziś był facet, który robił foty komórką :p Śmiało możesz dołączyć :p

zgloś naruszenie
awatar

r_maki

46.169.111.*

09:24, 17/03/12

Pewnie bym popstrykał z Wami, ale przestraszyłem się tej wystawy lustrzanek:-(

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.208.*

21:34, 12/03/12

To nie jest konkurs fotograficzny. To wątek o naszej dzielnicy. Tu nie komentujemy technicznej strony zdjęć. To są zdjęcia reportażowe, więc mogą być niedoskonałe technicznie.

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

83.18.150.*

01:47, 12/03/12

Jestem daleki od krytykowania, dlatego wypowiedziałem się dopiero po tej serii zdjęć. Po prostu jak dla mnie to nie zdjęcia warsztatowe tylko migawka przez miejsca na dzielnicy. Warsztatowe jest dla mnie nr 6. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.98.*

22:43, 11/03/12

też uważam, że nie powinno się krytykować jeśli samemu nie jest się idealnym ;) myślę, że tutaj bardziej chodzi o pokazanie czegoś wyjątkowego w tej dzielnicy niż profesjonalność, pozdrawiam serdecznie autorów ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

Graszka

89.231.179.*

21:17, 11/03/12

To ja zapraszam pana lukaszor na warsztaty. Bardzo chętnie zobaczę pana zdjęcia.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

164.127.149.*

19:42, 11/03/12

Psiak fajnyyy

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

83.18.150.*

19:34, 11/03/12

Powiedział bym że jedynie na 6 można się na chwile zatrzymać (jednak tutaj też dużo daje że zdjęcie jest czarno białe, kolorowe już by tak nie ciekawiło). Reszta standardowe foty, szybka migawka nie pokazująca ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.89.*

15:00, 11/03/12

Zdjęcie numer 6 genialne gratuluje:)

zgloś naruszenie

REKLAMA