Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 07/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Meadow Quartet w Stacji Orunia

MojaOrunia.pl » Imprezy » ...

 1 dodane: 18:56, 13/03/12

tagi:

Koncert odbędzie się 12 kwietnia z okazji 45-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz 5-tej rocznicy istnienia klubu Stacja Orunia. Początek koncertu o godz. 20.00

Meadow Quartet w Stacji Orunia
Meadow Quartet w Stacji Orunia
Fot. Stacja_Orunia

Fotografia 1 z 1

Meadow Quartet powstał w 2009 roku w Gdańsku. Pierwsze próby zespołu odbywały się w budynku gdańskiej Akademii Muzycznej znajdującej się przy ulicy Łąkowej.
Łąka (ang. meadow) to przestrzeń, która w powszechnym rozumieniu jest synonimem spokoju i radości, ale jest też ona obszarem nieustających zmian, przeobrażeń i współdziałania. W powyższym kontekście Meadow Quartet to próba stworzenia płaszczyzny dla ścierających się wpływów: współczesnej kameralistyki, jazzu, muzyki improwizowanej, muzyki filmowej oraz fundamentalnego spoiwa - tradycyjnej muzyki żydowskiej. To w końcu próba podążania ścieżką, która wymyka się prostym klasyfikacjom stylistycznym.

Meadow Quartet to również czterech znakomitych instrumentalistów, każdy specjalizujący się w innym wyżej wymienionych gatunków, ale przede wszystkim, to cztery współdziałające muzyczne osobowości.

Skład:
Marcin Malinowski - klarnet
Michał Piwowarczyk - altówka
Piotr Skowroński - akordeon
Jarosław Stokowski - kontrabas

Zespół jest laureatem wyróżnienia specjalnego XIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja 2011. W tym samym roku był również jedną z gwiazd festiwalu Tzadik Poznań Festival. Meadow Quartet na swoich koncertach gościł znakomitych muzyków, m.in. Jarosława Bestera, Sauliusa Petreiskisa i Tomasa Dobrovolskisa, ponadto muzyka zespołu została wykorzystana w filmie Rosa Alba.

W lutym 2012 miał premierę debiutancki album zespołu, nad którym patronat objęły m.in. TVP Kultura, Radiowa Dwójka, Czas Kultury. Płyta „Unexpected” ukazała się nakładem wytwórni Multikulti Project.

Płyta Unexpected
Tytuł debiutanckiej płyty zespołu jest wyrazem dla pewnych nieoczekiwanych i w jakimś sensie nieoczywistych wyborów i procesów. Dotyczy to zarówno sfery osobistej, jak i całego spektrum stylistycznego, w jakim się poruszają, a dla którego bazą jest muzyka żydowska. Członkowie zespołu uważają, że staje się ona tym, czym jazz w XX wieku - pokonuje drogę od muzyki etnicznej i zaczyna być nośnikiem coraz bardziej pojemnym i znaczącym dla w szczególności awangardowej twórczości muzycznej. Płyta Unexpected jest dość luźnym zbiorem utworów i najbardziej reprezentatywnym wycinkiem w dorobku zespołu.

Pojawiają się tu odwołania literackie: utwór "Das Schloss - A tribute to F. Kafka" - zainspirowany powieścią "Zamek" (Das Schloss - to oryginalny niemiecki tytuł), czy "Extinct" będący próbą stworzenia muzycznej dystopii.

Odwołania do historii narodu żydowskiego: "Goldene medina" (jid. dosłownie złota kraina), czyli Stany Zjednoczone - miejsce, gdzie ulice miały być wyłożone złotem. Pojęcie, które nabrało znaczenia wśród Żydów Europy Wschodniej pod koniec XIX wieku.

Ponadto utwory bardziej osobiste: "Le Printemps" oraz "L'automne", a także nieco psychodeliczny "Immersion".

Patronat nad koncertem: TVP Kultura, Radiowa Dwójka, Miasto Gdańsk, trojmiasto.pl, Czas Kultury, GAK.


Bilety:

10 zł - ulgowy (uczniowie, studenci, 45-latkowie, posiadacze Karty do Kultury)

15 zł – normalny

Bilety można zakupić w kasie Stacji Orunia (od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-19.00) oraz drogą elektroniczną po uprzednim kontakcie z biurem organizatora dworekartura@gak.gda.pl lub tel. 58 306-66-76 wewn. 37
Karnet imienny na wszystkie imprezy w ramach Jubileuszu 70 zł.


Inne imprezy w Stacji Orunia w ramach Jubileuszu Gdańskiego Archipelagu Kultury:
14.04 koncert Jelonek + Jarosław Bester godzina 20:00 (bilety: 25/35zł)

15.04 koncert Bester Quartet + Michał Jelonek godzina 20:00 (bilety: 25/35zł)
18 i 19.05 „Żar” Spektakl tańca butoh TO-EN BUTOH COMPANY godzina 19:00 (bilety: 10/15zł)
20.05 koncert Neurasja godzina 20:00 (bilety: 15/20zł)

Jubileusz 45-lecia w innych Placówkach Gdańskiego Archipelagu Kultury:
13-15.04 "Z Bagdadu do Wiednia" - warsztaty teatralne i prezentacje spektaklowe teatru Lalish Theaterlabor z Wiednia / Projektornia GAK

14.04 Pejzaż z Aniołami - Koncert piosenek Zygmunta Koniecznego / IKA WINDA GAK

14.04 Dus-ti (Niemcy) - koncert / Plama GAK

19.05 Koncert na Dachu / Plama GAK


Dworek Artura GAK
ul. Dworcowa 9
80-026 Gdańsk Orunia,

Tel./Fax.: 058 306 66 76
E-mail: dworekartura@gak.gda.pl
Kierownik: Przemysław Wojciechowski
E-mail kierownika: przemyslaw.wojciechowski@gak.gda.pl

Galeria artykułu

Meadow Quartet w Stacji Orunia

Meadow Quartet...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA