Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 18/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Dwór na Olszynce

MojaOrunia.pl » Historia » ...

 10 dodane: 15:13, 29/08/09

tagi:DworekOlszynka

Kiedyś perła lokalnej architektury, dzisiaj rozpadająca się rudera. Wciąż nie ma skonkretyzowanych planów dotyczących jego przyszłości.

Dwór na Olszynce
Dwór na Olszynce
Fot. f.botor

Fotografia 1 z 10

Tak było kiedyś

Prof. Jerzy Samp w książce "Gdańskie dwory i pałace" pisze, że powstał w 1802 roku i należał do zamożnych kupców oraz, iż "...stanowił on rolniczo-warzywnicze zaplecze gdańskiego rynku spożywczego..." Jest utrzymany w klasycznym stylu. Ślady dawnej świetności tego budynku widać gołym okiem. Wystarczy przyjrzeć się drewnianej sztukaterii werandy lub pozostałościom fresków na ścianach. Przed wojną właścicielem tego majątku ziemskiego był człowiek o nazwisku Neufeld. Najstarsi mieszkańcy Olszynki pamiętają, że dawał on pracę wielu ludziom. W czasie wojny pracowali tutaj także radzieccy jeńcy wojenni. Pracy musiało być wiele, zważywszy na wielkość pomieszczeń gospodarczych. Znajdował się tutaj także ogromny park (1,2 ha), w którym rosły okazałe, ponad stuletnie wiązy oraz staw. Charakterytyczne i cenne były holenderskie witraże zdobiące ganek.

Tak jest obecnie

Po wojnie w dworku wstawiono ścianki działowe. Stworzono kilka mieszkań, do których wprowadzili się ludzie. Sufit i ściany zamalowano, pozostawiając tylko niewielką część fresków. Park został rozparcelowany. Dzisiaj część zajmują działki, a część zupełnie zdziczała. Zabudowania gospodarcze od strony ul. Olszyńskiej zawaliły się zimą 2005 roku pod naporem śniegu. Resztę pozostałych ścian administracja budynku zburzyła, gdyż stanowiły zagrożenie dla mieszkających tu ludzi. Teraz ruiny straszą posępnymi gruzami. Pomieszczenia gospodarcze od strony dawnego parku ciągle stoją, ale z zamurowanymi oknami i drzwiami. W dworku mieszkają aktualnie dwie rodziny, które czekają na przyznanie mieszkań zastępczych. Opuszczone mieszkania na parterze zostały do cna okradzione i zdewastowane. W miejsce holenderskich witraży wstawiono dyktę. Dworek ucierpiał także w czasie wojny – ściana od strony parku jest posiekana kulami i do dzisiaj stanowi pamiątkę tamtych czasów. W ostatnich trzydziestu latach nie przeprowadzono tutaj remontu z prawdziwego zdarzenia. Jak twierdzą mieszkańcy, po wielu latach próśb, wymieniono tylko okna na pierwszym piętrze. Nawet najmniejsza praca remontowa wymaga zgody konserwatora zabytków.

Jak będzie...?

Jak odpowiedział nam Urząd Miasta i konserwator zabytków, ciągle nie skończyła się procedura przygotowywania przetargu publicznego, na którym dwór zostanie wystawiony na sprzedaż. Sam przetarg odbedzie się dopiero na przełomie 2010 i 2011 roku. Konserwator nie określił także, jaką funkcję będzie pełnił budynek. Według słów pracownika zespołu prasowego: „(...) obiekt może pełnić funkcję wyłącznie mieszkalną, wyłącznie usługową bądź mieszaną (...)“.

Nie ma wątpliwości, że dworek mógłby być atrakcją turystyczną tej części Gdańska. Przez ostatnie 70 lat był traktowany jako zwykły budynek mieszkalny, a nie zabytek. Można odnieść wrażenie, że zainteresowanie odpowiedzialnych urzędników ograniczało się wyłącznie do najniezbędniejszych prac konserwacyjnych i wywieszenia tablicy informacyjnej. Miejmy nadzieję, że przez zaniechania Dwór nie podzieli losu zabudowań gospodarczych...

Wyświetl mapę

Ciekawostki:

Logo znanej gdańskiej piekarni Pellowski jest wzorowane na zdobieniu znajdującym się na klatce schodowej dworku.

Ludzie, którzy wprowadzili się tu bezpośrednio po wojnie mieli wspominać, że w salonie dworku na czarnym suficie wymalowany był nieboskłon z gwiazdami i planetami, co jak twierdzi prof. Jerzy Samp, jest charakterystyczne dla miejsc spotkań lóż masońskich.

Tu znajdziesz więcej zdjęć i informacji na temat dworku:

http://rzygacz.webd.pl/index.php?id=11,175,0,0,1,0

http://www.forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=1573&postdays=0&postorder=asc&start=0

Dwór na Olszynce

Dwór na...

Dwór na Olszynce

Dwór na...

Dwór na Olszynce

Dwór na...

Dwór na Olszynce

Dwór na...

Dwór na Olszynce

Dwór na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

walerian

 

12:29, 31/08/09

Budynek z pewnością ma duży potencjał.

zgloś naruszenie
awatar

f.botor

 

10:44, 31/08/09

pod artykułem link do mapki. pozdrawiam

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

19:08, 30/08/09

Do artykułu przydałaby się mapka z lokalizacją tego miejsca np. w maps.google.pl

zgloś naruszenie
awatar

a.lesniewska

 

23:04, 29/08/09

piękne miejsce, mimo zniszczenia jest w nim jakaś tajemnica i romantyzm, ogród wyglada ciekawie, szkoda,że tak go zaniedbano :-(

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA