Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 12/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Obwodnica bez zjazdu

 1 dodane: 12:37, 17/05/12

tagi:ObwodnicabudowawęzełTraktEuro2012

Niemalże tuż przed pierwszym gwizdkiem inaugarycyjnego meczu na Baltic Arena w ramach Euro2012, zostanie otwarta Obwodnica Południowa. Zła wiadomość? Węzeł Lipce, czyli połączenie z Traktem św. Wojciecha, pozostanie zamknięty dla kierowców.

Obwodnica bez zjazdu
Obwodnica bez zjazdu
Fot. http://www.poludniowaobwodnicagdanska.com.pl

Fotografia 1 z 1

10 czerwca o godzinie 18 na murawę stadionu w Gdańsku wybiegną piłkarze Hiszpanii i Włoch. Kilka, lub kilkanaście godzin wcześniej budowaną od blisko trzech lat Obwodnicą Południową pojadą pierwsi kierowcy. Czy na stadion? Tego nie wiadomo. Obwodnica nie prowadzi przecież bezpośrednio do gdańskiego stadionu, ale...

- Z punktu widzenia Gdańska ważne jest, że Obwodnica bierze na siebie ruch tranzytowy od strony Warszawy. Dziennie oznacza to kilkanaście tysięcy mniej pojazdów w centrum Gdańska - mówi nam Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

A to może być błogosławieństwem również w czasie czerwcowych mistrzostw. Wielu gdańszczan obawia się, że centrum ich miasta zostanie wówczas sparaliżowane przez kibiców piłki nożnej.
- Na pewno Obwodnica będzie przejezdna przed Euro2012. Szacuję, że stanie się to w przedziale od 8 do 10 czerwca - deklaruje Michalski.

Niestety, przejezdność nie oznacza, że prace na Obwodnicy Południowej się zakończą. Na pewno nie będzie gotowy wówczas budowany w ramach inwestycji Węzeł Lipce - zjazd z Obwodnicy Południowej na Trakt św. Wojciecha zacznie funkcjonować później. - Kontraktowe zakończenie robót zasadniczych planowane jest na 15 lipca. Do tego czasu Węzeł powinien zostać otwarty - mówi rzecznik. - Dlaczego nie szybciej? Nie zostały tutaj skończone prace na łącznicach. Musieliśmy poprawić projekt - dodaje.

Co teraz dzieje się na terenie Obwodnicy Południowej? - Wszystko. Nie przesadzam. Na budowie pracuje masa ludzi. Trwają prace melioracyjne, wylewana jest masa bitumiczna. Właściwie wszędzie "coś" się dzieje - odpowiada rzecznik GDDKiA.

Nowa, blisko 18-kilometrowa droga ekspresowa ma poprawić komunikację między Trójmiastem a Warszawą - będzie stanowiła część drogi ekspresowej S7. Obwodnica przebiegać przez tereny gmin: Gdańsk, Kolbudy, Pruszcz Gdański i Cedry Wielkie.

Na jej trasie zaplanowano dziesięć wiaduktów i pięć węzłów (Straszyn, Lipce, Olszynka, Przejazdowo, Koszwały). Obwodnica przecina Trakt Św. Wojciecha (w okolicy miejsca, gdzie kiedyś swoją siedzibę miała m.in. Szkoła Podstawowa nr 41) – to tutaj budowany jest obecnie węzeł Lipce. Od tego miejsca zaczyna się najdłuższa w Polsce estakada (około 2800 m). Przechodzi ona nad Kanałem Raduni, Traktem Św. Wojciecha, liniami kolejowymi i terenem ujęcia wody „Lipce”.

Estakada będzie wznosić się w najwyższym punkcie około 25 metrów nad poziomem ziemi. Do dyspozycji kierowców oddana zostanie tu dwujezdniowa droga i pas awaryjny. 
Jak podają przedstawiciele GDDKiA, do budowy estakady zużyto 14,4 tysięcy ton stali zbrojeniowej (tyle ile potrzeba przy produkcji 342 czołgów T-72) i 82,5 tysięcy betonu (tyle ile znalazłoby się w 9166 betoniarkach).
Koszt budowy Obwodnicy Południowej wyniesie około 1,4 mld złotych.
Archeolodzy, którzy prowadzili badania na trasie obwodnicy natrafili na terenie Węzła Straszyn na pamiątki z czasów II wojny światowej oraz na pozostałości średniowiecznej osady z XI-XIII wieku.

Galeria artykułu

Obwodnica bez zjazdu

Obwodnica bez...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

195.74.91.*

09:30, 19/05/12

prawda jest troche inna....dali ciala z tym projektem i teraz sie wyzbraniaja...a po drugie to obwodnica s-7 wcale nie miala byc gotowa na euro 2012...prace mialy zakonczyc sie w lipcu wiec terminowo sie im ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

164.127.119.*

15:58, 17/05/12

Jedna uwaga jeszcze "ińsza" do nazwy stadionu. Obecnie JESZCZE stadion nazywa się PGE Arena Gdańsk, oficjalna nazwa stadionu na czas EURO zostaję zmieniona 10 dni przed pierwszym gwizdkiem na Arena Gdańsk.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.87.*

15:54, 17/05/12

Jak zwykle Polska jest opóźniona w rozwoju.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.146.100.*

15:38, 17/05/12

Nie 'Baltic Arena', ale "Arena Gdańsk"!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA