Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 13/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Niewykorzystana szansa na Sandomierskiej?

 2 dodane: 18:55, 13/06/12

tagi:skrzyżowanieprzebudowamarketLidl

„Można było ugrać zdecydowanie więcej” – twierdzą radni osiedla, wskazując na niedawno otwarty w rejonie Sandomierskiej i Traktu św. Wojciecha market. „Lidl mógł dorzucić się do przebudowy skrzyżowania, ale urzędnicy nie wykazali się w tej sprawie żadną inicjatywą” – dodają przedstawiciele mieszkańców Oruni.

Niewykorzystana szansa na Sandomierskiej?
Niewykorzystana szansa na Sandomierskiej?
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 2

„Niegospodarność miasta”, „niewykorzystana szansa”, „Orunia znów poszkodowana” – w kierunku urzędników padają mocne słowa.

- Miasto miało przynajmniej dwa lata na to, aby wynegocjować od Lidla zdecydowanie lepsze warunki. Chociażby remont chodników czy remont fragmentu nawierzchni ulicy Sandomierskiej, która jest w katastrofalnym stanie. Można też było pokusić się o przebudowę skrzyżowania ulicy Sandomierskiej z Traktem św. Wojciecha – uważa Mateusz Korsztun, zastępca przewodniczącego Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce”.

Mieszkańcy cieszą się z nowego sklepu (największy taki market w okolicy). Nie brakuje jednak głosów, że otwarcie Lidla jeszcze bardziej zakorkowało skrzyżowanie Sandomierskiej z Traktem. 
- Na tym skrzyżowaniu zielone światło dla samochodów wyjeżdżających z Sandomierskiej świeci się tylko 7 sekund. Cały cykl trwa natomiast 90 sekund. Oznacza to, że w przeciągu półtorej minuty przejedzie tędy zaledwie kilka aut. A gdy pojawi się tutaj ciężarówka, to jeszcze mniej – komentuje Korsztun.

Wyjazd z marketu kieruje się właśnie w wąską ulicę Sandomierską. W godzinach szczytu, wraz z oddaniem nowego sklepu liczba samochodów zwiększyła się tutaj o 90 w przeciągu godziny. Tak przynajmniej wynika z opracowania, które w 2010 roku na zlecenie Lidla wykonała jedna z firm. Opracowanie (w nim znajdował się między innymi wniosek o przebudowę wlotu ulicy Sandomierskiej) trafiło do gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Dlaczego informacja o tym, że nowy market zmniejszy przepustowość skrzyżowania Sandomierskiej i Traktu nie skłoniła urzędników do rozmów z Lidlem?

Radni osiedla wskazują na przykłady Galerii Bałtyckiej, Leclerca na Przymorzu czy Tesco na Chełmie. W każdym z tych przypadków inwestor dokładał się również do przebudowy istniejącego układu drogowego.
- Gdybyśmy powiedzieli inwestorowi, że ma przebudować skrzyżowanie Sandomierskiej z Traktem, ich prawnicy by nas chyba rozszarpali – mówi nam Tomasz Wawrzonek, kierownik działu Inżynierii Ruchem w gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni.

- W naszych opiniach zgłosiliśmy za to kilka innych kwestii: konieczność budowy prawoskrętu z Traktu św. Wojciecha, czy nakazu w prawo przy wyjeździe w Sandomierską. Wszystko to zostało zrealizowane – tlumaczy przedstawiciel ZDiZ.

Urzędnik nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego w innych dzielnicach Gdańska takie negocjacje można było prowadzić (Leclerc, Galeria Bałtycka, Tesco), a czemu na Oruni okazało się to niemożliwe.

Radni zapewniają, że nie chodzi im o krytykę nowego marketu. – Wiemy, że ten sklep jest bardzo potrzebny w naszej okolicy – mówią. 
- Ulica Sandomierska to jeden z trzech wyjazdów na Trakt św. Wojciecha. Szlabany, duży ruch samochodów ciężarowych, krótkie zielone światło i teraz jeszcze Lidl, wszystko to mocno blokuje ruch na tej ulicy. Nam chodzi o to, aby mieszkańcy, którzy mieszkają "za torami" mieli normalny dojazd do sklepu i do centrum miasta – tłumaczy radny.

Czy jednak jest to jeszcze możliwe?
- Wiemy, że są plany przebudowy tego skrzyżowania. Mówi się o przesunięciu przejścia dla pieszych, ustawieniu wysepek, wykonaniu prawoskrętu, korekcie świateł. Będziemy naciskać urzędników, aby zmiany te weszły w życie – kontynuje radny. - Argument z brakiem pieniędzy nas nie przekona. Miasto, z tego jak mówili nam przedstawiciele ZDiZ, ma rezerwę na takie inwestycje. Dziwi mnie tylko, że za to wszystko będą musieli zapłacić gdańszczanie. Czemu również nie Lidl? – zastanawia się.

Wawrzonek obiecuje, że po tym jak skończy się Euro2012 na skrzyżowanie Sandomierskiej z Traktem zostaną wysłani inspektorzy. Mają zbadać, czy i w jakim stopniu możliwa jest korekta skrzyżowania. Jednym z pomysłów (kilka miesięcy temu zgłosili go radni osiedla) jest przesunięcie tutejszego przejścia dla pieszych około 200 metrów w kierunku Gdańska. W ten sposób, jak argumentowali pomysłodawcy, znacznie zmniejszyłby się czas przejścia z jednej strony Traktu na drugą. Obecnie dojście na przeciwległy przystanek autobusowy zajmuje nawet kilka minut. 

- W lipcu będziemy mieć już odpowiedź dla mieszkańców Oruni, czy przesuwamy to przejście. Jeżeli zdecydujemy się na to rozwiązanie, przystąpimy do prac w omawianym rejonie już na początku 2013 roku – obiecuje Wawrzonek.
O tym, że Lidl ma wybudować swój market na Oruni mówiło się od kilku lat. W 2010 roku w rejonie Traktu św. Wojciecha i Sandomierskiej ruszyły prace. Kolejne terminy oddania długo wyczekiwanego przez mieszkańców marketu odsuwały się jednak w czasie. Inwestor wszedł w spór z miastem. Poszło o dokumenty, a raczej, jak twierdziło miasto, ich brak – zdaniem urzędników inwestor nie dopełnił wszystkich formalności. Wreszcie po kolejnych prawnych zawirowaniach (sprawa otarła się o Sąd Administracyjny), kilka tygodni temu Lidl otworzył swe podwoje.

Galeria artykułu

Niewykorzystana szansa na Sandomierskiej?

Niewykorzystana...

Niewykorzystana szansa na Sandomierskiej?

Niewykorzystana...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (11)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.102.*

18:43, 01/07/12

Urzędników Dolna Orunia nie interesuje,oni twierdzą dostali Lidl to niech się cieszą a że jest zływ iazd i wyjazd to niech się martwią sami.

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.69.*

22:19, 18/06/12

bo przecież parkować to trzeba pod samymi drzwiami... To samo w marketach. Najchętniej by samochodami między półkami jeździli....

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.152.140.*

21:57, 17/06/12

Nie potraficie walczyć. Ja to bym zrobił porządek z tym bysewem. Moje auto byłoby zawsze zaparkowane przed domem, tylko wyposażone w trójkąt że \'niby\' uszkodzone. I stało by w poprzek. Choćbym nawet miał ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.162.237.*

23:18, 16/06/12

kto pozwoli kto pozwoli?może mi odpowiesz! możesz mi na to odpowiedzieć

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.243.46.*

14:35, 16/06/12

Czemu nie możecie parkować na parkingu Lidla?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.253.31.*

12:21, 16/06/12

W TYCH WYPOWIEDZIACH MIŁOŚNIKÓW LIDLA JEST ZAWARTA WASZA RACJA!A MY MIESZKAŃCY SANDOMIERSKIEJ GDZIE JESTEŚMY?JAK MAMY ŻYĆ.AUTA NIE MA GDIE ZAPARKOWAĆ(FIRMA BYSEWO)JEJ DOSTAWCY TARASUJĄ NAM DOJAZD I PARKING,OKNA ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.200.150.*

17:39, 15/06/12

gosc@89.69.98.* jeśli możliwości Twojej percepcji uniemożliwiają zrozumienia treści mojego poprzedniego postu oznacza, że oferta Lidla jest skierowana właśnie do Ciebie.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.113.92.*

16:44, 14/06/12

Ja tu nie widzę na Oruni ludzi którzy byliby w stanie roznieść urzędników. Jak już to bedą się układać z miastem wystarczy jakiś ochłap dla nich. Zresztą czy zadłużeni ludzie z mieszkań komunalnych mogą coś ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.183.232.*

16:04, 14/06/12

ta sprawa wygląda tak jakby nie "Miasto", a LIDL rządził. "Prawnik by nas poszarpał" - radzę uważać, bo niedługo i my Oruniacy wybuchniemy, i ten urząd rozniesiemy.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.98.*

15:27, 14/06/12

gosc 193.200.150.* nie rozumiem twojego podejścia, Lidl od dawna był tutaj potrzebny i oby więcej takich inwestycji w całym mieście :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.200.150.*

06:35, 14/06/12

No, no .... Lidl jest potrzebny, ciekawe komu? Chyba tylko ciołkom którzy lubią przepłacać. Lud prosty uwierzył : przyjechali z zagranicy wybudowali hale i za darmo będą rozdawać jak organizacje non profit. ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA