Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 03/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Szaniec mało kogo obchodzi

 1 dodane: 16:12, 09/08/12

tagi:zabytekSzaniec Jezuickipomysły

Mimo, iż na temat otwarcia dla mieszkańców i turystów XIX-wiecznego Szańca Jezuickiego urzędnicy mówią już od dwóch lat, twierdza nadal stoi pusta. We wrześniu ma odbyć się kolejne spotkanie w sprawie zagospodarowania zabytku. Czy usłyszymy tam tylko puste obietnice?

W forcie miałyby mieć miejsce historyczne inscenizacje, nawiązujące do XIX-wieku
W forcie miałyby mieć miejsce historyczne inscenizacje, nawiązujące do XIX-wieku
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Trasa dla turystów, po której oprowadzają profesjonalni przewodnicy, sklepy z pamiątkami, przestrzeń dla artystów, miejsce organizacji lokalnych imprez i działalności zainteresowanych stowarzyszeń – to tylko niektóre z pomysłów na to jak zagospodarować zabytkowy fort położony na Starych Szkotach. Co ważne, dwa lata temu właśnie te koncepcje zgłaszali urzędnicy i radni. Na spotkaniu, które wydawało się swoistym światłem w tunelu dla traktowanego od wielu lat po macoszemu Szańca Jezuickiego.
- Chcemy, aby to miejsce nareszcie zaczęło przynosić dochody. Aby tak się stało, musi ono zostać otwarte dla turystów – mówił w czerwcu 2010 roku Waldemar Rydlewski, wicedyrektor Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, instytucji, która zarządza Szańcem na Starych Szkotach.

Z perspektywy czasu takie deklaracje mogą budzić jedynie pusty śmiech. Dlaczego? Halina Leman, radna miasta na swoją interpelację w sprawie Szańca Jezuickiego dostała w połowie lipca interesującą odpowiedź od wiceprezydenta Macieja Lisickiego. W jednym z akapitów czytamy: „"Obecnie brak jest środków finansowych na wykonanie dokumentacji budowlano-konserwatorskiej remontu i odbudowy Szańca Jezuickiego oraz na wykonanie prac remontowo - budowlanych. Zlecenie takiej dokumentacji byłoby zresztą zasadne po określeniu docelowej funkcji jaką ma pełnić Szaniec Jezuicki."

Jak to możliwe, że dwa lata lata po tym, jak urzędnicy na wyścigi przerzucali się kolejnymi koncepcjami w kwestii zagospodarowania zabytku na Starych Szkotach, wciąż niewiadomo jaką funkcję ma pełnić Szaniec Jezuicki?

- Obiekt na pewno ma mieć charakter atrakcji turystycznej, dostępnej i przyciągającej jak największą liczbę ludzi - gdańszczan i turystów, wyposażonej w funkcje wpisujące się w ten charakter. Chodzi o doprecyzowanie jakie konkretnie funkcje mają być tam realizowane, zakładając, że program tam realizowany ma być bogaty i różnorodny – mówi Anna Dobrowolska, z gdańskiego Biura Prasowego.


Ponad 26 miesięcy po pierwszym „precyzowaniu”, z którego póki co nic nie wynikło, szykuje się kolejne, już we wrześniu.

Urzędnicy przekonują jednak, że temat Szańca był i jest przedmiotem zainteresowania miasta.
- Rozważana jest możliwość przekazania Szańca jednej z jednostek miejskich specjalizującej się w administrowaniu obiektów warownych, jakim jest Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańsk”. Lub innej organizacji czy stowarzyszeniu, które zaprezentowałoby akceptowalny program funkcjonalno-użytkowy dla tego obiektu, który gwarantowałby dostęp dla turystów – komentuje Dobrowolska.

Swego czasu mówiło się, że miasto prowadzi rozmowy z Bractwem Kurkowym „Strzelec”. Ich tematem był właśnie Szaniec Jezuicki. - Przedstawiona przez Bractwo koncepcja zagospodarowania terenu nie pokrywała się z oczekiwaniami miasta. Miasto chce by teren ten - bardzo atrakcyjny i wartościowy historycznie - dostępny był dla jak największej liczby ludzi i nie ograniczał jego użytkowników do grupy ludzi zogniskowanych wyłącznie wokół jednej aktywności, a to właśnie, niestety, zakładała koncepcja Bractwa – mówi urzędniczka.

Obecnie, jak informuje Biuro Prasowe, prowadzone są działania zabezpieczające obiekt i prace pielęgnacyjne drzewostanu występującego na obudowie twierdzy wraz z terenem skarpy przyległej do fosy. - Teren jest zabezpieczony, ogrodzony i chroniony. Podejmowane działania zapobiegają degradacji obiektu. Służby techniczne prowadzą bieżące kontrole i dbają o utrzymanie obiektu i terenu wokół w czystości – dodaje Dobrowolska.

Trudno nie odnieść wrażenia, patrząc chociażby co teraz dzieje się z Szańcem Zachodnim w Nowym Porcie, że Szańcowi Jezuickiemu brakuje po prostu... lobbingu. A o lokalny nacisk może być w tym przypadku trudno. Lokalni radni osiedla, jak mówią, dopiero niedawno dowiedzieli się, że zabytek ze Starych Szkotów administracyjnie przynależy do dzielnicy „Orunia-Św.Wojciech-Lipce”. Wcześniej, jak tłumaczy szefowa Rady, myśleli, że leży on w granicach Chełmu.  

Ponadto, jak dodają radni, historia choć ważna „i trzeba się nią zająć” musi ustąpić rzeczom ważniejszym. Dla członków Rady priorytetem są obecnie: boisko na Smoleńskiej, budowa schodów między Orunią, a Orunią Górną i rozpoczęcie renowacji Parku Oruńskiego.

I chociaż pieniędzy w miejskiej kasie na zagospodarowanie Szańca Jezuickiego nie ma, to z pewnością we wrześniu „pomysłów” brakować nie będzie. Może tych samych co w 2010 roku?

Galeria artykułu

W forcie miałyby mieć miejsce historyczne inscenizacje, nawiązujące do XIX-wieku

W forcie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.110.*

17:22, 10/08/12

Z checia obejrzalem i musze powiedziec ze bardzo mi sie spodobaly zdjecia.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.115.*

12:19, 10/08/12

@89.69.110.* Kłopot z \"Migawką\" jest taki, że uczestnicy warsztatów, obecnie fotografują poza Orunią. Pstrykamy Dolne Miasto, Biskupią Górkę a ostatnio pokazy sokolnictwa w Pruszczu. Byliśmy też na plenerze ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

10:49, 10/08/12

Ja chcę poczytać o "stanie wojennym" tłuczku

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.110.*

09:39, 10/08/12

Ale o co chodzi O.o ? co kolejny artykuł to gorszy. Kto chce czytac o stanie wojennym, jak ta strona ma sluzyc do wydarzen zwiazanych z orunia, nasza piekna dzielnica. Ale tak prawde mowiac bo juz dawno nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

Rada Osiedla

89.69.102.*

22:08, 09/08/12

Nasza Jednostka Pomocnicza jest 3 pod względem powierzchni. Jedyne dwie jasno wyznaczone granice, to te wzdłuż Motławy i na granicy z Gminą i Miastem Pruszcz Gdański. Reszta granic zapisana w Statucie była ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

21:13, 09/08/12

dajmy spokój radzie oni na szańcu słoneczników nie siali to nie wiedzą co i jak

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.112.241.*

18:58, 09/08/12

"w granicach Chełmu" brawo radni!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA