Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 09/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Tysiące złotych głupoty

 1 dodane: 18:27, 14/08/12

tagi:wiatydewastacjechuligani

Już kilkadziesiąt tysięcy złotych musiało w tym roku wydać miasto na zdewastowane wiaty przystankowe. Niekiedy, niestety nie zawsze, płacą sami wandale. Być może właśnie ten szczęśliwy dla podatników epilog będzie miał też ostatni wybryk chuliganów na Sandomierskiej.

Tysiące złotych głupoty
Tysiące złotych głupoty
Fot. radiojura.com.pl

Fotografia 1 z 1

Dwóch wracających z imprezy nastolatków, jedna wybita szyba na przystanku autobusowym przy Sandomierskiej. Jednego z nich kilka dni temu złapali policjanci, drugi, wiedząc, że szukają go stróże prawa, zgłosił się sam na komisariat. Szkody zostały wycenione na 260 złotych, „nudzącym się” nastolatkom (jeden z nich nie ma nawet 18-lat) grozi (w teorii) nawet do 5 lat więzienia.

Powyższa historia to zdarzenie, jakich w Gdańsku niestety nie brakuje. - Tylko od początku roku do 30 czerwca z tytułu dewastacji wiat wydano 43 419 zł – mówi Maria Jaźwińska, p.o rzecznika gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Średni koszt wiaty trzysegmentowej wynosi około 17 000 zł. Wiaty naprawiane są ze środków przeznaczonych na bieżące utrzymanie infrastruktury tramwajowej i autobusowej – dodaje urzędnik.

Gdański ZDiZ ma w utrzymaniu blisko 120 wiat przystankowych. Najczęściej, jak informują urzędnicy, do dewastacji dochodzi na Chełmie, Stogach i Matarni. Miasto nie jest jednak jedynym administratorem wiat. I nie jest nawet największym. Administratorem aż 363 wiat jest firma AMS. Kolejne 193 leżą w gestii innej firmy - Clear Channel Poland. W zamian za utrzymywanie i naprawy, firmy uzyskują na wiatach miejsca reklamowe.

Czy któryś ze złapanych w tym roku wandali pokrył straty, które wyrządził? 

- Trudnością jest wykrycie i złapanie sprawcy dewastacji wiaty. Jednakże, jeżeli sprawca zostanie ujęty przez policję lub straż miejską to w przeważającej większości przypadków pokrywa koszty naprawy wiaty. W przypadku braku pokrycia szkód sprawa kierowana jest do sądu. ZDiZ nie zakładał sprawy z powództwa cywilnego odnośnie dewastacji wiat – odpowiada Jaźwińska.

ZDiZ utrzymuje też 461 słupków przystankowych na terenie Gdańska. Odpowiada również za czystość wiat przystankowych (tych, którymi administruje). Jak informują urzędnicy, koszt jednokrotnego mycia wiaty wynosi ponad... 41 złotych.

Galeria artykułu

Tysiące złotych głupoty

Tysiące złotych...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.92.*

20:45, 15/08/12

Jaka wiata jest na Gościnnej? Dobra i funkcjonalna? Chyba ktoś jest slepy albo nie czeka tam na autobusy w deszczu i śniegu...?! Jak pada to samochody chlapia tak, że wszystka woda zbiera się wewnątrz tej wiaty! ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.110.*

09:36, 15/08/12

Gowno mnie to interere, bo u mnie na goscinnej jest wszystko w porzadku.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

22:10, 14/08/12

Gdańskie wiaty są tragicznie beznadziejne. Wąskie, małe, niefunkcjonalne i zamiast tego szkła powinno być plexi.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

21:51, 14/08/12

No tak, ale czemu normalni ludzie muszą płacić za bezmyślność wandali i nieudolność policji?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.73.129.*

21:39, 14/08/12

Najprostszym sposobem jest demontowanie wiat w miejscach w których najczęściej dochodzi do dewastacji. Skoro wiaty w tych miejscach są notorycznie rozwalane widocznie nie są nikomu potrzebne. Niech dewastującym ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA