Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 31/05/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Traktem na Obwodnicę i dalej...

 2 dodane: 18:28, 22/11/12

tagi:

Na początku grudnia ma zostać otwarty Węzeł Lipce, który łączy Trakt św. Wojciecha z niedawno wybudowaną Obwodnicą Południową. Z kolei miesiąc później przejezdna będzie również Trasa Sucharskiego. Jak wszystkie te inwestycje wpłyną na Orunię?

Traktem na Obwodnicę i dalej...
Traktem na Obwodnicę i dalej...
Fot. GIK

Fotografia 1 z 2

- Wszystkie roboty zakończą się do końca listopada, później jeszcze będziemy musieli poczekać na pozwolenia i odbiory. Pierwsze samochody powinny przejechać Węzłem Lipce już na początku grudnia – mówi Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Węzeł, łącznik Traktu św. Wojciecha z Obwodnicą Południową, miał zostać otwarty w połowie lipca. Tak się jednak nie stało, ponieważ nie wszystko w filarze mostu zostało wykonane tak jak być powinno. Trzeba było zmienić projekt i wykonać pewne prace raz jeszcze.

Jak podaje nam Michalski, nową Obwodnicą przejeżdża dziennie 12 tysięcy samochodów. – Odciążyło to znacznie centrum Gdańska. A będzie jeszcze lepiej jak otworzy się Trasa Sucharskiego, która dochodzi do Obwodnicy Południowej – uważa rzecznik GDDKiA.

Wspomniana Trasa Sucharskiego przebiega od Obwodnicy Południowej (stykają się na Węźle Olszynka) do ulicy Elbląskiej, a dalej biegnie przez istniejący Most wantowy i od Węzła Wosia Budzysza wzdłuż ul. Sucharskiego do Węzła Ku Ujściu. Następnie od Węzła Ku Ujściu „dojeżdża” do Terminala Promowego Westerplatte. Trasa przechodzi więc przez Olszynkę, Rudniki, Przeróbkę i Westerplatte.

Również i z tej inwestycji płyną dla kierowców pozytywne informacje – w najbliższych tygodniach zostaną otwarte dla samochodów kolejne odcinki Trasy Sucharskiego.

W tym przypadku inwestorem jest spółka Gdańskie Inwestycje Komunalne, które podzieliło wszystkie prace na trzy etapy. Jeden z nich został oddany w połowie zeszłego roku (odcinek Węzeł ku Ujściu do Terminalu Promowego Westerplatte).

Drugie zadanie (roboty od Węzła ku Ujściu do mostu wantowego) zostało zakończone kilka dni temu, 15 listopada. – Czekamy na wszystkie niezbędne pozwolenia. Na przełomie listopada i grudnia na tym odcinku będą już mogli jeździć kierowcy – mówi nam Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik GIK.

A co z połączeniem Trasy Sucharskiego z Obwodnicą Południową? – Ten odcinek Trasy, od Obwodnicy do mostu wantowego, jest już na ukończeniu, wykonawca ma termin zakończenia prac do 22 grudnia. Najprawdopodobniej już w pierwszej połowie stycznia, po tym jak zakończą się odbiory i uzyskamy wszystkie pozwolenia, pojadą tędy pierwsi kierowcy – odpowiada Skorupka-Kaczmarek.

Jak przekonuje rzecznik GIK, otwarcie nowej Trasy Sucharskiego to spore korzyści dla gdańszczan – Uzyskamy bezkolizyjne połączenie od Obwodnicy Południowej do Portu. Ruch tranzytowy nie będzie już musiał przebijać się przez Elbląską i korkować centrum Gdańska – dodaje rzecznik.

I przypomina, że w przyszłości Trasą Sucharskiego dojedziemy do Tunelu pod Martwą Wisłą, innej ważnej inwestycji, która ma zakończyć się w 2014 roku. Wtedy też „zepną się” ze sobą cztery istotne dla kierowców trasy – Trasa Słowackiego, Trasa Sucharskiego, Obwodnica Południowa i Obwodnica Trójmiasta.

Dla Oruni, otwarcie Węzła Lipce i Trasy Sucharskiego, oznacza, że przynajmniej dla niektórych tutejszych mieszkańców otwiera się możliwość szybszego przemieszczania się w różne punkty Gdańska. Jeżeli ktoś, dajmy na to, z Traktu św. Wojciecha, czy ulicy Nowiny będzie chciał dostać się na Przeróbkę, Olszynkę, Rudniki, czy Stogi, nie musi już jechać do centrum Gdańska, czy czekać przy oruńskich szlabanach. Wystarczy przez Węzeł Lipce wjechać na Obwodnicę Południową i po kilku kilometrach zjechać na Trasę Sucharskiego. W przyszłości będzie można też pojechać dalej, na Trasę Słowackiego, która pokieruje nas aż do Portu Lotniczego.

Po otwarciu Węzła Lipce, powinien zmniejszyć się także ruch tranzytowy ciężarówek (jadących na przykład do Portu Gdańskiego), które obecnie od strony Pruszcza wjeżdżają na Trakt św. Wojciecha. Dla tej ostatniej ulicy (odcinek od centrum miasta, do Obwodnicy Południowej) to dobra wiadomość, patrząc w jak obecnie kiepskim stanie się znajduje się jego nawierzchnia.

Ale nie brakuje też obaw. Niektórzy mieszkańcy zastanawiają się, jak otwarcie Węzła Lipce wpłynie na ruch na Trakcie Św. Wojciecha w stronę Pruszcza. Wielu kierowców, jadących od strony Wrzeszcza, czy Chełmu, może wybrać właśnie tę ulicę i Obwodnicę Południową, aby móc zdecydowanie szybciej dostać się na krajową „siódemkę”.

Film z budowy Trasy Sucharskiego (autor: GIK)

Galeria artykułu

Traktem na Obwodnicę i dalej...

Traktem na...

Traktem na Obwodnicę i dalej...

Traktem na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

164.127.77.*

10:20, 23/11/12

Ale korki na Trakcie (Pruszcz) się zwiększą

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.188.240.*

07:52, 23/11/12

Ja liczę że odciąży to chociaż trochę Małomiejską i Węzeł Havla (chodzi o osoby które jadą tamtędy aby dostać się do obwodnicy Trójmiasta).

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA