Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 14/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Poszukiwany, bardzo niebezpieczny

 1 dodane: 18:55, 23/11/12

tagi:morderstwolist gończystadninaMałomiejskaposzukiwany

Podejrzany o zabójstwo (w Lipcach), napady, kradzieże, a także porwanie. Może mieć na swoim koncie ponad setkę przestępstw. Ścigany od 14 lat, wydano za nim dziesiątki listów gończych. Jego ostatnie, znane policji miejsce zamieszkania – Małomiejska 45/4 w Gdańsku.

Poszukiwany, bardzo niebezpieczny
Poszukiwany, bardzo niebezpieczny
Fot. Internet

Fotografia 1 z 1

„Wydawało się, że jeśli chodzi o zabójców, to już nic nie jest w stanie mnie zaskoczyć, a tu proszę – pomorska policja poprosiła, abym pomógł im złapać, przy Państwa pomocy oczywiście, niejakiego Zbigniewa Drzewuckiego, ściganego za zabójstwo... z 1998 roku!” – pisze w ostatnim wydaniu tygodnika „Angora” Michał Fajbusiewicz, dziennikarz, „twarz” popularnego programu kryminalnego „997”. 

Wyjątkowe w tej sprawie, zdaniem Fajbusiewicza, jest jednak coś innego. Poszukiwany listem gończym Drzewucki jest podejrzany o popełnienie w ostatnich 13-latach liczby przestępstw, które na pewno idą w dziesiątki. W tym wiele z nich, to naprawdę ciężki kaliber: pobicia, napady, porwanie, a nawet zabójstwo. Dziennikarz nie wyklucza, że Drzewucki mógł wejść w konflikt z prawem znacznie więcej razy. 

45-letniego przestępcę łączą z Orunią przynajmniej dwie kwestie.

Jest on podejrzewany o zastrzelenie mężczyzny, instruktora jazdy konnej w Lipcach (bardziej szczegółowo o tym zdarzeniu piszemy poniżej). Do morderstwa miało dojść w ostatnich dniach grudnia 1998 roku.

W policyjnych aktach, a także na stronach internetowych stróżów prawa, w sprawie Drzewuckiego istnieje adnotacja „zamieszkały przy ul. Małomiejskiej 45/4”.

Mieszkańcy tej niewielkiej kamienicy, z którymi rozmawiam, pamiętają Drzewuckiego. Ale mimo, że upłynęło już kilkanaście lat odkąd mieli go za sąsiada, mają dosyć kolejnych pytań na jego temat. – Policja długo mnie jeszcze nagabywała, wypytywała o niego. Tak samo kuratorzy. Jednemu z nich, najbardziej natrętnemu kazałem się odp..ić – obrazowo tłumaczy mi jeden z tutejszych mieszkańców. – No bo niby co my możemy wiedzieć? Mieszkał tutaj ponad rok, w oczy się nie rzucał – dopowiada.

- Pamiętam, że policja raz do niego „wjechała”. Zabrali go na jakiś czas, ale po tym znów był na wolności. No a później zniknął na dobre – opowiada mi inny mężczyzna.

„Zbigniew Drzewucki podejrzewany jest o to, że w dniu 28.12.1998 roku w Gdańsku, działając wspólnie z Adamem S. i Piotrem R. w zamiarze bezpośrednim pozbawił życia Adama K. poprzez oddanie jednego strzału w głowę z broni palnej kaliber 9 mm(...) – to fragment ostatniego listu gończego, który Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wystawiła w połowie lutego tego roku.

Opisana przez prokuratorów sprawa dotyczy morderstwa, do którego miało dojść nieopodal stadniny koni w Lipcach. Adam K. – to pracujący tam wówczas instruktor jazdy. Jego zabójstwo zlecił, według ustaleń prokuratury, Mariusz N. (pseudonim „Gajowy”). Motyw? Zazdrość. Mężczyzna nie mógł pogodzić się, że jego partnerka zostawiła go i związała się właśnie z Adamem K.

W tej sprawie Drzewucki miał być jednym z dwóch „cyngli” – wynajętym płatnym zabójcą. Śledczy podejrzewają, że to właśnie on nacisnął za spust. Świadkiem zabójstwa była konkubina ofiary.

Warto dodać, że prokuratura oskarżyła o to zabójstwo, jak się później okazało, niewinnego człowieka – Czesława Kowalczyka. Mężczyzna został początkowo skazany na dożywocie. Po kolejnych apelacjach, a później zmianach zeznań innych oskarżonych, udało mu się dowieść swojej niewinności. W areszcie przesiedział 12 lat...

W tym czasie Drzewucki korzystał z wolności. I czynił to naprawdę z wielkim rozmachem. Fajbusiewicz w cytowanym wyżej artykule z Angory wymienia szereg przestępstw, o które policjanci podejrzewają właśnie Drzewuckiego:

„15 lutego 1999 roku razem ze wspólnikiem, z którym dokonał zabójstwa (opisane wyżej – przyp. red.), napadają w Gdańsku na listonosza. Drzewucki katuje mężczyznę i zabiera sporą ilość gotówki przeznaczoną dla emerytów.

Kilkanaście dni później napadają na pracowników Domu Opieki Społecznej w Pucku, którzy przewozili wypłatę dla pracowników. Znika 46 tysięcy złotych”

Także w 1999 roku w okolicy Torunia porywają dwóch mężczyzn i znęcają się nad nimi przez siedem dni. Ofiary godzą się na okup w wysokości 50 tysięcy złotych (...)”

Dziennikarz wymienia kolejne przestępstwa, które najprawdopodobniej znajdują się na koncie Drzewuckiego. Między innymi napady na pocztę i bank (oba wydarzenia z Gdańska), kradzież tirów (z różną zawartością – przestępca miał nie pogardzić zabawkami, a nawet...pampersami), włamania do barów, mieszkań i sklepów. Jak przytacza Fajbusiewicz, Drzewucki nie oszczędza też światka przestępczego: „(...) napada na dilera narkotyków o pseudonimie „Baton”. Skatowanego mężczyźnie kradnie 500 gramów amfetaminy wartości około 6 tysięcy złotych”.

Zbigniew Drzewucki w maju skończył 45 lat. Chcieliśmy zamieścić jego dokładny rysopis i zdjęcie. Od rzeczników Komendy Wojewódzkiej Policji dostaliśmy te informacje (konkretny link do strony: poszukiwani.policja.pl). Jednak dziwnym trafem już kilka godzin później wspomniany wcześniej link przestał działać...

Jednostka poszukująca: KWP Gdańsk Wydział Kryminalny, 80-819 Gdańsk, ul. Okopowa 15, (0-58) 321 5333, (0-58) 321 5731, dyzurnykwp@pomorska.policja.gov.pl
Temat niniejszego artykułu zaproponowała nam czytelniczka i blogerka portalu MojaOrunia.pl – yuka29, która wypatrzyła stosowną wzmiankę w Angorze.

Przy tworzeniu powyższego tekstu korzystaliśmy z artykułów:
"Zbrodniarz rekordzista", autor: Michał Fajbusiewicz,Angora nr 47/2012
"Sąd: Chełmianin nie zabił", autor: Maja Bajkiewicz, www.nowytydzien.pl

Galeria artykułu

Poszukiwany, bardzo niebezpieczny

Poszukiwany,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

193.200.51.*

23:36, 31/07/14

huja tam siedzi , siedzi ale na dupie w fotelu :D

zgloś naruszenie
awatar

gosc

82.47.190.*

22:51, 14/09/13

Juz siedzi

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.10.95.*

20:34, 23/11/12

Drzewucki czy Drzewiecki?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA