Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 06/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Fotografowie o gdańskich żurawiach

 6 dodane: 19:21, 28/11/12

tagi:wystaważurawiedźwigiStoczniazdjęcia

Ponad 30 fotografów, w tym blisko 10 z Oruni, zaprezentuje swoje zdjęcia na wystawie, której tematem są gdańskie...dźwigi stoczniowe. Od kilku miesięcy w mieście trwa kampania, aby uratować „żurawie” od dewastacji. – Bo są one ważne i „od zawsze” istnieją w trójmiejskim krajobrazie – przekonuje pomysłodawca wystawy, szef Oruńskich Warsztatów Fotograficznych.

Fotografowie o gdańskich żurawiach
Fotografowie o gdańskich żurawiach
Fot. Katarzyna Szymańska

Fotografia 1 z 6

- Pomysł zorganizowania wystawy wziął się po tym, jak Biuro Rozwoju Miasta Gdańska przeprowadziło ankietę wśród mieszkańców Gdańska. Jej tematem były właśnie gdańskie dźwigi i to jaką wartość, oczywiście symboliczną, przedstawiają one dla gdańszczan – mówi Grzegorz Jezierski, reprezentant Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego i założyciel Oruńskich Warsztatów Fotograficznych. – Mieszkańcy Gdańska wypowiadali się jednoznacznie, stoczniowe żurawie powinny przetrwać. Nie można ich likwidować, one są zbyt mocno związane z historią Gdańska.

Przypomnijmy, w ostatnich miesiącach ze stoczniowego krajobrazu zaczęły znikać górujące nad tamtejszymi budynkami dźwigi. Ich właściciele, prywatne firmy, nie chcą utrzymywać czegoś, co przynajmniej z finansowego punktu widzenia, wydaje się być już niepotrzebne.

W Gdańsku od razu znalazło się wielu ludzi (artyści, politycy, członkowie miejskich instytucji i oczywiście „zwykli” mieszkańcy), którzy zaczęli nawoływać do ochrony stoczniowych żurawi. Miasto nie za bardzo jednak kwapi się do odkupienia każdego z „drapaczy chmur”. – Wszystkich żurawi nie da się uratować, ale podjęliśmy już konkretne kroki, aby niektóre z dźwigów znalazły się w naszym posiadaniu – wypowiada się dla nas Andrzej Duch, dyrektor gdańskiego Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków.

- Ale nie przesadzajmy, nie może być tak, jak chcą tego niektórzy. Bo to jest absurd. Z jednej strony tereny postoczniowe mają być skansenem, a z drugiej, wielu płacze, że Stocznia jest nierentowna. – dodaje. Ale jak zapewnia nas szef gdańskiego Wydziału Architektury, na opisywaną tutaj wystawę oczywiście się wybiera.

Jezierski zaprosił do udziału w wystawie (wernisaż wystartuje 5 grudnia o godzinie 18) gdańskich artystów fotografików zrzeszonych w ZPAF, FOTOKLUBIE RP, członków gdańskich stowarzyszeń fotograficznych: Gdańskiego Towarzystwa Twórczości Fotograficznej, Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego i wspomnianym już wyżej OWF.

Z ramienia tego ostatniego swoje spojrzenie na gdańskie żurawie zaprezentują także fotografowie z Oruni. 
- Wystawa nie ma za zadania wywoływania burzy, ma raczej skłonić architektów, włodarzy miasta by zagospodarować tereny postoczniowe w sposób szanujący tradycję i historię – komentuje Jezierski.

Wystawa wywołała szeroki odzew wśród gdańskich fotografów. – Nie jestem tym zdziwiony. Dla trójmiejskich fotografów tematy morza i stoczni są motywami, które bardzo często poruszane są w ich zdjęciach. Postoczniowe tereny, a więc i dźwigi, to jest nasz kulturowy Gdańsk, coś charakterystycznego dla naszego miasta. Trzeba to dokumentować. Mam nadzieję, że przynajmniej z dwa, trzy dźwigi uda się uratować – mówi Eugeniusz Nurzyński, członek GTF i Fotoklubu RP.

Zdjęcia będzie można oglądać w oliwskiej bibliotece. A na Oruni? – Z niecierpliwością czekamy, kiedy zabytkowa kuźnia przy ulicy Gościnnej będzie już otwarta. Liczymy, że w przyszłości takie wystawy mogłyby odbywać się również i na Oruni – odpowiada Jezierski.
Zaprezentowane zostanie 70 prac 30 autorów: Jacek Gulczewski, Michał Szlaga, Dorota Szymańska, Adam Fleks, Stefan Korona, Sławomir Fiebieg, Eugeniusz Nurzyński, Witold Bianga, Zbigniew Petrak, Katarzyna Szymańska, Marek Heba, Wojciech Ostrowski, Marek Czorniej, Iwona Bocian, Wiesława Nowakowska, Janusz Piechota, Aleksandra Golonka, Beata Biernat, Krzesimir Modelski, Adam Olszewski, Krzysztof Jakubowski, Agnieszka Sobieraj, Aleksandra Kościaniuk, Andrzej Kmieciak, Anna Jakubowska, Jarosław Wołoszyk, Piotr Połoczański, Piotr Rogalski, Małgorzata Sawicz, Maciej Kosycarz i Grzegorz Jezierski.
Start wernisażu: 5 grudnia, godzina 18. Adres: Biblioteka w Oliwie, ulica Opata Jacka Rybińskiego 9. Wystawę będzie można tam oglądać do 3 stycznia 2013 roku.
Fotografowie o gdańskich żurawiach

Fotografowie o...

Fotografowie o gdańskich żurawiach

Fotografowie o...

Fotografowie o gdańskich żurawiach

Fotografowie o...

Fotografowie o gdańskich żurawiach

Fotografowie o...

Fotografowie o gdańskich żurawiach

Fotografowie o...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.73.58.*

22:07, 10/12/12

Chciałam dodać sprostowanie a propos jednego nazwiska - jedną z autorek jest Agnieszka Sobiegraj ( a nie Sobieraj) - błąd częsty, ale potem niestety powtarzany...Pozdrawiam Agnieszka Sobiegraj

zgloś naruszenie
awatar

Grzegorz Jezierski

81.95.194.*

22:38, 29/11/12

Dziękuję i zapraszam na wernisaż, promujmy Orunię :)

zgloś naruszenie
awatar

Agnieszka_Leśniewska

89.77.147.*

21:10, 29/11/12

Bardzo fajnie zapowiadająca się wystawa, poprzez filtr wrażliwości estetycznej artystów żurawie prezentują się bardzo tajemniczo, fajna aura tych zdjęć, gratuluje pomysłu. Sądząc po wpisie Pana Grzegorza ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

Grzegorz Jezierski

81.95.194.*

23:29, 28/11/12

Bardzo sie cieszę że ta wystawa zaistnieje, że spotkała się z tak dużym zainteresowaniem gdańskiego środowiska fotograficznego, że wezmie w niej udział tylu znakomitych fotografów, których prace zdobywały ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.73.170.*

22:12, 28/11/12

Witam, jestem miłośnikiem Gdańskiej komunikacji miejskiej od ponad 7 lat mam bardzo dużą wiedzę na ten temat. Mieszkam na Oruni, moim zajęciem jest fotografowanie pojazdów KM i zarazem jest to moja przyszłość ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA