Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 14/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Mało pieniędzy, ludzi prawie wcale

 3 dodane: 18:41, 29/11/12

tagi:budżetRada

Pomóżcie wszystkim bezrobotnym i najbiedniejszym osobom – to jeden z postulatów, który lokalni radni osiedla usłyszeli w ostatnich dniach od mieszkańców osiedla na spotkaniach dotyczących...budżetu ich jednostki. Na szczęście były też i bardziej racjonalne wnioski. Być może niektóre z nich uda się w przyszłym roku zrealizować.

Mało pieniędzy, ludzi prawie wcale
Mało pieniędzy, ludzi prawie wcale
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 3

Trzy spotkania, w Św. Wojciechu, na Małomiejskiej i w Gościnnej, kilku mieszkańców. Jak na dzielnicę, która liczy sobie ponad 15 tysięcy osób, frekwencja nad wyraz kiepska. A przecież ich temat, przynajmniej w teorii, powinien zainteresować przynajmniej niektórych mieszkańców. Przedwczoraj (27.11), wczoraj i dzisiaj dyskutowano na temat przyszłorocznego budżetu Rady Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce”. „Do wydania” jest blisko 62 tysiące złotych (pieniądze pochodzą z miasta, dysponuje nimi lokalna Rada Osiedla).

Jak tłumaczą nam członkowie Rady, z pewnością część tych środków zostanie, tak jak i w tym roku, przeznaczona na zakup ławek. Radni chcą dorzucić się także do budowanego w przyszłym roku przejścia dla pieszych w rejonie Dworku Artura na Dworcowej.

Być może przychylą się także do nadesłanego przez Gimnazjum nr 10 wniosku o sfinansowanie mającej powstać na terenie placówki siłowni dla uczniów.

Ale czekają też na propozycje mieszkańców. Właśnie dlatego zorganizowali trzy spotkania budżetowe w różnych punktach dzielnicy.

Co ciekawe, niektórzy mieszkańcy nie za bardzo zdawali sobie sprawę z rzeczywistych kompetencji Rady Osiedla. – Były wnioski o walkę z bezrobociem i o pomoc biednym ludziom. Niektórzy postulowali również o zmiany systemowe, takie, które zapadają na szczeblu parlamentarnym. No cóż, możliwości naszej Rady są znacznie skromniejsze – uśmiecha się Mateusz Korsztun, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce”.

Były jednak i bardziej zasadne wnioski. – Chciałabym, aby nasza Rada sfinansowała budowę chodnika w parku na Związkowej. Przydałoby się również więcej ławek, a także postawienie malutkiego placu zabaw w okolicach ulicy Związkowej. Wiem jednak, że budżet Rady jest skromny i wszystkiego nie da się zrobić – mówiła nam Aneta Kwiatkowska, mieszkanka ulicy Grabowej, uczestniczka spotkania w Gościnnej Przystani.

Pani Aneta ubolewała, że w dyskusji brało tak mało oruniaków. – Idąc na to spotkanie, myślałam, że będą tutaj tłumy. Tymczasem była nas ledwie garstka.

Radni, nieco żartobliwie, przypominali, że w porównaniu z zeszłorocznym spotkaniem budżetowym i tak jest dużo lepiej. – Wtedy nikt nie przyszedł – przypominali.

O co jeszcze postulowali mieszkańcy? Na spotkaniu w Św. Wojciechu mieszkańcy zgłosili wnioski o budowę piaskownicy i siłowni na świeżym powietrzu na terenie tamtejszej szkoły. Z kolei na Gościnnej mówiono głównie o potrzebach starszych mieszkańców dzielnicy. – Remonty chodników (między innymi na Turkusowej), dofinansowanie Klubu Seniora z Oruni – wyliczali mieszkańcy.

Członkowie RO „Orunia-Św. Wojciech-Lipce” przypominali, że niektórych wniosków, nawet konkretnych i „na kieszeń” Rady, nie da się zrealizować. – Możemy finansować inwestycje tylko na terenach miejskich. Nie możemy, dajmy na to, budować chodnika na gruntach prywatnych, czy wspólnotowych – przypominał Korsztun.

Jak informują radni, wnioski mieszkańców zostaną zebrane i w samej Radzie odbędzie się na ich temat stosowna dyskusja. Budżet Rady Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce” na rok 2013 powinien być gotowy już w lutym.

Galeria artykułu

Mało pieniędzy, ludzi prawie wcale

Mało pieniędzy,...

Chodnik przy Gościnnej - jedna z inwestycji Rady w 2012 roku

Chodnik przy...

Tablice graniczne - jedna z inwestycji Rady w 2012 roku

Tablice...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.102.*

21:33, 03/12/12

62 tysiące- kupa kasy!!!!Wystarczy na schody, na siłownie (co najmniej 3) a za resztę wybudować ruchome schody na górną. Jak coę jeszcze przeoczyłem to piszcie. Rada da radę w końcu budżet to 63 koła :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

5.184.45.*

19:26, 01/12/12

gosc 89.69.110 - psu należy się buda ... :) Jesli chodzi o biedę mieszkańców to tacy są na każdej dzielnicy, z różnym wykształceniem ale od pomocy tym osobom jest MOPS itp.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.110.*

10:04, 01/12/12

oczywiscie ale, zeby niebylo tak ze tylko skonczy sie na pisaniu - tak jak w 60% to bywa na oruni. Bo nowa silownia nalezy sie jak psu zupa.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.180.235.*

15:46, 30/11/12

A ja się nie mogę zgodzić z poprzednikami. U nas w Wojciechu brakuje miejsc, w których można by było usiąść lub przyjść z dzieckiem. Teraz dzięki radzie jest plac zabaw, ale niestety tylko dla tych ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.110.*

14:25, 30/11/12

bo radni to tak pisza a malo robia. Chca miec tylko db wyniki i tyle. A to ze ludzia na oruni potrzebuja pieniedzy na zycie i wgl to prawda, a nie pisanie z ironia bo ktos mysli, ze jak jest po studiach i nie ma ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.73.125.*

12:41, 30/11/12

Popieram gościa z 10:50, schody i jeszcze raz schody na Górną.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.18.150.*

10:50, 30/11/12

Polecam przemyśleć kwestię inwestowania w wiele małych rzeczy jak ławki itd. to może zrobić ZDiZ. 3 ławki rocznie są w stanie postawić po odpowienich wnioskach jeśli Rada uważa że są miejsca gdzie powinny się ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA