Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 15/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Niewypały na Szańcu

 1 dodane: 18:48, 06/12/12

tagi:niewypałSzaniec Jezuicki

Na terenie Szańca Jezuickiego, czyli zabytkowego, położonego na Starych Szkotach Fortu, znaleziono dzisiaj dwa niewypały. Konieczna była interwencja saperów.

Niewypały na Szańcu
Niewypały na Szańcu
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

O sprawie poinformował nas pan Jacek, czytelnik MojaOrunia.pl - Coś się dzieje na Forcie przy Kolonia Anielinki. Są saperzy, policjanci nie pozwalają nikomu podchodzić – mówił.

Jak się okazało, na terenie Szańca Jezuickiego pracująca tam firma znalazła w ziemi dwa pociski moździerzowe. – Na miejsce przyjechali saperzy, zabezpieczyli niewypały, zdetonowano je na poligonie pod Elblągiem. Akcja zakończyła się około godziny 12 – relacjonuje nam Magdalena Michalewska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Co ciekawe, firma, która dokonała groźnego znaleziska została wynajęta przez miasto, aby sprawdzić, czy w okolicy Fortu nie ma niewypałów. – Tak, potwierdzam tę informację. Firma pracowała na zlecenie miasta. Dzisiejsza historia pokazuje nam: dobrze się stało, że korzystamy z jej usług – wypowiada się Waldemar Rydlewski, zastępca dyrektora Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, urzędu, który zarządza XIX-wiecznym zabytkiem. Zdaniem urzędnika, wynajęcie tej firmy to "kolejny etap prac, mających na celu otwarcie Szańca Jezuickiego dla turystów". Wcześniej zabytkowy Fort został gruntownie wysprzątany, prowadzono tutaj również prace ziemne.

Przypomnijmy, o rewitalizacji tego miejsca mówi się w mieście już od dwóch lat. Ale głównie mówi, bo na doprowadzenie Szańca Jezuickiego do stanu, w którym mogliby go odwiedzać turyści, brakuje w miejskiej kasie pieniędzy. – Na teren zabytku nie ma jak dojechać, należałoby pomyśleć o drodze, o miejscach parkingowych. Potrzeba też kolejnych środków na prace w samym Forcie – komentuje Rydlewski, który jednak zapewnia, że „temat Szańca Jezuickiego wciąż jest dla nas ważny”. – Może w tę sprawę zaangażowaliby się bardziej lokalni radni? Może taki lobbing przyniósłby skutek i pieniądze na ten zabytek by się znalazły? Bo to prawdziwa perełka tej części Gdańska, to miejsce może być chlubą także Oruni – uważa Rydlewski.


Szaniec Jezuicki (nazwa wzięła się stąd, że najbliższym sąsiadem fortu było kolegium jezuickie) został ukształtowany w latach 1843 –1867. Wcześniej znajdowały się tutaj fortyfikacje ziemne. O budowie szańca przesądziła historia z roku 1813.

Wówczas broniony przez Francuzów Gdańsk atakowali żołnierze rosyjscy i pruscy. W tamtym okresie na terenie dzisiejszego Szańca Jezuickiego znajdowała się słaba fortyfikacja, wzniesiona przez Francuzów. W 1813 roku została ona szybko zdobyta przez atakujących. Stąd obstrzeliwali oni południową część Gdańska i wkrótce udało im się w ten sposób podpalić znaczną część Wyspy Spichrzów. W rezultacie pożaru obrońcy miasta utracili pokaźne zapasy żywności i wkrótce musieli skapitulować.

Pruska władza postanowiła nie popełnić błędu Francuzów i w 1843 roku zaczęto wznosić tutaj murowany fort. Budowa fortyfikacji opóźniała się jednak – zaważyły na tym trudności budżetowe. Kolejne prace ruszyły w latach 50-tych XIX wieku. Ostatni obiekt Szańca Jezuickiego wybudowano w 1867 roku. Wbrew obawom władz pruskich nie doszło już jednak do oblężenia Gdańska.

Galeria artykułu

Niewypały na Szańcu

Niewypały na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (8)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.74.92.*

19:19, 09/12/12

Szkoda ... nic się nie zadzieje bez samych mieszkańców...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.169.85.*

16:43, 09/12/12

62.61 właśnie to chciałem powiedzieć

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

11:47, 09/12/12

Inicjatywa uchwałodawcza ma jedną wadę - mieszkańcy muszą zrobić coś sami. Nikt na Oruni nie wstanie z domowego fotela i nie będzie zbierał podpisów pod wnioskiem. Bez jaj

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.114.235.*

10:18, 09/12/12

89.74 Czyżbyś wiedział coś więcej? Ktoś już złożył, czy z powodu niezłożenia takowej propozycji miasto szykuje się do sprzedaży?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.92.*

23:14, 07/12/12

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza daje mieszkańcom prawo bezpośredniego zgłaszania do Rady Miejskiej własnych projektów uchwał -> czy SZANIEC będzie takim projektem?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

95.40.55.*

20:15, 07/12/12

46.169 jest jeszcze jedna możliwość, okaże się że obiekty zabytkowe są niebezpieczne, na początek ograniczenie dostępu dla ludzi, kolejny ruch to sprzedaż za złotówkę Adamowiczowi. W końcu koniec kadencji ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.169.253.*

16:51, 07/12/12

Jak pięknie ustawiono akcję. Miasto z pewnością przedłuży umowę z firmą. Pewnie niedługo się dowiemy że ktoś wpadł na trop powiązań naszych włodarzy z w/w firmą, ale zapobiegliwe władze miasta w odpowiednim ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

08:10, 07/12/12

szkoda zabytku radni do pracy!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA