Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 05/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Czy Orunia ma...najładniejsze elewacje?

 4 dodane: 17:41, 28/12/12

tagi:konkurselewacja

Przynajmniej dwie kamienice z Oruni zostaną zgłoszone do konkursu „Najładniejsza elewacja roku 2012”. Dzielnicę na pewno reprezentować będą: Dworcowa 8 i Trakt św. Wojciecha 75 AB.

Jedna z remontowanych w tym roku kamienic na Dworcowej
Jedna z remontowanych w tym roku kamienic na Dworcowej
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 4

- Te elewacje są naprawdę ładne. Kolory, ozdoby, wszystkie prace wykonane pod opieką konserwatora zabytków. Dlatego też zgłosiliśmy oba adresy do miejskiego konkursu, wstydu na pewno nie przyniosą. A czy mają szansę wygrać? Zobaczymy, konkurencja pewnie będzie mocna – mówi nam Elżbieta Kałużna, kierownik „Naszej Wspólnoty”, administratora, który na Oruni zawiaduje ponad 80 budynkami.

Organizowany przez miasto konkurs skierowany jest do Wspólnot Mieszkaniowych na terenie Gdańska. Zasadniczy warunek jest jeden: wspólnoty musiały w 2012 roku przeprowadzić remont lub modernizację elewacji swojego budynku, przynajmniej w zakresie elewacji frontowej. 

Tak też stało się na Dworcowej 8 (o remoncie pisaliśmy szczegółowo tutaj) i Trakcie 75 AB. W pierwszym przypadku modernizacja budynku pochłonęła ponad 160 tysięcy złotych. Nie były to pieniądze miejskie, na remont zrzucili się wszyscy mieszkańcy. - Dobrowolnie podnieśliśmy sobie fundusz remontowy i jako wspólnota wzięliśmy kredyt. Udało nam się jeszcze skorzystać z tak zwanej premii termomodernizacyjnej – opowiadali mi kilka tygodni temu mieszkańcy Dworcowej 8.

Oba oruńskie adresy spełniają również inny, postawiony w konkursie warunek. Zostały wybudowane przed 1990 rokiem. Nie są to również budynki spółdzielcze. To ważne, bo w konkursie spółdzielnie mieszkaniowe brać udziału nie mogą.

Mówiąc kolokwialnie, do zgarnięcia w konkursie jest w sumie 50 tysięcy złotych. To łączna pula nagród. Nie jest więc wykluczone, że zwycięskie wspólnoty dostaną mniej – będą musiały podzielić się pieniędzmi z innymi, wyróżnionymi adresami w Gdańsku.

Tak stało się przed rokiem (obecnie jest to czwarta edycja konkursu). Wtedy jury przyznało dwie równorzędnie nagrody po 20 tysięcy złotych: dla członków wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Obr. Westerplatte 5 i dla członków wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Asnyka 7. 10 tysięcy złotych otrzymała wspólnota mieszkaniowa budynku przy ulicy Turystycznej 5.
- W Gdańsku w 2011 roku wykonano w sumie 136 remontów elewacji budynków we wspólnotach mieszkaniowych z udziałem Gminy Miasta Gdańsk – przypomina Michał Piotrowski z gdańskiego Biura Prasowego.

Pieniądze trafią na konto zwycięskich wspólnot. Jej członkowie będą mogli oczywiście rozdysponować całą sumę według własnego uznania (np. spłacić część kredytu, zaciągniętego na remont kamienicy).

Wspólnoty mieszkaniowe, które chcą wziąć udział w konkursie, mają czas zgłaszać swoje budynki do 13 lutego. Ogłoszenie zwycięzców odbędzie się najprawdopodobniej tak jak przed rokiem, w drugiej połowie marca.

- W ostatnich latach Orunia nam pięknieje w oczach, ale nie wszyscy o tym wiedzą. A są tacy, którzy chyba nie chcą wiedzieć. My wykonaliśmy już szereg remontów budynków w różnych punktach dzielnicy - chociażby na Rejtana, Żuławskiej, Związkowej, Trakcie, Dworcowej. I planujemy kolejne, na przykład na Małomiejskiej, Ramułta, czy Grabowej - podsumowuje Kałużna.

Jak informują urzędnicy, zgłoszenie konkursowe należy składać w terminie do dnia 14 lutego 2013 r., w siedzibie Urzędu Miejskiego w Gdańsku ul. Nowe Ogrody 8/12, w zamkniętych kopertach z tytułem: Konkurs pt. „Najładniejsza Elewacja roku 2012”.

Galeria artykułu

Jedna z remontowanych w tym roku kamienic na Dworcowej

Jedna z...

Jeden ze zwycięzców ubiegłoroczonego konkursu: Asnyka 7

Jeden ze...

Jeden ze zwycięzców ubiegłoroczonego konkursu: Obrońców Westerplatte 5

Jeden ze...

Jeden ze zwycięzców ubiegłoroczonego konkursu: Turystyczna 5

Jeden ze...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (8)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.25.124.*

18:23, 31/12/12

Mentalność ludzi mieszkających w danym rejonie musi się zmienić, przyjrzenie się... nic nie da. :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

81.169.151.*

18:14, 31/12/12

Ludzie! No bez jaj! Wy chyba nie znacie stanu faktycznego tych budynków, które nadają się tylko do wyburzenia, bo te stare cegły z których zostały zbudowane się kruszą i sypią. Robicie tutaj nic innego jak taką ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.77.158.*

18:55, 29/12/12

Uuuuu zróbcie jeszcze reportaż ze co tydzien w sobote ul.Sandomierska nie ma prądu zapraszam !!!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.125.*

22:36, 28/12/12

Niszczał i niszczeje dalej. Firma została wybrana po najmniejszej linii oporu, jak najtaniej, jak najszybciej (remont w zimie), a co się z tym wiąże - jak najgorzej. Ja z kolei pozdrawiam, bo mam na tyle ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

20:07, 28/12/12

why so serious? ;)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.102.*

19:30, 28/12/12

Nie wiem gdzie mieszkacie koledzy od komentarzy, ale jedno wiem na pewno. Ten dom na Rejtana po prostu niszczał a teraz jest ok. A obecny jego wygląd to nie wina ekipy remontowej tylko ludzi pewnie podobnych do ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.112.32.*

19:17, 28/12/12

Ten na Trakcie i Dworcowej to rzeczywiście swietna robota, ale na Rejtana to faktycznie g...o

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.125.*

19:14, 28/12/12

Wykonaliśmy remont na Rejtana, zatrudniając gównianą firmę/ekipę, która zrobiła gówniany remont, prawda pani kierownik? Nieważne że budynek dopiero co był remontowany, a z przodu wygląda jak nasraj i ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA