Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 25/07/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

2013 - czas sięgnąć do portfela?

 1 dodane: 16:05, 30/12/12

tagi:podwyżkipodatkiopłaty

2013 rok to podwyżka cen żywności, wody, wywozu śmieci, zwiększą się też podatki lokalne, VAT na niektóre produkty i akcyza na papierosy. Również prąd „pójdzie” nieco w górę, a w Gdańsku najprawdopodobniej także bilety komunikacji miejskiej. Więcej będziemy płacić również... w kawiarniach i najprawdopodobniej w kinach. Są i dobre wiadomości: tańszy gaz i przynajmniej w pierwszym kwartale tańsza benzyna.

2013 - czas sięgnąć do portfela?
2013 - czas sięgnąć do portfela?
Fot. Źródło: Internet

Fotografia 1 z 1

Wielu ekonomistów uważa, że rok 2013 będzie okresem, w którym statystyczny Kowalski będzie musiał zacisnąć pasa. Eksperci wskazują na wzrost wielu lokalnych opłat, a także akcyzy na papierosy, podatku VAT na kilka usług. A także, dla niektórych może to być niespodzianka, wzrost płacy minimalnej – przedsiębiorcy zrobią wszystko (i czy można ich za to winić?), aby przerzucić dodatkowe koszty na kogoś innego. Pierwsi w kolejce mogą być pracownicy poszczególnych firm (zwolnienia, lub gorsze umowy). Nieco dalej – my wszyscy, konsumenci, którzy zapłacą więcej za towary i usługi.

Ale 2013 to także rok, w którym „w górę” pójdzie szereg opłat i podatków lokalnych. Równie, a może i bardziej uciążliwych dla naszego portfela.

Woda mniej niż inflacja...

Zaczynamy od gdańskiego podwórka. Znów, tak jak w ostatnich latach zwiększa się cena opłat za wodę i za ścieki. Przypomnijmy, każdego roku cena negocjowana jest między Saur Neptun Gdańsk (eksplorator miejskiej infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej), a gminą.

- Informujemy że w dniu 6 grudnia 2012r. uprawomocniła się taryfa opłat za wodę i ścieki na rok 2013 r. w Gdańsku. Cena łączna netto za wodę i ścieki wyniesie 9,81 zł za m³ - mówią urzędnicy. - Podwyżka stawki w stosunku do roku 2012 r. wynosi 2,62 % i jest mniejsza od stopy inflacji. Oznacza to wzrost opłaty zaledwie o 25 groszy za metr sześcienny wody i ścieków, czyli za tysiąc litrów – dopowiadają w oficjalnym komunikacie.

Według wyliczeń SNG, czteroosobowa rodzina w Gdańsku zużywa średnio około 13 metrów sześciennych wody. Dla takiej więc „statystycznej rodziny” podwyżka oznacza dodatkowy wydatek rzędu 3 złotych miesięcznie, w skali roku blisko 40 złotych. Dużo, czy mało? – na to pytanie każdy z nas musi odpowiedzieć sobie sam.

Więcej za śmieci, ciężarówki i nieruchomości
Dużo więcej pieniędzy z portfela „zniknie” nam w przypadku innej podwyżki. Zarządzonej przez posłów, a wprowadzanej głosami radnych miasta. Chodzi oczywiście o nowe opłaty z tytułu wywozu śmieci. Dla niektórych rodzin (wciąż niewiadomo, jaka metodą będziemy liczyć nowy podatek) to miesięczny wzrost opłat nawet o kilkadziesiąt złotych. W skali roku - kilkaset złotych. Nowa podwyżka, o której szczegółowo pisaliśmy, tutaj wejdzie w życie od 1 lipca 2013 roku.

Gdańsk się rozbudowuje i zapożycza. Ponadto gminy (w tym i nasze miasto) mają coraz więcej obowiązków finansowych, które „zrzuca” im rząd centralny. Nic dziwnego więc, że lokalni urzędnicy (w 2013 roku w Gdańsku tylko z tytułu opisanej wyżej podwyżki śmieciowej będzie „ich” więcej o kilkadziesiąt etatów) muszą szukać dodatkowych środków. A te stosunkowo łatwo znaleźć w kieszeniach mieszkańców.

I tak od 2013 rośnie szereg lokalnych podatków. Najboleśniej odczują ten wzrost lokalni przedsiębiorcy.

Przegłosowaną przez radnych miasta uchwałą z 27 września podnosi się im opłaty za podatek transportowy. Przedsiębiorcy płacą go m.in. za liczbę ciężarówek w swojej firmie. I tak dla przykładu: za jedną ciężarówkę spełniającą określone normy, o tonażu między 3,5 – 5,5 tony trzeba rocznie zapłacić już 504 złotych (2012 – 480 złotych), za taki sam tonaż, ale bez danych norm – 696 (było 648). Powyżej 5,5 tony (do 9 ton) to już wydatek 528 złotych (było 504, ciężarówka o tej samej masie, ale niespełniająca określonych norm – 720 (było 672). Takich „widełek” i opłat jest w powyższej uchwale znacznie więcej.

To nie koniec „dobrych” wiadomości. O kilka procent rośnie podatek od nieruchomości (podatek od budynku mieszkalnego, ze stawki 0,7 na 0,73 zł za m2, podatek od gruntu związanego z działalnością gospodarczą – 0,84 na 0,88 za m2).

Handel droższy, a bilety?
Gdański magistrat „myśli” nie tylko o przedsiębiorcach i mieszkańcach. Nie zapomniał również o turystach i handlarzach. O 5 procent rośnie opłata miejscowa (pobiera się ją od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych) i wyniesie 2,10 zł za dobę.

Szacuje się, że dochody miasta z tytułu opłaty miejscowej wyniosą w 2013 r. 800 tys. zł.

Rosną również opłaty pobierane z tytułu handlu. Do tej pory wynosiła ona 2,7 zł za m2 zajętej przez sprzedawcę powierzchni. Teraz wzrośnie ona o 10 groszy. Z kolei o 20 groszy za m2 (z 4,70 na 4,90 zł) więcej zapłacą handlujący podczas Jarmarku Dominikańskiego i Bożonarodzeniowego.

Tu ciekawostka, nie wszyscy wiedzą, że handlujący własnymi pracami artystycznymi sprzedawcy nie muszą płacić opłaty targowej, jeżeli ich kramik znajduje się na Długiej, terenie Długiego Targu i przy Złotej Bramie.

Miasto nie dementuje pojawiających się w ogólnopolskiej prasie informacji, że w wielu miastach (także i w Gdańsku) w 2013 roku będzie miała podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej. Przypomnijmy, tegoroczna podwyżka została przegłosowana przez radnych miasta pod koniec marca. Jak będzie w tym roku? I o jaką sumę więcej zapłacą wszyscy, korzystający z gdańskiej komunikacji miejskiej?

"Dymek", kawiarnia i kino - kliencie płać!
Przechodzimy do ustalanych „wyżej” opłat. W 2013 roku najprawdopodobniej o 5 procent wzrośnie akcyza na wyroby tytoniowe. W projekcie ustawy okołobudżetowej znaleźć można
również wzrost podatku akcyzowego na lekkie napoje alkoholowe (perry i cydr) do 97 zł od hektolitra wyrobu.

Zła wiadomość dla kawiarnianych, regularnych bywalców. Od 2013 r. napary z kawy i herbaty zostaną opodatkowane 23% VAT-em, co w porównaniu z obecną, 8% stawką, może sprawić, jak piszą przeciwnicy takiej podwyżki: „że pogawędki w kawiarni, czy herbaciarni będą droższe niż dotychczas.” 

Analogiczna podwyżka z 8 na 23% czeka również inne usługi: projekcje filmów i produkcje programów telewizyjnych. Dziennikarze z Gazety Prawnej przypominają głosy opozycji, którzy otwarcie mówią, że ten zapis spowoduje, że w 2013 zapłacimy więcej za bilety do kina. 

Żywność, prąd, benzyna, gaz...
Również żywność „idzie” w górę. Instytut Polskie Pieczywo szacuje, że tylko w pierwszej połowie 2013 roku ceny pieczywa podskoczyć mogą nawet o 3 procent. Ceny mąki w sklepach – nawet o 28 procent. Eksperci są zgodni, że w 2013 roku żywność podrożeje średnio o kilka procent.

Nie sprawdziły się na szczęście czarne scenariusze, które jeszcze w połowie tego roku wieszczyło wiele osób w Polsce. Podwyżka prądu od 2013 roku nie wyniesie kilkadziesiąt procent – wzrost opłat za prąd od nowego roku będzie się wahał w granicach 1-2 procenta.

Stosunkowo dobre wieści płyną też w stronę kierowców. Dziennikarze z portalu Money.pl, powołując się na ekspertów rynków terminowych i analityków rynków paliwowych, szacują, że w pierwszym kwartale 2013 roku jest duża szansa na dalsze obniżki cen paliw. Nawet o 10 groszy na litrze.

Na koniec dobra i jeżeli chodzi o wysokość opłat, rzadka wiadomość. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w dniu 17 grudnia 2012 r. zatwierdził nową taryfę w zakresie dostarczania paliw gazowych dla PGNiG S.A. Nowa taryfa, która będzie obowiązywać od 1 stycznia do 30 wrześnie 2013 r. oznacza dla zdecydowanej rzeszy odbiorców gazu spadek płatności o około 10%.

Galeria artykułu

2013 - czas sięgnąć do portfela?

2013 - czas...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

193.200.150.*

11:07, 03/01/13

Ludki kochane o co się kłócicie. PO, PIS, SLD, PSL toż to jedna sitwa. To że się obrzucają błotem to teatrzyk dla ubogich. Popatrzcie wstecz niezależnie co się dzieje na rynkach światowych w Polsce sylwester ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.124.*

18:31, 31/12/12

46.76.137 A Ty co? Jesteś profesjonalistą kochającym... wolę nie pytać co :)) Zajmij się polityką, działaniem na rzecz miasta, a nie krytykowaniem Adamowicza i PO w internecie co nikomu nie służy. Polska jest ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.76.137.*

14:47, 31/12/12

62.61.54 A ty co jesteś amatorem kochających inaczej? Bronisz pędzla który prócz własnych kieszeni nie widzi nic, Adamowicz już dawno oderwany od rzeczywistości, jaśnie panek. Koniec jego kadencji, koniec ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

12:22, 31/12/12

Gościu na dole: jaka inna partia z tych co w Sejmie nie podnosiłaby nam podatków i opłat? Jaki inny polityk z Gdańska nie robiłby polityki jak Adamowicz?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.34.1.*

10:05, 31/12/12

wazna benzyna! niech zejdzie ponizej 5 zł i bedzie ok;-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.119.*

20:56, 30/12/12

Że co? Znowu podwyżka biletów komunikacji miejskiej? Za co. Na Orunię perfidnie pogorszono ofertę otwierając nową linię tramwajową na ORUNIĘ GÓRNĄ. Kiedyś mieliśmy 213 i 275 teraz nie mamy z tego nic, a nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.222.*

19:38, 30/12/12

NIECH ŻYJE PO I PAWEŁ ADAMOWICZ NIECH ŻYJE NIECH ŻYJE NIECH ŻYJE

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA