Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 12/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kościelne zabytki w remoncie

 1 dodane: 18:32, 10/01/13

tagi:

W rejonie Oruni i Św. Wojciecha trwa sfinansowany ze środków remont dwóch kościołów. Kolejne pieniądze z magistratu mogą też popłynąć tutaj także i w tym roku.

Kościelne zabytki w remoncie
Kościelne zabytki w remoncie
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Trzeba było zdemontować kościelną wieżę, wymienić wszystko wewnątrz, dać nową „blacharkę”. W tym roku remontowany będzie z kolei dach budynku. Może już na jesieni wszystko będzie gotowe – mówią nam robotnicy pracujący przy kościele w Św. Wojciechu.

Obecnie, odnowiona już wieża zamiast „na górze”, znajduje się nieopodal wejścia do kościoła. Pozostałości dawnej konstrukcji znaleźć można jeszcze na podwórku  tuż obok budynku plebani.

Remont sfinansowało miasto. Wszystko dzieje się w ramach dotacji na remonty zabytków  – w nim znajduje się również szereg gdańskich kościołów.
- Osoby duchowne, o ile legitymują się prawem do własności zabytku, są jak najbardziej uprawnione do składania wniosków o dotacje, co też czynią – tłumaczy Anna Dobrowolska z gdańskiego Biura Prasowego.

Kościół św. Wojciecha otrzymał w zeszłym roku dotację w wysokości blisko 101 tysięcy złotych. Być może i w tym roku trafią tutaj kolejne pieniądze z magistratu. - Na edycję 2013 złożono między innymi wniosek na prace remontowo- konserwatorskie dolnej części wieży kościoła w Św. Wojciechu. Tutaj kwota opiewa na 194,226,40 zł – informuje Dobrowolska.

To nie jedyny finansowany przez miasto remont kościoła w tej okolicy. W 2012 kościół Św. Ignacego Loyoli otrzymał dotację na prace remontowo-konserwatorskie w zakresie konstrukcji i szklenia dwóch okien kościoła. W tym roku duchowni złożyli kolejny wniosek „na prace remontowo- konserwatorskie w zakresie konstrukcji i szklenia, trzech okien kościoła”.

Co ciekawe, Henryk Kilaczyński, proboszcz parafii Św. Ignacego w rozmowie z nami twierdził, że w trwającym remoncie nikt jego kościołowi nie pomagał. – Nie chcę wypowiadać się na ten temat. Nie wiem, czy czytelników może to interesować, jakie prace są prowadzone w kościele – usłyszeliśmy.

Być może jednak zainteresuje to podatników. Kościół Św. Ignacego Loyoli (tuż obok położona jest siedziba arcybiskupa Głódzia) otrzymał od miasta już ponad 62 tysiące złotych. A teraz stara się o kolejne 140 tysięcy złotych.

Trzeci kościół w okolicy, czyli ten położony na ulicy Gościnnej, środków z miasta na remonty nie otrzymał. A jak przekonuje Mirosław Dukiewicz, proboszcz parafii, także jego kościół ma sporo potrzeb. – Na pewno przydałby się remont naszego systemu ogrzewania. Myśleliśmy również nad oświetleniem kościoła. Na początku zeszłego roku były na ten temat prowadzone rozmowy z urzędnikami, ale od tego czasu jest cisza – mówi.

Przedstawiciele gdańskiego Biura Prasowego twierdzą, że obecnie planów oświetlenia kościoła na Gościnnej nie ma.

Ale jak nieoficjalnie mówią nam reprezentanci oruńskich organizacji, kwestia iluminacji kościoła na Gościnnej może wrócić. – Urzędnicy obiecali, że każdego roku przynajmniej jedna, większa inwestycja na Oruni zostanie przeprowadzona. W zeszłym roku był remont kuźni, w tym roku będzie boisko na Smoleńskiej. Może w następnym roku jedną z inwestycji byłoby oświetlenie kościoła na naszej oruńskiej Starówce? Będziemy przekonywać do tego magistrat – mówią.

Galeria artykułu

Kościelne zabytki w remoncie

Kościelne...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.119.*

22:01, 11/01/13

oczywiście że się dokładał. Między innymi szanowny arcybiskup flaszka - głódź dostał okna od naszego urzędu. Na pewno za pieniądze miasta zakupiono \"zabytkowe\" drewniane okna. A ile więcej zrobiono? Na oknach ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.92.*

16:22, 11/01/13

Ciekawe czy do remontu "rancza" Głódzia też się dokładał Budyń.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

08:08, 11/01/13

Kilka milionów? Chyba oszalałeś. Powiedzmy przejście pomiędzy Platynową i Rubinową - wylanie stopni, barierki i kilkadziesiąt metrów chodnika na dojście, już nawet bez oświetlenia. Z robocizną nie przekroczy stu ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.30.59.*

07:42, 11/01/13

niezłe porównanie - iluminacja kilkanaście tysięcy a schody bagatela kilka milionów...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

23:20, 10/01/13

No pewnie, oświetlenie kościoła jest bardzo istotne. Miejmy jakieś priorytety! Zamiast tego mogliby np. zbudować schody na Górną Orunię

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.20.89.*

21:03, 10/01/13

Dokładnie, ciekawe czy radni się ugną przed Głódziem

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.115.*

20:59, 10/01/13

jak to jest że arcybiskup chce budować nowy kościół na Łostowicach a na zabytki kasę bierze od miasta? czy kościoła w Polsce nie stać na samodzielne odnawianie zabytków? Co do kościoła na Gościnnej to może ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA