Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 13/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Orunia będzie miała wyjątkowo zieloną wiosnę

 1 dodane: 17:38, 22/01/13

tagi:podwórkafunduszerewitalizacja

Aż 150 tysięcy złotych zostanie przeznaczonych w tym roku na zazielenienie oruńskich podwórek. Pieniądze pochodzą z gdańskiego Wydziału Środowiska, a na Orunię trafią dzięki społecznie zaangażowanym mieszkańcom i doceniającej to architekt, która na co dzień doradza miastu. - Bo w tej części Gdańska opłaca się inwestować - przekonuje sprawczyni całego „zamieszania”.

Orunia będzie miała wyjątkowo zieloną wiosnę
Orunia będzie miała wyjątkowo zieloną wiosnę
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Dla Oruni to z pewnością bardzo dobra wiadomość. W tej chwili czekam jeszcze na jej ostateczne potwierdzenie z Wydziału Gospodarki Komunalnej, ale jestem dobrej myśli. Myślę, że Orunia doczeka się w 2013 kolejnych pieniędzy na rewitalizację swoich podwórek - wypowiada się dla nas Paulina Borysewicz, architekt, ekspert od miejskich przestrzeni, a także niezależny doradca Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

Kolejnych, bo przypomnijmy, w 2013 roku na dzielnicę trafią środki z funduszy szwajcarskich. W sumie 60 tysięcy złotych na rewitalizację pięciu podwórek.

Paulina Borysewicz, która również angażuje się w „projekt szwajcarski”, mówi jednak o innych pieniądzach. Pochodzących z funduszy gdańskiego Wydziału Środowiska. I to wcale niemałych. Bo kwota wynosi aż 150 tysięcy złotych.

- Dyrektor Wydziału Środowiska podjął mądrą decyzję, żeby skierować te pieniądze do GZNK. A więc jednostki, która najlepiej wie, w jaki sposób środki na taki cel spożytkować. GZNK poprosił mnie jako doradcę o to, abym zadecydowała, które miejsca w Gdańsku można zazielenić dzięki tym funduszom - tłumaczy Borysewicz. 

- Wybrałam Orunię. Bo tutaj warto jest inwestować. W zeszłym roku zmieniliśmy wspólnie z mieszkańcami już jedno duże podwórko (przy Ramułta/Związkowej - przyp. red), teraz planujemy zmianę kolejnych pięciu. Dodatkowe środki z miasta pozwolą na prace także w innych częściach dzielnicy - uważa architekt.

Część kwoty zostanie przeznaczona na dofinansowanie podwórek, realizowanych z projektów szwajcarskich. A więc na wsparcie mogą liczyć podwórka: a) pomiędzy budynkami Związkowa 4 b) naprzeciwko budynku Związkowa 2 A B C, c) u zejścia ulic Przy Torze i Serbskiej. d) nieopodal skrzyżowania Traktu św. Wojciecha i Rejtana, e) nieopodal skrzyżowania Podmiejskiej i Zamiejskiej.

Ale pieniądze z Wydziału Środowiska trafią też najprawdopodobniej w nowe miejsca na Oruni. - Myślimy o podwórkach nieopodal skrzyżowania Sandomierskiej z Przy Torze, a także o tym położonym na Trakcie Św. Wojciecha 163 i kolejnym, koło skrzyżowania Grabowej z Żuławską - wylicza Borysewicz.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w najbliższych tygodniach zostaną rozpisane stosowne przetargi. - Być może już na przełomie kwietnia i maja dojdzie do rozpoczęcia prac na podwórkach - mówi architekt.

Inwestycja ta będzie jednak różnić się od wielu podobnych miejskich przedsięwzięć. - Kluczem jest tutaj partycypacja mieszkańców. Nie będzie tak, że ktokolwiek, czy to urzędnik, czy ktoś z pozarządowej organizacji, zadecyduje za orunian. To ci ostatni, w drodze konsultacji i współprojektowania, będą decydować o ostatecznym wyglądzie ich podwórka - dodaje Borysewicz, mieszkanka Wrzeszcza.

Galeria artykułu

Orunia będzie miała wyjątkowo zieloną wiosnę

Orunia będzie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

37.30.66.*

10:04, 23/01/13

Nareszcie cos dla dzieci superrr

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

09:56, 23/01/13

Znakomicie :)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA