Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 25/07/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Są pieniądze dla lokalnych organizacji

 1 dodane: 19:21, 28/01/13

tagi:

Dobre wieści dla "pozarządówek" z Oruni: w 2013 roku miasto wesprze finansowo kilka tutejszych projektów. Między innymi Dom Sąsiedzki na Gościnnej, organizacje lokalnych imprez i zajęć dla dzieci, nasz portal, a także stowarzyszenie zajmujące się walką z uzależnieniem od alkoholu.

Popularna Gościnna Przystań otrzyma w tym roku od miasta 56 tysięcy złotych na swoją działalność
Popularna Gościnna Przystań otrzyma w tym roku od miasta 56 tysięcy złotych na swoją działalność
Fot. Facebookowa strona Gościnnej Przystani

Fotografia 1 z 1

Aż 56 tysięcy złotych dostanie w tym roku na swoją działalność coraz bardziej znany na Oruni Dom Sąsiedzki, czyli popularna Gościnna Przystań. "Aż" - bo w zeszłym roku pieniędzy było dwa razy mniej.

- Jesteśmy zadowoleni, że miasto wspiera nas finansowo. Pieniądze pokryją część kosztów zatrudnienia pracowników, a także opłaty za media - mówi Marianna Sitek-Wróblewska, szefowa Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.

- Pozostałe środki potrzebne na funkcjonowanie naszego Domu Sąsiedzkiego zyskujemy już z innych projektów. Gościnna Przystań działa także dzięki pracy wolontariuszy i swoistej ekonomii społecznej. Coraz częściej wynajmujemy sale na różne imprezy okolicznościowe - dodaje.

Sitek-Wróblewska przypomina, że tak duża w porównaniu z 2012 rokiem suma na Gościnną Przystań, to zasługa lobbingu radnych miasta. - Wiele zmieniło się po mojej rozmowie z prezydentem Adamowiczem, kiedy opowiedziałam mu o trudnej sytuacji Domów Sąsiedzkich w Gdańsku - tłumaczy Beata Dunajewska, radna Platformy Obywatelskiej.

- Prezydent, choć bardzo ceni sobie pracę takich Domów, chyba nie do końca zdawał sobie sprawę, że potrzebują one większych pieniędzy, aby się utrzymać. W tegorocznym budżecie znalazła się więc dużo większa suma na działalność DS-ów na Oruni, Nowym Porcie i w Oliwie. Jestem bardzo zadowolona z decyzji prezydenta - komentuje radna miasta.

6 tysięcy złotych dofinansowania z miasta otrzymał również nasz portal. To oczywiście tylko część pieniędzy, która potrzebna jest do tego, aby codziennie dostawali Państwo informacje z tej części Gdańska. Resztę kosztów pokrywają kolejne dotacje (czasem unijne, lub szwajcarskie), reklamy, a także Państwa wpłaty, do których jeszcze raz zachęcamy.

4 tysiące złotych przyznano wnioskowi Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej - "Aktywne Wakacje". Za tę sumę jeden z oruńskich Domów dla Dzieci zorganizuje dla swoich podopiecznych letnie wakacje.

Inne projekty GFIS-u, z powodów formalnych, nie otrzymały środków z miasta. Nie doczekają się więc dofinansowania takie wnioski jak: "Oruński Klub Młodych", "Pogotowie Korepetycyjne", "Klub Malucha", czy "Klub Seniora".

O pieniądze z miasta starało się również Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "Orunia". Dwa z trzech wniosków, decyzją urzędników, takie środki otrzymają. Kwota trzech tysięcy złotych pomoże na organizację cyklicznej imprezy - Gwiazdka na Oruni. 4 tysiące złotych zostanie przeznaczonych na organizację zajęć z gier logicznych, które będą skierowane do dzieci i młodzieży z Oruni. Zajęcia będą prowadzone przez członków Oruńskiego Koła Inżynierów, którzy za swoją pracę nie wezmą ani złotówki. Pieniądze „pójdą” na nagrody i organizacje dwóch turniejów.  

Inny projekt: "Ratujemy pomniki przyrody na Oruni" nie dostał z miasta, również z przyczyn formalnych, ani złotówki.

80 tysięcy złotych trafi do Stowarzyszenia Integracji Społecznej Klubu Abstynenta "Przyszłość". Ta organizacja, mająca swoją siedzibę na Trakcie św. Wojciecha 22, zajmuje się między innymi pomocą osobom uzależnionym od alkoholu.

- Bez wsparcia miasta, działalność naszej organizacji byłaby po prostu niemożliwa. Oczywiście same dotacje nam nie wystarczą, musimy szukać pieniędzy chociażby na opłacenie mediów. A to niemały wydatek, bo nasza siedziba ma około 90 m2 i ogrzewanie gazowe - mówi Barbara Kmieć, prezes Stowarzyszenia, która podkreśla, że w skali roku z pomocy jej organizacji korzysta na pewno ponad 1200 osób.

Również i działające na Oruni Górnej organizacje dostały w tym roku pieniądze od miasta.
Stowarzyszenie Wspólnota Serc, mające swoją siedzibę na Hoene 6, otrzymało 6 tysięcy złotych na "kompleksową terapię indywidualną i grupową dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi".

Z kolei Katolickie Stowarzyszenie Sportowe "Przymierze (Krzemowa 3) - 6 tysięcy złotych na "organizację zajęć pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania i uzdolnienia dzieci z osiedla Orunia Górna". Fundacja "Żyć z Pompą", o której pisaliśmy tutaj, może w tym roku liczyć na 9400 zł od miasta.

Na Olszynce już tradycyjnie dotacje otrzyma Towarzystwo Wspierania Potrzebujących "Przystań", znane z prowadzenia noclegowni. W tym roku będzie to suma: 95 tysięcy złotych.

Duże wsparcie finansowe dostaną w tym roku organizacje, które pomagają osobom uzależnionym: Stowarzyszenia Monar, Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej "Mrowisko". Ich poszczególne projekty mogą liczyć nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych od miasta. Towarzystwo Św. Brata Alberta Koło Gdańskie uzyska 120 tysięcy złotych dotacji.

Z ciekawostek można odnotować jeszcze: kilkanaście tysięcy na Stowarzyszenie gdańskich Płetwonurków i kilka tysięcy złotych dla gdańskiego Klubu Fantastyki.

W sumie miasto w 2013 roku wesprze organizacje pozarządowe kwotą na ponad 1,8 mln złotych.

Galeria artykułu

Popularna Gościnna Przystań otrzyma w tym roku od miasta 56 tysięcy złotych na swoją działalność

Popularna...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA