Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 06/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Żuławska, powód do wstydu?

 5 dodane: 19:11, 06/02/13

tagi:

Czytelniczka portalu MojaOrunia.pl nadesłała nam kilka zdjęć, jak sama pisze, „syfu na Żuławskiej”. Podobają się Państwu takie widoki?

Żuławska, powód do wstydu?
Żuławska, powód do wstydu?
Fot. pani Dorota

Fotografia 1 z 5

Wystarczy, że zrobi się odwilż i trochę popada, przejście między blokami na Żuławskiej zamienia się w jedną, wielką breję. Od wielu lat mieszkańcy, a właściwie kilku z nich, nie może doprosić się od miasta chodnika w tym miejscu. Reszta okolicznych lokatorów najzwyczajniej w świecie ma, brzydko mówiąc, „gdzieś” odnośnie tego, co dzieje się za ich oknami. A dzieje się, trzeba przyznać, całkiem sporo. Po pierwsze, stare, brudne i często przepełnione kubły na śmieci, oczywiście w żaden sposób nie zabudowane.

Po drugie, mało estetyczne (delikatnie rzecz ujmując), popisane wszelkimi możliwymi epitetami garaże. Po trzecie, zamiast chodnika, wielkie koleiny z błota. I jeszcze jedna kwestia, na którą zwraca uwagę pani Dorota, autorka zdjęć do niniejszego artykułu. - No i mój „ulubiony” temat: psie dodatki, „upiększające” naszą dzielnicę – komentuje.

Czy tutaj zawsze będzie tak wyglądać? A może zdecydowanej większości takie obrazki nie przeszkadzają? Czy można się dziwić, że ktoś spoza dzielnicy, patrząc na taki misz masz, stwierdzi, że Orunia to siedlisko...(tu można wstawić dowolny, niepochlebny epitet)? W końcu, jak mówi stare porzekadło: jak cię widzą, tak cie piszą. A o tym miejscu można pisać sporo – wystarczy jedna migawka pani Doroty.

Mateusz Korsztun z lokalnej Rady Osiedla i również mieszkaniec Oruni, widzi w opisywanej tu sytuacji lata zaniedbań miasta. Ale, jak podkreśla, wina leży również po stronie samych mieszkańców. - Ludzie muszą wziąć się za swoje podwórka, a nie tylko narzekać na miasto. Okoliczne wspólnoty powinny się skrzyknąć, stworzyć wspólną koncepcję, wydzierżawić podwórka i próbować zmienić ten odcinek Żuławskiej. Zacząć chociażby od estetycznej zabudowy śmietnikowej. To byłby jakiś początek – komentuje radny.

Co ciekawe, taka koncepcja, jak tłumaczyła nam jedna z administratorek okolicznych wspólnot, już istnieje. Teraz będą musieli przegłosować ją sami mieszkańcy.

Inny z radnych osiedla opisuje historię z Przeróbki. - Też podobna sytuacja jak na Żuławskiej. Brudne kubły, brudny plac, pełno śmieci. Dwie wspólnoty i spółdzielnia spotkały się razem, stworzyły spójny plan i doszły do porozumienia. Postawiono wiaty śmietnikowe, plac uprzątnięto, teraz wygląda tam dużo czyściej – mówi.

Również i kwestia chodnika między blokami na Żuławskiej, zdaniem Korsztuna, jest „do załatwienia”. - Może od razu nie da się wybudować prawdziwego chodnika. Ale mamy obietnicę od BOM-u (Biuro Obsługi Mieszkań – przyp. red.), że gruz z rozebranych przez nich budynków utwardzi dziury także w wielu miejscach na Żuławskiej. Będziemy przypominać urzędnikom o tej obietnicy – deklaruje.

Inna administratorka prorokuje, że ten fragment Żuławskiej może zmienić się na lepsze i to z dość prozaicznego powodu. - Ostatnio mieszkańcy kilku bloków zdecydowali się na remont swoich elewacji. Żuławska nabrała innego wyglądu, wszystko psują jednak same podwórka. Myślę, że przynajmniej niektórzy mieszkańcy będą za tym, aby i tutaj nastąpiły jakieś zmiany. No bo jak okolica zacznie ładnie wyglądać, to i ceny mieszkań także wzrosną – komentuje.

Póki co, ceny mieszkań na Oruni są jedne z tańszych na gdańskim rynku. Patrząc na zdjęcia pani Doroty, doskonale widać dlaczego.

Galeria artykułu

Żuławska, powód do wstydu?

Żuławska, powód...

Żuławska, powód do wstydu?

Żuławska, powód...

Żuławska, powód do wstydu?

Żuławska, powód...

Żuławska, powód do wstydu?

Żuławska, powód...

Żuławska, powód do wstydu?

Żuławska, powód...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (13)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.65.*

23:28, 15/02/13

O tak tak 3 x tak... stare babcie maja za swoje żałosne emeryturki się skrzyknąc i zakasać rękawy..zabrać sie za młoty i kilofy ..wynająć sprzęt utwardzający,nasypać tłucznia,posypać szlaką, sprowadzić taczkami ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

05:51, 08/02/13

Patologia

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.228.22.*

00:37, 08/02/13

"A co pan robi pod moim oknem? Sram jak pani pies" Dzień Świra

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.25.*

21:19, 07/02/13

wydaje mi się że na zdjęciach widnieje bardziej ulica związkowa i teren wokół niej niż Żuławska

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.11.129.*

19:29, 07/02/13

Ludzie kogo wy k.. zapraszacie? Ktoś ma znów coś zrobic za Was? Nie ruszycie tyłków to dalej będziecie w chlewie mieszkac

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.204.67.*

19:20, 07/02/13

Zapraszam rowniez na Przy Torze od nr 8e do Sandomierskiej i Serbska-makabra bez gumiakow nie przejdziesz.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.77.158.*

16:25, 07/02/13

Zapraszam na Sandomierska 10 na podwórko zobaczycie jak jest zorana !!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.25.*

15:13, 07/02/13

to ostatnie dobre, dobre. a droga, ulica za zulawskiej. O ludzie kochani ile ja dętek poprzebijałem. masakra

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

14:29, 07/02/13

Nigdy nie zrozumiem czym różni się gówno psie od ludzkiego. Jak można być takim prostakiem by wyprowadzać psa pod blok. Pewnie nawyk rodzinny, od robienia za stodołą.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.119.*

13:59, 07/02/13

Jaka stara gwardia? Starsi ludzie. Babcie i dziadkowie po 60-70 lat potrafiły zaprowadzić porządek! I nie mówię o zrzędzących moherach bo takimi oni nie byli. Szkoda że już są Świętej Pamięci :(..

zgloś naruszenie
awatar

gosc

91.212.242.*

13:24, 07/02/13

najlepsze są prostaki z blokowisk wyprowadzający swoje pokraki w parkach i nie sprzątający po nich. Przydałoby się żeby ktoś zaczął zbierać świeżutkie gówienka i rozsmarowywał je dumnym właścicielom na twarzach. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.158.*

10:28, 07/02/13

O jaką starą GWARDIĘ chodzi?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.119.*

21:46, 06/02/13

Więcej dziadostwa nam nasprowadzajcie z "lepszych" dzielnic - przykład Małomiejska 38. Kiedyś najlepsze podwórko na Oruni. Ładne zadbane, zero alkoholu, wiszące pranie, a nawet biegające kury i kaczki! Teraz (za ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA