Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 10/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Do remontu idą...

 1 dodane: 17:11, 05/04/13

tagi:

Trakt św. Wojciecha niczym ulica Kartuska na Siedlcach? To już pewne: Trakt na odcinku od Obwodnicy Południowej do Gościnnej nabierze w tym roku zupełnie innego wyglądu. Również i kilka innych oruńskich ulic czekają niewielkie remonty. Ale są i niezbyt dobre wiadomości.

Do remontu idą...
Do remontu idą...
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Po jednym pasie ruchu w obie strony. Pośrodku wysepki, lewoskręty. Na wysokości wszystkich przejść dla pieszych azyle. Całość ma przypominać trochę klimat ulicy Kartuskiej na odcinku Siedlec – mówi nam Tomasz Wawrzonek, kierownik działu Inżynierii Ruchem w gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni.

Tym razem to nie opowieść w stylu „pomarzyć może każdy”. W tym roku inwestycja, o której mówi urzędnik, dojdzie do skutku. Zmian doczeka się Trakt Św. Wojciecha na odcinku od Obwodnicy Południowej do ulicy Gościnnej.

Chodzi o tak zwane uspokojenie ruchu, którego zasady tłumaczyliśmy w osobnym artykule. Co ważne, Trakt Św. Wojciecha na wspomnianym odcinku doczeka się też remontu nawierzchni jezdni oraz okolicznych chodników. Wszystkie prace pochłoną blisko 5 milionów złotych. Prace mają rozpocząć się już w czerwcu, zakończyć – w październiku. – To chyba największa tego typu inwestycja w Gdańsku, jeżeli chodzi o remonty dróg. Jak widać wcale nie jest tak, jak często powszechnie się uważa: że na Oruni nic dobrego się nie dzieje – komentuje Wawrzonek.

Równie istotne jest, że remont Traktu św. Wojciecha (w zeszłym roku robotnicy pracowali na odcinku od Św. Wojciecha do Obwodnicy Południowej) może mieć swój ciąg dalszy także w następnych latach. Mowa oczywiście o remoncie odcinka od ulicy Gościnnej do Zaroślaka. – Urzędnicy chcieliby najpierw wyremontować odcinek od stacji Lotos do ulicy Sandomierskiej. Bo jak nam tłumaczyli w tym rejonie mieszka najwięcej ludzi, a taka modernizacja ulicy pozwoli wydatnie zmniejszyć hałas – mówi nam Mateusz Korsztun, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce”, który kilka dni temu spotkał się z przedstawicielami gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Jednym z tematów był właśnie Trakt Św. Wojciecha. Ale nie tylko. Radny osiedla dowiedział się od urzędników wielu szczegółów odnośnie remontów ulic w jego dzielnicy.

Co jeszcze zostanie wyremontowane w 2013 roku?

- Oprócz  Traktu Św. Wojciecha na odcinku Węzeł Lipce – ulica Gościnna, zostanie jeszcze wyremontowana ulica Raduńska: na odcinku od ulicy Diamentowej do Rubinowej. Ponadto poszerzone zostanie przejście dla pieszych na wysokości ulicy Gościnnej. I wyremontowana droga dojazdowa do posesji nr 320 powyżej Kanału Raduni – wylicza Korsztun.

Remont ulicy Raduńskiej rozpocznie się w czerwcu (potrwa do sierpnia). Jeżeli uda się wygospodarować nieco więcej pieniędzy z budżetu miasta, być może będzie on o kilkadziesiąt metrów dłuższy. Radni osiedla postulują, aby krawężnik od strony Kanału Raduni został tutaj obniżony. – Chodzi o możliwość parkowania na poboczu. Zabiegamy u urzędników, aby w przyszłości cały ten teren został należycie utwardzony, aby powstał tutaj parking z prawdziwego zdarzenia – komentuje Korsztun.

Z kolei wlot przy Gościnnej zostanie zmieniony już na wiosnę, podobnie rzecz ma się z drogą dojazdową do posesji nr 320 na Trakcie św. Wojciecha.

Jeszcze kilka miesięcy temu inwestycji w tej części Gdańska miało być jednak więcej. Co się zmieniło? – Pogoda. Mało kto spodziewał się, że zima będzie w tym roku tak surowa i tak długotrwała. Więcej środków na odśnieżanie to automatycznie mniej pieniędzy na remonty ulic w całym Gdańsku – tłumaczy Wawrzonek.

I tak na dalszy plan spadły takie inwestycje jak: remont ulicy Żuławskiej na odcinku Przyjemna-Grabowa.
- Mamy zapewnienie urzędników, że droga ta ma status priorytetowy. Że jest na szczycie listy oczekujących. Gdy tylko pojawią się środki, remont zostanie wykonany. Najszybciej może on ruszyć w październiku tego roku. Ale może też się przesunąć na kolejny rok – wyjaśnia radny osiedla.

Na robotników musi też poczekać ulica Przybrzeżna (odcinek ulica Żabia – most kratowy), ulica Smolna (odcinek ulica Sandomierska – ulica Daleka) i ulica Mostowa. Remonty tych ulic, przyznają urzędnicy, nie są priorytetowe dla miasta.

Galeria artykułu

Do remontu idą...

Do remontu...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

77.253.2.*

16:26, 15/04/13

A co będzie z remontem ulicy Grabowej na odcinku Smoleńska do torów PKP. Dziura obok dziury.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

5.185.188.*

16:37, 08/04/13

czemu nic dziwnego?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.200.50.*

14:41, 08/04/13

no nic dziwnego, że Raduńską udało sie załatwić

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.0.77.*

20:47, 06/04/13

Użytkownik 89.67.65, to wy mieszkacie na ulicy oo nieźle, bo ja przy ulicy :D

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

09:32, 06/04/13

A co z remontem ul. Wschodniej? Toć tam jest dziura na dziurze! Czy ktoś mógłby się tym w jakiś sposób zainteresować? Na tej ulicy też się mieszka...

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA