Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 13/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Orunia "się sprząta". Kto następny?

 5 dodane: 18:15, 13/04/13

tagi:

Niektórzy pogardliwie nazwą to czynem społecznym, inni wzruszą obojętnie ramionami, ktoś może nawet chwilę popatrzeć z zainteresowaniem. Ale są i tacy, którzy nie tylko narzekają, a po prostu biorą się do pracy. I sprzątają swoje podwórko. To...kto następny?

Orunia
Orunia "się sprząta". Kto następny?
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 5

Na trawniku przed jednym z budynków na ulicy Głuchej krzątanina. Oruniacy grabią, zbierają śmieci, ładują psie odchody do worków. Nikt im tego nie każe robić. Nie odrabiają żadnych długów komunalnych. Jak tłumaczą, pracują: „z obowiązku”, „bo tak trzeba”, „bo to przecież tak jak nasze” i „bo nikt inny tego za nas nie zrobi”.

Pod jednym z balkonów stoi mały stolik. Na nim termos z gorącą herbatą, trochę ciasta, są dwie puszki piwa. - To nasze centrum dowodzenia – żartują mieszkańcy.

Centrum dowodzenia potrzebuje oczywiście dowódców. Albo przynajmniej pomysłodawców całej akcji. No bo to, że mieszkańcy na Głuchej sprzątają swoje podwórko, czyli wielki trawnik za ich oknem, jest właśnie taką akcją. Szczególnie na Oruni, gdzie takie wydarzenia to prawdziwa rzadkość.

- Wspólnie z koleżanką ze wspólnoty wpadłyśmy na pomysł, aby wysprzątać trawnik przed naszym blokiem. Po to żeby się lepiej zintegrować z sąsiadami. Ale też żeby było czyściej i żeby ludzie zobaczyli, że ktoś tu sprząta. To wtedy może będzie im głupio wyprowadzać tutaj pieski, prawda? - mówi Renata Kamieńska, mieszkanka Głuchej 21 i również lokalna radna osiedla.

Panie rozwiesiły na klatkach kilka ogłoszeń. Ktoś zrobił ciasto, herbatę. Inni mieszkańcy przynieśli narzędzia i worki na śmieci.

Jednak ludzi, jak na blok, gdzie mieszka 50 rodzin, nie przyszło dzisiaj zbyt dużo. Pracowało około 10 osób. - No tak, pogoda nie jest taka najlepsza, bo trochę pada. Ale niektórym pewnie się nie chce wyjść do nas, są nieco leniwi. Chociaż z okna nas oglądają – śmieje się Andrzej Grzeszczak z ulicy Głuchej.

Beacie Mutowskiej, innej mieszkance, marzy się, aby w przyszłości cały trawnik należał już do wspólnoty. Wykup terenu przed oknami, przekonuje mnie pani Beata, to możliwość zagospodarowania go po myśli mieszkających tu ludzi. - O tutaj można by jakieś tuje posadzić. I otoczyć cały trawnik żywopłotem, aby nam tutaj psy „nie robiły” i niczego nie niszczyły – tłumaczy.

Tak, psie kupy to wciąż problem dla wielu. Szczególnie realny, kiedy trzeba sprzątać trawnik w środku osiedla. - To jest chlew, psia kloaka. Naprawdę przydałoby się to wszystko jakoś ogrodzić – uważa Anna Matuszewska, mieszkanka Głuchej.

Na podwórku pracuje też 73-letnia pani Franciszka. Z tym, że ona jest tutaj bardzo często. - Witam Pana, na moich hektarach, na moim gospodarstwie – starsza kobieta jest nad wyraz pogodna.

Przed jej balkonem jest mały ogródek. Pani Franciszka zna tu każdy kwiat, każde drzewko. - Wszystko tutaj robiłam, nawet ta ścieżka to także moje dzieło – mówi dumnie. Orunianka choruje na stwardnienie rozsiane, w domu ma nawet wózek inwalidzki, ale ogród to jej całe życie. I jak tylko zrobi się cieplej, bierze się do pracy. Tym bardziej cieszy ją inicjatywa sąsiadów.

A na dzisiejszym sprzątaniu na Głuchej ma ponoć się nie zakończyć. Mieszkańcy chcą zorganizować kolejne tego typu akcje przed ich blokiem. Kiedy pytam, dlaczego, otrzymuję konkretną odpowiedź.

- Skoro już wykupiliśmy nasze mieszkania to w naszym interesie jest, aby było tutaj ładnie i czysto.  Wiem, że często się myśli na zasadzie: „moje jest tylko to co w moim domu, a reszta mnie nie obchodzi”. Ale jeżeli wszyscy będą tak myśleć, to w tym kraju z niczym nie ruszymy – puentuje pani Beata.

Galeria artykułu

Orunia "się sprząta". Kto następny?

Orunia...

Orunia "się sprząta". Kto następny?

Orunia...

Orunia "się sprząta". Kto następny?

Orunia...

Orunia "się sprząta". Kto następny?

Orunia...

Orunia "się sprząta". Kto następny?

Orunia...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (9)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.65.*

20:35, 17/04/13

no właśnie na Głuchej.... bo tam jest ładne osiedle , sponsorzy zrobili im piekny , ogrodzony plac zabaw i rekreacji sportowej... taka enklawa wśród biedy i syfu... aż sie nikt nie dziwi..że tak ochoczo ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.25.*

08:18, 16/04/13

No w końcu porządek bo już nie miałem jak psa tam wyprowadzać

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.85.*

14:35, 14/04/13

nie przytulił tylko przewrócił, głąby jakieś, gnojki. Wszystko co się da urwą, podpalą, zniszczą. Byle tylko był syf i brud. Ręce opadają, nic tylko tłuc takich głąbów w te puste łby.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

11:14, 14/04/13

Kto przytulił? :) Złomiarze?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.85.*

11:00, 14/04/13

dziś w nocy ktoś "posprzątał" ustawiony na Placu Oruńskim kontener na ubrania. Gnoje, ćwoki, barany, debile, idioci.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.253.1.*

23:30, 13/04/13

Przyłączam się do gratulacji. Nie wszyscy tyłki ruszą, nie ma szans, ale już te kilka osób może dać przykład następnym, następni pozazdroszczą i też zechcą mieć porządek i się w końcu coś zmieni :) /D.H.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

22:15, 13/04/13

Brawo, brawo i jeszcze raz brawo!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.52.*

21:08, 13/04/13

Kochani zbierajcie kupki po swoich pupilkach i nie spacerujcie z pieskami pod oknami sąsiadów będzie nam miło.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.52.*

21:04, 13/04/13

Aby tak dale podoba mi się ta inicjatywa brawo Ul Głucha.Za miesiąc kolejna akcja.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA