Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 16/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Radni osiedla: Czas na podsumowanie

 1 dodane: 12:03, 14/04/13

tagi:

Frekwencja: słaba, ale nie beznadziejna. Wiedza: nikła, by nie powiedzieć zerowa. Nastawienie: roszczeniowość na typowym, przyzwoitym poziomie. Za nami spotkanie oruniaków z ich radnymi osiedla. Zresztą także mieszkańcami tej dzielnicy.

Radni osiedla: Czas na podsumowanie
Radni osiedla: Czas na podsumowanie
Fot. Przemysław Kluz

Fotografia 1 z 1

- Widzimy, że cały czas mieszkańcy nie rozumieją, czym właściwie jest rada osiedla. Nie wiedzą, jakie mamy kompetencje, co tak naprawdę możemy. Ludzie traktują nas jak urzędników, a przecież my nimi nie jesteśmy. Sami jesteśmy mieszkańcami, a przy okazji pośrednikami między urzędem, a dzielnicą – mówi Mateusz Korsztun, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”.

Już nawet nazwy „rada osiedla” i „zarząd osiedla” to dla większości oruniaków (ale także i mieszkańców innych dzielnic Gdańska) pojęcia nie do przeskoczenia. Tymczasem sprawa jest dość prosta. Rada osiedla to taka lokalna, mogąca dużo mniej rada miasta. A zarząd osiedla to taki dzielnicowy prezydent. Czyli prosty podział na władzę ustawodawczą (uchwałodawczą) i władzę wykonawczą.

W tym przypadku władzę "społecznikowską" – jedynie trzy osoby z rady dostają miesięcznie jakieś wynagrodzenie z miasta (przewodniczący Zarządu: 600 złotych, jego zastępca: 300 złotych, przewodniczący Rady: 300 złotych). Pozostała 12-tka „pracuje” społecznie. Czyli za darmo.

Na zeszłotygodniowym, podsumowującym dokonania Rady w 2012 roku spotkaniu w Gościnnej Przystani radni osiedla próbowali tłumaczyć zebranym kilkunastu mieszkańcom właśnie takie niuanse. Wyjaśniali, czym jest rada osiedla, skąd się wzięła na Oruni, opowiadali o swoich kompetencjach. Nie było im łatwo dotrzeć do odbiorców.

- Mieszkańcy mieli nastawienie: radni osiedla powinni wziąć łopatę, miotłę, a później powinni sami sprzątać za oruniaków i rozwiązywać za nich ich problemy. Ludzie myślą na zasadzie: zgłoszę im sprawę i ja już zrobiłem swoje. Czujemy, że jesteśmy trochę po to, aby odbierać ciosy w zamian za urzędników – komentuje Krosztun.

Co ciekawe, radni osiedla „dostają” również i na naszym, w żaden sposób niezwiązanym z Radą portalu. Komentujący często w ostrych słowach krytykują lokalną radę osiedla.

- Tak, czytając takie komentarze na portalu wiemy, że są osoby, które nie do końca uznają naszą pracę. Tym bardziej dziwi mnie fakt, że na zeszłotygodniowym spotkaniu nikt nie przyszedł do nas i nie rzucił nam merytorycznych, konkretnych zarzutów w twarz. Przecież można nas było wypunktować, można było nas „obsmarować”, można było zapytać, czemu dana sprawa nie została jeszcze załatwiona – dziwi się radny osiedla.

Zamiast tego, padały epitety typu: „radni – bezradni” i zarzuty w stylu: „nic nie robicie!”. Były jednak i głosy przeciwne. Jeden z mieszkańców, Krzysztof Kosik (w latach 90-tych radny miasta) bronił rady osiedla. Twierdził, że są to społecznicy i w porównaniu do lokalnych radnych miasta, i tak robią dużo. Co interesujące, za swoje wystąpienie zebrał solidne brawa. Od samych mieszkańców.

A jakie są właściwie dokonania radnych w 2012 roku?
Radni osiedla wyliczali między innymi: 61 pism do różnych urzędów - od spraw związanych z ich budżetem, po interwencje typu naprawa oświetlenia na Serbskiej czy Przy Torze, lub remont na Żuławskiej.

Dalej, realizacja swojego budżetu: zakup ławek, tablic granicznych, remont chodnika na Gościnnej, 150 paczek świątecznych dla biedniejszych rodzin, dofiansowanie obiadów w Szkole Podstawowej nr 16, dofiansowanie wakacyjnych wyjazdów młodych oruniaków, organizacja sportowych turniejów, pchlich targów etc.

W 2012 roku radni osiedla podjęli w sumie 22 uchwał – między innymi był to wniosek do miasta o zniesienie architektonicznych barier dla niepełnosprawnych u wejścia na wał Kanału Raduni. O sprawie pisaliśmy tutaj.

Kolejna inicjatywa radnych to organizacja różnych spotkań (z policją i strażą miejską), dofinansowanie lokalnych imprez (między innymi festynów).

Na spotkaniu mieszkańcy zgłosili też kilka problemów.
1. Remont chodnika i uporządkowanie tereny przy Turkusowej. Radni osiedla: sprawa chodnika została zgłoszona do Biura Obsługi Mieszkańców. Kwestia sprzątania – apelujemy, aby zgłaszać takie sprawy do Straży Miejskiej.

2. Chodnik na Trakcie Św. Wojciecha (od numeru 74-82) nie jest sprzątany. Radni osiedla:  w wielu miejscach na Oruni problem jest taki sam, miasto nie chce przyznać, która instytucja jest tak naprawdę za co odpowiedzialna. Będziemy próbowali wyjaśnić sprawę.

3. Brudno za przystankiem autobusowym (w stronę Pruszcza) na wysokości ulicy Gościnnej. Radni osiedla: Za teren odpowiedzialne są Melioracje Gdańskie, ale na czas remontu Kanału Raduni zarządza nim wykonawca inwestycji, Hydrobudowa. Będzie trudno „zmusić” wykonawcę do regularnego sprzątania tego terenu.

4. Ulica Zawiejska, Niegowska jest w kiepskim stanie. Nawierzchnie zniszczyły ciężarówki wykonawcy realizującego budowę Obwodnicy Południowej, a teraz to samo robi ciężki sprzęt Hydrobudowy. Radni osiedla: Remont Zawiejskiej zaplanowano na 2014-15 rok.

5. Wypoziomowanie chodnika między Żuławską 3 a 4. Radni osiedla obiecali sprawdzić to miejsce.

 

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

Czym radni osiedla planują zająć się w tym roku?
Jak mówią, chcą między innymi doprowadzić do budowy schodów między Orunią, a Orunią Górną, zająć się sprawą dodatkowych kursów nocnej komunikacji miejskiej, zabieganiem o monitoring (m.in. przy Rejtana, ale też przy Sandomierskiej, Gościnnej i Żuławskiej), zająć się kwestią wiat przystankowych na Ptasiej i w Św. Wojciechu.

Najbliższe imprezy zorganizowane i/lub współfinansowane przez Radę Osiedla: 11 maja – pchli targ na Gościnnej. 18 maja – Dni Sąsiada w Św. Wojciechu, 2 czerwca – festyn w Parku Oruńskim, czerwiec – wystawa zdjęć „oruńskie detale”, wrzesień – wystawa zdjęć „oruńskie pary”, 14-15 września – biegi Grand Prix.

Rada osiedla dysponuje w tym roku budżetem w wysokości 61 884 zł. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta i są uzależnione od liczby mieszkańców zameldowanych na Oruni, w Lipcach i Św. Wojciechu.
W tym tygodniu mamy zamiar przeprowadzić wywiad z przedstawicielami Rady Osiedla. Jeżeli mają Państwo jakieś pytania do radnych, prosimy zgłaszać je nam na adres: redakcja@mojaorunia.pl lub pisać w komentarzach pod niniejszym artykułem.

Galeria artykułu

Radni osiedla: Czas na podsumowanie

Radni osiedla:...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.65.*

22:48, 17/04/13

Dziękujemy bardzo za poświęcenie..Wiemy, Rozumiemy...Prosze jednak nie krytykowac ludzi, ze chca czegos lepszego niz maja! Skoro jestescie RO to sie cieszcie, ze ludzie wam zaufali i zwracaja sie do was z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

217.153.215.*

09:35, 16/04/13

Gratulacje dla Rady za to co robi. Początki są najtrudniejsze.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.241.95.*

20:06, 15/04/13

Jako osoba pracująca w samorządzie gdańskim muszę stwierdzić, że Rada Osiedla Orunia-Św. Wojciech-Lipce jest jedną z aktywniejszych i konstruktywnych Rad w Gdańsku. Czasem naprawdę podziwiam tych ludzi, że im ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.25.*

22:44, 14/04/13

Popieram opinie gościa 83.25.220. Przyjęło się u nas, że jak ktoś robi za friko to jest albo frajer, albo kombinator. Ludzie!! Ci ludzie kilka godzin tygodniowo oddają swój wolny czas na rzecz tej dzielnicy. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc19.52

89.67.25.*

22:07, 14/04/13

Żaden pchli targ nie był przez Radę dofinansowywany. Obie imprezy przy ul. Gościnnej były organizowane "bezkosztowo" lub z pieniędzy samych radnych. Nie pobieraliśmy też żadnych opłat od uczestników za ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.220.*

22:07, 14/04/13

W DOBIE KRYZYSU MATERIALNEGO I MORALNEGO W ŚWIECIE PROGRAMOWO KRYTYKOWANYCH AUTORYTETÓW,OŚMIESZĄJACYCH PATRIOTYZM POŚWIĘCENIE BEZINTERESOWNOŚĆ-NAZYWAJĄC JE FRAJERSTWEM POSTEPOWANIE MŁODYCH LUDZI W RADZIE ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.36.*

19:38, 14/04/13

Który pchli targ dofinansowaliście? Aaa ten na Gościnnej... Na Małomiejskiej był lepszy. Był dużo bardziej ciekawszy. Pani Joanno z Małomiejskiej czekamy na kolejną wyprzedaż! A wy droga rado poszukajcie też ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA