Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 02/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

PRSP bierze niemal cały Gdańsk

 1 dodane: 13:00, 19/04/13

tagi:

To już właściwie pewne: na Oruni i w jej okolicach, tak jak właściwie w całym Gdańsku, śmieci będzie wywozić jedna firma: PRSP. Tańsza oferta innego konsorcjum nie znalazła uznania miasta, bo…

PRSP bierze niemal cały Gdańsk
PRSP bierze niemal cały Gdańsk
Fot. Mateusz Korsztun

Fotografia 1 z 1

- Postanowiono wykluczyć konsorcjum w składzie: FBSerwis S.A. (lider)/Cespa Compania Espanola de Servicios Publicos Auxiliares S.A/Komunal Express Edmund Jednac. Partner konsorcjum jak osoba fizyczna został skazany prawomocnym wyrokiem sądu – tłumaczy Katarzyna Kaczmarek, rzecznik gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. I podaje odpowiednią podstawę prawną dla takiej decyzji.

Dla mieszkańców Oruni to ważna kwestia, bo wykluczone konsorcjum przedstawiło w swojej  przetargowej ofercie na sektor numer 1 (w nim znajduje się między innymi Orunia) najtańszy wywóz śmieci. Konsorcjum zaproponowało w sektorze numer jeden cenę za swoją usługę: 85,59 zł za wywóz tony odpadów.

Drugie w kolejce Przedsiębiorstwo Robót Sanitarno-Porządkowych przedstawiło ofertę znacznie wyższą: Cena jednostkowa netto za wywóz odpadów wyniosła 99,7 zł.

Wszystko wskazuje na to, że to właśnie PRSP będzie wywozić śmieci oruniakom. Firma ta nie cieszy się wielkim szacunkiem wśród przynajmniej niektórych oruniaków. Ludzie często poddają w wątpliwość jej rzetelność i jakość wykonywanych usług.

Teraz, o ile wykluczone konsorcjum nie odwoła się (o tym poniżej) od decyzji gdańskich urzędników i nie wygra sprawy, PRSP będzie wywozić śmieci wszystkim, bez wyjątku mieszkańcom Oruni, Św. Wojciecha i Lipiec. I wielu innych dzielnic też.

PRSP wygrało bowiem przetarg aż w 5 z 6 sektorów gdańskich. Tylko mieszkańcy Żabianki, Przymorza, Oliwy, Osowy, Matarni, Kokoszek i Jasienia będą mieli inną firmę „od śmieci”. Będzie to firma REMONDIS Warszawa Sp. z o.o. Pozostałe ponad 20 dzielnic w Gdańsku trafi "pod panowanie" PRSP.

Próbowaliśmy skontaktować się z PRSP i poprosić firmę o komentarz do dzisiejszych wyników przetargu. – Osoba odpowiedzialna do kontaktu z mediami będzie…ale dopiero w poniedziałek – usłyszeliśmy.

Zadzwoniliśmy również do wykluczonego konsorcjum. – Do czasu zakończenia całej procedury przetargowej, a więc także procedury odwoławczej, odmawiamy jakichkolwiek komentarzy dla mediów – powiedzieli nam przedstawiciele warszawskiej firmy FBSerwis S.A.

Żadnego problemu w całej tej sytuacji nie widzi wiceprezydent Maciej Lisicki. Jeszcze niedawno, wiceprezydent mówił nam, że przedstawione w przetargu oferty nie zawierają żadnych błędów. Ale jak się okazuje, była to tylko wstępna ocena.

To, że „wygrała” droższa firma i że praktycznie zmonopolizuje ona usługi „śmieciowe” w Gdańsku prezydenta nie martwi. - Liczyliśmy że w Gdańsku nie będzie monopolu, więc sytuacja tuż po otwarciu ofert wydawała się dla nas bardzo korzystna. Nie ma co jednak obrażać się na rzeczywistość, w której zamiast trzech firm, Gdańsk będą obsługiwać jedynie dwie – mówi Lisicki.

Z firmami, które wygrają przetarg, zostanie zawarta umowa na dwa lata i trzy miesiące.

Przypomnijmy, od sierpnia tego roku (firmy – od lipca) wszyscy w Gdańsku zapłacą jedną stawkę za wywóz śmieci. Będzie ona uzależniona od powierzchni naszego mieszkania/lokalu. 56 groszy za metr kwadratowy – jeżeli segregujemy odpady. 72 grosze za m2 jeżeli tego nie robimy.

Galeria artykułu

PRSP bierze niemal cały Gdańsk

PRSP bierze...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.25.*

21:41, 19/04/13

No jasne, skoro nie wygrało prsp to trzeba było znaleźć powód aby tańszą konkurencję wykluczyć z przetargu. Oto polska właśnie...

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA