Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 13/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Dewastacje przy Alei Havla "pod kontrolą"

 5 dodane: 10:58, 25/04/13

tagi:

Dostaliśmy od jednego z naszych czytelników maila z prośbą o wyjaśnienie tego, co stało się z chodnikiem i trawnikiem przy Alei Havla. Według mieszkańca Ujeściska, za taki, a nie inny wygląd tego fragmentu ulicy, może odpowiadać wynajęta przez miasto firma odśnieżająca. Co na to urzędnicy?

Dewastacje przy Alei Havla
Dewastacje przy Alei Havla "pod kontrolą"
Fot. pan Michał

Fotografia 1 z 5

Nie tak dawno otwierana z wielką pompą nowa aleja Havla i linia tramwajowa na Ujeścisko. Codzienna droga tysięcy, by nie napisać dziesiątek tysięcy ludzi: samochód, tramwaj, rower, własne nogi – nieważne. 

Skończyła się zima i... zaczął się problem.
- Czy możecie Państwo opisać dewastację trawnika na al. Havla w Gdańsku? Chodnik, szczególnie na wysokości myjni ręcznej, został zdewastowany ciężkim sprzętem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zrobiła to firma, która odśnieżała chodnik w zimie – napisał do nas pan Michał, mieszkaniec Ujeściska.

I podesłał stosowne zdjęcia, dokumentujące zniszczenia.

Zadaliśmy kilka pytań miejskim spółkom i instytucjom. Przede wszystkim, kto, kiedy i na czyj koszt doprowadzi to miejsce do poprzedniego stanu? Czy takich spraw miasto ma po zimie więcej? Jak to wygląda później z egzekwowaniem od podwykonawców tego, aby "remontowali" po sobie? Czy miasto nakłada jakieś kary na podwykonawców? W jakiej wysokości?

Gdańskie Inwestycje Komunalne, miejska spółka, która nadzorowała budowę alei Havla i linii tramwajowej na Ujeścisko, twierdzi wprawdzie, że sprawa nie leży już w jej gestii, ale...
- Za stan zieleni wzdłuż alei Havla odpowiada do 8 maja firma MTM Gdynia (wykonawca opisanych wyżej inwestycji – przyp. red.). Do 6 maja planujemy przegląd inwestycji w okresie gwarancji, w tym zieleni. Na przeglądzie zostanie wyjaśniona sprawa, o której Pan pisze – mówi Magdalena Kaczmarek, rzecznik GIK.

- W przypadku nie odpowiedniej pielęgnacji zielenii wyznacza się termin jej poprawy, z karami umownymi za nieterminowe usunięcie usterek. Ponadto wydłuża się termin nieodpłatnej pielęgnacji zieleni przez wykonawcę – dodaje.

Zarząd Dróg i Zieleni, do którego odsyłało nas m.in. gdańskie Biuro Prasowe, wstępnie zgadza się z naszym czytelnikiem co do jednej sprawy. Katarzyna Kaczmarek, rzecznik tej instytucji potwierdza, że za dewastację najprawdopodobniej odpowiada firma odśnieżająca. Ale przypomina: - Zieleń wzdłuż alei Havla nie zostala jeszcze przekazana ZDiZ. Do maja dba o nią firma Bonsai.

- To pierwsze zgłoszenie. Zniszczenia zostaną usunięte - na czyj koszt - okaże sie w trakcie ustalania sprawcy zniszczenia. Niezaleznie od tego jednak, kto będzie płacił, trawnik zostanie przywrócony do stanu pierwotnego – zapewnia rzecznik ZDiZ.

Urzędnicy twierdzą, że to pierwszy taki, „pozimowy” przypadek w Gdańsku.

Nasz czytelnik przypomina, że w okolicy ulica Havla są jeszcze inne usterki, którymi warto byłoby się zająć. Ekrany akustyczne zostały pomazane przez wandali. A przy samych ekranach przechodniów straszy ogromna dziura w chodniku. Wystarczy spojrzeć na przesłane przez pana Michała zdjęcia.

Galeria artykułu

Dewastacje przy Alei Havla "pod kontrolą"

Dewastacje przy...

Dewastacje przy Alei Havla "pod kontrolą"

Dewastacje przy...

Dewastacje przy Alei Havla "pod kontrolą"

Dewastacje przy...

Dewastacje przy Alei Havla "pod kontrolą"

Dewastacje przy...

Dewastacje przy Alei Havla "pod kontrolą"

Dewastacje przy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.23.6.*

11:21, 25/04/13

Ciekawe co z tą dziurą w chodniku przy ekranach? Chyba ZDiZ nie przyjmie tej inwestycji z taką dziurą.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA