Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 07/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Oruńska kuźnia zyskuje prestiż

 1 dodane: 15:09, 28/04/13

tagi:2408 1975 1077

65 zabytków z całej Polski, 13 z nich wyróżnionych, w tym...oruńska kuźnia przy ulicy Gościnnej. Generalny Konserwator Zabytków docenił ten XIX-wieczny, niedawno wyremontowany budynek.

Oruńska kuźnia zyskuje prestiż
Oruńska kuźnia zyskuje prestiż
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- "Zabytek Zadbany” jest corocznym konkursem ogłaszanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadzór nad konkursem sprawuje Generalny Konserwator Zabytków – mówi Anna Dobrowolska z gdańskiego Biura Prasowego.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 65 zabytków z wszystkich województw. Wyróżniono 13 z nich. Dwa z Gdańska: budynek dawnej łaźni w Nowym Porcie i właśnie oruńską kuźnię. Konkurs „Zabytek Zadbany” skierowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków.  

Zabytkowa kuźnia wraz z sąsiadującym domem podmiejskim wyróżniona została w kategorii specjalnej „Architektura i konstrukcje drewniane". Wyróżnienie Generalnego Konserwatora Zabytków ma jednak charakter głównie prestiżowy. W ślad za taką nagrodą, nie idą żadne gratyfikacje finansowe.

Jak udało nam się dowiedzieć, gdańscy urzędnicy mają zamiar wystosować pismo do lokalnego Konserwatora Zabytków. Będą w nim zabiegać o przybicie stosownej tabliczki, informującej o wyróżnieniu, właśnie na budynku kuźni. W miejscu teraz mieści się kawiarnia, zarządzana przez Gdańską Fundację Innowacji Społeczną.

GFIS zarządza zabytkiem, właścicielem wciąż jest oczywiście miasto.

Po wojnie do oruńskiej kuźni wraz z rodziną wprowadził się Bronisław Bruski, który od 1945 roku pełnił w tej okolicy właśnie funkcję kowala. W sąsiadującym z XIX-zabytkiem domem podmiejskim mieszkali także inni lokatorzy. Jednym z nich był Stanisław Peek, który to po tym jak kowal zaprzestał swojej działalności i wyprowadził się z Oruni, dbał o ten zabytek najlepiej jak umiał. 

Po wojnie gdańscy włodarze przez długie lata nie podejmowali decyzji o remoncie coraz bardziej niszczejącego zabytku na Oruni.  Budynek kuźni wraz z sąsiednim domem podmiejskim został wpisany do rejestru zabytków w 1983 roku.
Do roku 2009 użytkowany jako budynek mieszkalny. W 2012 roku przeszedł gruntowny remont, sfinansowany ze środków miejskich. Wartość przeprowadzonych prac wyniosła ponad 600 tys. zł.

Galeria artykułu

Oruńska kuźnia zyskuje prestiż

Oruńska kuźnia...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

62.61.54.*

09:07, 29/04/13

Kto niby odnowi Orunię? Miasto tonące w długach? Europejskie instytucje zadłużające wszystkich na potęgę? :) Jeden budynek JEDEN odnowiony na Oruni i już fanfary. Metoda małych kroczków też fajna, aż chce się ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

91.94.13.*

20:16, 28/04/13

To zasłużona nagroda dla kuźni. Świetnie odrestaurowany zabytek. A jeszcze rok temu chylił się ku upadkowi, dosłownie i w przenośni. Gdańsk ma kilka takich nagród na koncie, ale za każdym razem jest to ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

18:08, 28/04/13

Super!!!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA