Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 04/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Jedna szkoła, dwa budynki, więcej możliwości

 2 dodane: 12:48, 02/05/13

tagi:

Dwie oruńskie szkoły, decyzją gdańskiego wydziału edukacji i miejskich radnych, od września tego roku stają się...jedną placówką. Rozszerzy się oferta edukacyjna – zapewniają obie dyrektorki. Już niedługo jednak rozpocznie się konkurs, na to kto zostanie tutaj jedynym szefem. Tutaj, czyli w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 na Smoleńskiej.

Jedna szkoła, dwa budynki, więcej możliwości
Jedna szkoła, dwa budynki, więcej możliwości
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 2

- To nie jest żadna likwidacja szkół. Jest to po prostu przekształcenie dwóch placówek w jedną. I stworzenie przez to nowej, znacznie bardziej odpowiadającej naszym czasom oferty edukacyjnej – mówi nam Ewa Kamińska, Zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

- Dzięki połączeniu i utworzeniu takiego Centrum, szkoły zyskają możliwość otwierania kursów kwalifikacyjnych także dla dorosłych. To bardzo istotne, bo w Polsce niestety często myśli się wciąż na zasadzie: nauczyłem/am się jakiegoś zawodu i nie ważne, co dzieje się na rynku pracy, to i tak będę się tego trzymać. A to niedobre myślenie, warto uczyć się nowych rzeczy – przekonuje wiceprezydent.

Połączenie dotyczy dwóch szkół położonych obok siebie, po obu stronach ulicy Smoleńskiej. Chodzi o Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego, oraz Zespół Szkół Inżynierii Środowiska CKU.

Na kwietniowej sesji zmiany przegłosowali radni miasta. Nowa nazwa i struktura wejdzie w życie już we wrześniu. Wcześniej, bo na przełomie maja i czerwca rozpocznie się konkurs na dyrektora nowego Centrum na Oruni. Obie, obecne dyrektorki placówek przy Smoleńskiej zapowiedziały już, że na pewno wezmą w nim udział. Nowy szef CKZiU będzie miał swoją siedzibę w budynku obecnego ZSiŚ.

Dyrektorki wypowiadają się pozytywnie na temat zmian, przygotowanych przez gdański wydział edukacji. - Dla uczniów zmieni się tylko to, że na świadectwie będą mieli inną nazwę szkoły. Nauczyciele nie mają żadnych zmian w umowach o pracę i nie będzie żadnych redukcji etatów. Dla mojej szkoły natomiast pojawiła się możliwość przeprowadzania kursów kwalifikacyjnych dla dorosłych. Wcześniej, jako szkoła stricte dla młodzieży, nie mogliśmy tego robić – mówi Barbrara Mizerska, dyrektorka ZSPSiCH.

- Tworząc jedną placówkę, będziemy mogli razem otworzyć się szeroko na to, co ma być przyszłością edukacji. A więc nastawienie nie tylko na dzienne szkoły, a także na kształcenie dorosłych, na kursy zawodowe – uważa Walentyna Redłowska, p.o dyrektor w ZSiŚ. - Zapotrzebowanie na takie kursy jest spore. Dostajemy na przykład dużo telefonów, czemu nie ma u nas możliwości zrobienia kursu na technika rolnika. Chodzi o to, że ludzie potrzebują takiej właśnie szkoły. Bo rozumie Pan, dofinansowanie z Unii Europejskiej – tłumaczy dyrektorka.

- Niedawno do Urzędu Pracy w Gdańsku zgłosiła się firma, która potrzebowała 20 operatorów maszyn przemysłu spożywczego. Od września będziemy mogli właśnie takie kursy dla dorosłych prowadzić i w ten sposób reagować na potrzeby rynku pracy – przekonuje Mizerska

Dodatkowe kursy dla dorosłych to także większa szansa na zapewnienie pracy nauczycielom. Jak przypomina Redłowska, w ostatnich latach do szkół doszedł niż demograficzny. - I zaczęła się walka o „klienta edukacyjnego”. Bo niektóre kierunki trzeba zamykać, ze względu na małe zainteresowanie. W naszych ponadgimnazjalnych szkołach tak będzie wyglądało jeszcze gdzieś z 10 lat. A więc do czasu, kiedy dzisiejsze przedszkolaki (bo tutaj niżu już nie ma) podrosną na tyle, aby móc przyjść do tego typu placówki – komentuje.

W ZSPSiCH młodzież uczy się na takich kierunkach jak: technik analityk, technik żywienia, technik technologii chemicznej, piekarz, cukiernik, operator urządzeń przemysłu społecznego.

U sąsiadów, a więc w ZSiŚ uczniowie kształcą się m.in. w dziedzinie ochrony środowiska, inżynierii środowiska i melioracji, technologii żywienia.

Nie bez znaczenia dla przyszłego Centrum, w którym będą kształcić się tez dorośli, jest fakt, że ZSiŚ ma także internat i stołówkę.

Obie dyrektorki zgadzają się również z często podnoszoną tezą, że ich szkołom, a za kilka miesięcy, ich szkole, przydałoby się lepsze skomunikowanie. Mowa o większej liczbie zatrzymujących się na Oruni SKM-ek, i miejskim autobusie, który wjeżdżałby na ulicę Smoleńską.

Galeria artykułu

Jedna szkoła, dwa budynki, więcej możliwości

Jedna szkoła,...

Jedna szkoła, dwa budynki, więcej możliwości

Jedna szkoła,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

62.61.53.*

16:50, 27/05/13

Nie wymyślajcie. Akurat Orunia dolna ma jedna z lepszych komunikacji w porównaniu do innych dzielnic.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.60.122.*

11:55, 03/05/13

Na Oruni zatrzymują się wszystkie kolejki SKM, które jadą na Pruszcz czy Tczew. A to, że jest ich mało możemy mieć pretensje do wspomnianych miast.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

23:27, 02/05/13

No właśnie Miasto sobie coś ustanawia a dojazdy sie nie zmieniaja..Czym dojechac jak nie ma SKM na Oruni i odpowiednio zwiększonej częstotliwości autobusów, zwłaszcza 210?!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

19:41, 02/05/13

No i te SKM! Jak to możliwe, że nie zatrzymują się na Oruni? Nie jesteśmy już dzielnicą Gdańska?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.36.*

19:03, 02/05/13

Proponuję aby 123 i 151 jeździły na Smoleńską, a 210 do Św. Wojciecha. Koło szkoły proponuję przystanek, a w okolicy pętle uliczną. Czyli Żuławska-Boczna-Smoleńska-Grabowa

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA