Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 16/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Stary odkurzacz za...drzewko

 5 dodane: 14:22, 05/05/13

tagi:2716 2701 2691 2640

Ludzie przynosili stare odkurzacze, baterie, dekodery, nawilżacze powietrza, niepotrzebne im już narzędzia. W zamian dostawali... sadzonki drzew. Ten niecodzienny, mocno ekologiczny transfer w zeszłym tygodniu miał miejsce na kilku ulicach Oruni. Nie jest wykluczone, że taka akcja znów się powtórzy.

Stary odkurzacz za...drzewko
Stary odkurzacz za...drzewko
Fot. archiwum ZSIŚ CKU

Fotografia 1 z 5

Kolorowa procesja, a w niej bębniarze i „facet” z megafonem. Zaczęli na Smoleńskiej, przeszli przez Żuławską i Dworcową – wszędzie nawołując mieszkańców do... pohandlowania. Transfer był prosty: jedno dzewko w zamian za jeden elektrośmieć. Czyli baterię, stary telefon komórkowy, część komputerową, niedziałającą wiertarkę...

- Wszystko działo się w ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi. Nasi uczniowie sprzątali wcześniej przyszkolny teren, a później ruszyli „w Orunię”. Przeszliśmy na plac w okolice przystanku autobusowego Gościnna, gdzie przeprowadziliśmy zbiórkę elektrośmieci pod hasłem "miej zasady zbieraj elektro-odpady". Zainteresowanie akcją wśród oruniaków było spore – mówi Joanna Sznajder, naczyciel Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska CKU na Smoleńskiej i główna pomysłodawczyni całej akcji.

Ludzie przynosili odkurzacze, baterie, dekodery, stare narzędzia. Nie obyło się, jak to na prawdziwym rynku bywa, bez targowania. Ktoś przyniósł trzy pokaźnych rozmiarów elektrośmieci i z racji ich gabarytów negocjował większe ilości sadzonek dla siebie. A tych ostatnich było niemało, bo aż 200. „Poszły” wszystkie.

Szkołę w akcji wsparli prywatni darczyńcy, a także Zakład Utylizacyjny „Szadółki”, który dostarczył sporo rozdawanych podczas akcji gadżetów. Wszystkie elektrośmieci trafiły do szkolnej betoniarni (kiedyś w budynku tym odbywały się praktyki). A niedawno odebrała je prywatna firma, z którą szkoła ma umowę: w zamian za elektro-odpady, placówka dostaje pieniądze. - Są to jednak naprawdę niewielkie sumy, robimy tę akcję raczej dla satysfakcji i dla dotarcia do jak największej liczby mieszkańców z informacją o np. sortowaniu śmieci – przyznaje Sznajder.

Jak pokazała zeszłotygodniowa akcja, ze świadomością „ekologiczną” wciąż nie jest wśród gdańszczan najlepiej. I nie chodzi już nawet tylko o samo sortowanie odpadów. - Ludzie zadawali też pytania odnośnie nowej ustawy śmieciowej, która wchodzi w życie już niedługo. Wciąż wiele osób nie wie za bardzo, jak to wszystko będzie wyglądać – opowiada Sznajder.

Oruniacy pytali również, gdzie mogą wyrzucać takie śmieci jak: lodówki, telewizory, pralki. Bo zgodnie z prawem, nie można tego położyć obok podwórkowych śmietników. Raz na jakiś czas taką zbiórkę organizuje miasto (na Oruni ostatnia była w połowie kwietnia). Okazuje się jednak, że oruniacy mają jeszcze jedną opcję na pozbycie się tego typu gratów. - Elektrośmieci można przynosić do szkoły codziennie w godzinach 8-15 na parking od strony Żuławskiej. Jest tam ochroniarz, który wie o całej akcji i w razie czego można go o wszystko dopytać – przypomina Sznajder.

Mieszkańcy twierdzili, że akcja szkoły była strzałem w dziesiątkę, ale prosili "o więcej". - Chcemy organizować takie akcje częściej, nie tylko w „Dzień Ziemi”. Jak tylko będziemy znać termin kolejnej takiej zbiórki, poinfomujemy Państwa portal o następnej akcji – obiecuje przedstawicielka ZSiŚ na Oruni.

Więcej informacji o segregowaniu i zbiórkach śmieci przeczytasz tutaj. Przypominamy również o naszym Poradniku Miejskim, gdzie znaleźć można kilka odpowiedzi na temat zasad nowej uchwały śmieciowej. A także można zadać swoje pytanie.

Galeria artykułu

Stary odkurzacz za...drzewko

Stary odkurzacz...

Stary odkurzacz za...drzewko

Stary odkurzacz...

Stary odkurzacz za...drzewko

Stary odkurzacz...

Stary odkurzacz za...drzewko

Stary odkurzacz...

Stary odkurzacz za...drzewko

Stary odkurzacz...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

p.olejarczyk

89.67.25.*

09:58, 06/05/13

Dzień dobry, przed całą akcją na portalu MojaOrunia.pl zamieściliśmy artykuł czytelnika "Dzień Ziemi na Oruni". Można tam było znaleźć wszystkie niezbędne informacje o planowanej akcji. Jednak obiecujemy, że o ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.189.150.*

09:26, 06/05/13

bardzo dziękujemy redakcji za WCZEŚNIEJSZE poinformowanie

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA