Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 12/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Wyjątkowy festiwal czeka na oruniaków

 1 dodane: 13:37, 15/05/13

tagi:

Orunia może być dumna – ma festiwal, którego nie ma żadna dzielnica w Gdańsku. Ale jak pokazują zeszłe lata, bardzo mało mieszkańców bierze w nim udział. No cóż, można jeszcze to zmienić - już jutro (16.5) w Dworku Artura przy Dworcowej startuje Festiwal Akcept, czyli trzy dni spektakli teatralnych, wernisaży, paneli dyskusyjnych i akcji plastycznych. Gros z nich przygotowali artyści niepełnosprawni intelektualnie.

Na Festiwalu Akcept wystąpią również aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni
Na Festiwalu Akcept wystąpią również aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni
Fot. materiały prasowe

Fotografia 1 z 1

  • - Bardzo mnie to wszystko uspokaja. W trakcie spektaklu zapomina się, że jest się osobą niepełnosprawną. Czuję się jak pełnosprawny człowiek, jak osoba, która jest za coś odpowiedzialna. To dla mnie ważne – opowiada mi Rafał Ostrowski, 38-latek, odpowiedzialny za techniczne kwestie w Teatrze „Mimo To Pan Tego Nima”, w którym to na co dzień występują niepełnosprawni intelektualnie wychowankowie Domu Środowiskowego przy ulicy Nowiny.

- Chciałabym, aby przyszło na nasz spektakl i cały festiwal dużo ludzi. Żeby cały świat zobaczył, co potrafią ludzie niepełnosprawni. Ja na początku miałam bariery, wstydziłam się występować. Teraz? Jeździmy z teatrem po całej Polsce, gramy sztuki – mówi 40-letni Anna Żukiewicz, która w sobotę w Dworku Artura przy ulicy Dworcowej zagra w sztuce „ Proszę Czekać”. - Głosujcie na nas! - dodaje ze śmiechem. 

Bo rzeczywiście, w trakcie 3-dniowego festiwalu wystąpi aż dziewięć różnych ekip teatralnych, a publiczność w plebiscycie zdecyduje, która z nich podoba im się najbardziej.

Oprócz sztuk i popisów aktorów, będą również warsztaty artystyczne, panel dyskusyjny i akcje plastyczne. W ostatni dzień festiwalu wystąpią aktorzy z Teatru Muzycznego w Gdyni i przedstawią kultowe dla wielu widowisko muzyczne zawierające polskie tłumaczenia piosenek Nicka Cave'a pod tytułem "Ballady Ofiar".  I tylko za ten koncert trzeba będzie zapłacić: 15 złotych. Wszystkie pozostałe w ramach Festiwalu spektakle i akcje są całkowicie bezpłatne.

- Festiwal Akcept to nie tylko impreza dedykowana osobom z niepełnosprawnością intelektualną, choć niewątpliwie znajdują się one w jej centrum. To wydarzenie będące niejako pretekstem i zachętą do publicznej dyskusji oraz namysłu nad zjawiskiem inności i różnorodności – przypomina Adam Stawicki, z Fundacji Rozwoju Integracji Społecznej „Nowiny”, jeden z głównych oragnizatorów Festiwalu.

Festiwal miał już swoje odsłony na Oruni, zawsze w Dworku Artura, a więc lokalnej siedzibie Gdańskiego Archipelagu Kultury. - Bo tutaj zawsze ludzie są otwarci na inicjatywy osób niepełnosprawnych intelektualnie – przekonują organizatorzy Festiwalu.

Ale jest pewien kłopot.
- Na Oruni jest ciężko z publicznością. Poprzednie edycje naszego Festiwalu były odwiedzane raczej przez ludzi spoza tej dzielnicy. A szkoda, bo to naprawdę impreza na wielkim poziomie. I jak najwięcej oruniaków powinno wziąć w niej udział – przekonuje Barbara Ziemkiewicz z tej samej Fundacji.

- Warto przyjść na Festiwal Akcept. Oprócz spektakli, będzie też akcja teatralna, wernisaż, świetny koncert finałowy. Tak więc, dla każdego coś dobrego. Myślę, że właśnie ta różnorodność i zapał naszych aktorów sprawią, że publiczność będzie bawiła się świetnie – uważa Jarek Rebeliński z Gdańskiego Archipelagu Kultury, organizator Festiwalu.

Na jeszcze jedną kwestię zwraca uwagę cytowany już wcześniej Ostrowski. - To, że osoby niepełnosprawne występują na tym Festiwalu jest ważne. Bo często tacy ludzie są gdzieś poukrywani. A tu ich rodzice mogą zobaczyć, że takie osoby mogą coś dobrego zrobić ze swoim życiem – podsumowuje.

Szczegółowy program Festiwalu Akcept znaleźć można tutaj.

Galeria artykułu

Na Festiwalu Akcept wystąpią również aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni

Na Festiwalu...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA