Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 07/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Na drogach ma być bezpieczniej

 1 dodane: 17:55, 02/08/13

tagi:

Nietypowe przejście na Dworcowej – to już jest. Trzy progi zwalniające na Wilanowskiej i jedna „poduszka” w okolicach ulicy Królowej Jadwigi – to po wakacjach. No i oczywiście poprawa bezpieczeństwa drogowego na Trakcie św. Wojciecha.

Na drogach ma być bezpieczniej
Na drogach ma być bezpieczniej
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Mowa o inwestycjach gdańskiego Wydziału Dróg i Zieleni na terenie Oruni i południowego Gdańska. Według zapewnień urzędników ich cel jest jeden: poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Kilka dni temu na Dworcowej, tuż obok Dworku Artura pojawiła się ekipa robotników. Uwinęli się szybko – nareszcie powstało tutaj odpowiednio oznakowane (poziomo) przejście dla pieszych. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie nawierzchnia, na której „malowano” pasy.

- Nietypowość całej sytuacji polega, że przejście powstało na kostce brukowej. Tradycyjne metody malowania pasów zawodzą. Gruba warstwa farby po jakimś czasie pęka, cienka natomiast schodzi – mówi Tomasz Wawrzonek, kierownik działu Inżynierii Ruchem w gdańskim ZDiZ.

Początkowo urzędnicy nie mogli znaleźć firmy, która by się podjęła prac na przejściu przy Dworcowej. Ale wreszcie udało znaleźć się śmiałka. - Technologia prac jest zupełnie inna. Najpierw specjalny preparat wylewa się na kostkę, który zakleja wszystkie nierówności. Tworzy się gładka powierzchnia. Później kładzie się pasy z naturalnego chemicznego podkładu. Dość skomplikowana sprawa. W Gdańsku jeszcze tego nie robiliśmy. Z tego co się orientuję takie przejścia robi się w Poznaniu i Warszawie – dopowiada Wawrzonek.

Koszt takiego jest dużo wyższy od zwykłego przejścia dla pieszych. Te na Dworcowej, liczone jest w tysiącach, „zwykłe” - w setkach złotych.

O budowę przejścia dla pieszych na Dworcowej zabiegali lokalni radni osiedla. Z budżetu swojej rady „dorzucili się” do całej inwestycji.

Z Oruni przenosimy się na Orunię Górną. Na ulicy Królowej Jadwigi najprawdopodobniej już po wakacjach zostanie zamontowany próg zwalniający, typu „poduszka”. - Ta inwestycja realizowana jest wspólnie z Radą Dzielnicy „Chełm”.

Sporym szokiem dla lubiących przycisnąć pedał gazu kierowców może być jeszcze inna zmiana. W rejonie ulicy Wilanowskiej, na jej odcinku do ulicy Rogalińskiej drogowcy planują zamontowanie aż trzech progów zwalniających.

Samochody zjeżdżające „z góry” (od strony skrzyżowania z Łostowicką) lubią rozwijać w tym miejscu sporą prędkość. Po zamontowaniu trzech progów zwalniających sytuacja powinna ulec zmianie. - Progi powstaną przy przejściach dla pieszych: przy Rogalińskiej, przy Jarze Wilanowskim i przy TBS-ach – precyzuje Wawrzonek.

Inwestycją, która zdaniem drogowców również ma poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego, jest oczywiście trwający od kilku tygodni remont i pewna modyfikacja Traktu św. Wojciecha na odcinku Ukośna-Gościnna. - Wszystko idzie zgodnie z planem. Żadnych opóźnień tutaj nie ma – zapewnia urzędnik.

Galeria artykułu

Na drogach ma być bezpieczniej

Na drogach ma...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.174.80.*

14:57, 05/08/13

Super, w końcu je widać...

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA