Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 12/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kanaliza jeszcze nie dla wszystkich

 1 dodane: 14:34, 05/08/13

tagi:

Urzędnicy obiecywali, że już trzy lata temu wszystkie nieruchomości na Oruni i w Świętym Wojciechu zostaną podłączone do kanalizacji. Niestety, wciąż 17 budynków nie może się tego doczekać. Pojawiają się za to nowe terminy: koniec 2014 roku.

Kanaliza jeszcze nie dla wszystkich
Kanaliza jeszcze nie dla wszystkich
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Były zapowiedzi, obietnice. Ba, były nawet i imprezy z tego tytułu. Już trzy lata temu inwestycja pod tytułem: „kanaliza w Oruni i Św. Wojciechu” miała zostać zakończona. Słowem, lokalne szambo miało odejść do lamusa.

No cóż, tak się nie stało. Wciąż na Oruni są adresy, gdzie lokatorzy zmuszeni są płacić za dużo droższe od kanalizy szambo. Inwestor (Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna) zrobił swoje (nie obyło się bez kilkumiesięcznego opóźnienia), ale …

No właśnie, GIWK zgodnie z umową, doprowadził sieć kanalizacji sanitarnej do studni, która leży w pobliżu budynków. Ale za podłączenie jej do mieszkań odpowiada już ktoś inny – właściciel, lub administrator. Tam gdzie budynek jest komunalny, budowę przyłączy powinien wykonać i sfinansować Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych.

- A tyle się mówiło o tym, że będzie podłączona. Mijają lata i nic. Zamiast kanalizacji, mamy szambo – mówi mi Rafał Urban, właściciel sklepu przy Trakcie św. Wojciecha 199.
- Pan tu pyta o śmieci, czy drogi, a tu nawet kanalizy nie ma – macha ręką inny oruniak, właściciel pobliskiego warsztatu samochodowego.

- Dowiadywali się Panowie w urzędzie, co z tą inwestycją się dzieje? – pytam.

Nie, nikt się nie dowiadywał. Może to właśnie tajemnica wszelakich, już blisko 3-letnich opóźnień - nikt nie lobbuje w mieście, aby taką inwestycję przyspieszyć.

Zapytaliśmy urzędników o przyczynę opóźnień. Przypomnieliśmy, że według wcześniejszych zapewnień przedstawicieli magistratu, do końca 2010 roku wszystkie budynki na Oruni miały zostać już podłączone do kanalizacji.

- W roku 2010 miasto przeznaczyło ponad 1,2 mln zł na przyłączenia budynków do miejskiej sieci kanalizacyjnej w dzielnicach Orunia, Św. Wojciech, Lipce i Olszynka. W ramach dostępnych środków podłączono 83 budynki, w tym 34 w dzielnicy Orunia, Św. Wojciech, Lipce. W 2010 roku środki finansowe zostały w całości wykorzystane – mówi Magdalena Dyba z Działu Prawno-Organizacyjnego GZNK.

I kontynuuje historię. - W 2011 roku miasto wygospodarowało 340 tys. zł. na przyłączenia budynków do miejskiej sieci kanalizacyjnej w dzielnicach Orunia, Św. Wojciech, Lipce i Olszynka. W ramach dostępnych środków podłączono 19 budynków, w tym 13 w dzielnicy Orunia, Św. Wojciech, Lipce. Środki finansowe zostały w całości wykorzystane.

A w 2013 roku? - Do podłączenia w dzielnicy Orunia, Św. Wojciech, Lipce pozostało 17 budynków.
Budynki do podłączenia: Inspektorska 5, Trakt Św.Wojciecha 165B, 165E, 165F, 165H, 167, 167D, 169A, 179, 179B, 181A, 199, 199A, 209, 215, 253, 269 – wylicza urzędniczka.

- Dwa z nich zostaną podłączone jeszcze w 2013 roku. Kolejnych 15 budynków zostanie podłączonych do końca 2014 roku po uzyskaniu warunków przyłączeniowych – deklaruje przedstawicielka magistratu.

Ale nawet ten termin nie jest pewny. - Budynki będą podłączane sukcesywnie po uzyskaniu warunków przyłączeniowych oraz po zabezpieczeniu w planie finansowym GZNK funduszy na ten cel - dodaje Dyba.

Może się zdarzyć, że w następnym roku będą inne, „bardziej palące” problemy. I kanalizy wciąż nie będzie.

Na temat uzyskania warunków przyłączeniowych można przeczytać tutaj.

Galeria artykułu

Kanaliza jeszcze nie dla wszystkich

Kanaliza...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.25.219.*

22:25, 07/08/13

A budynki przy Trakcie Św.Wojciecha 175 i 177 to nawet są problemy z wywozem szamba a może ktoś z magistratu myśli że lepiej będzie do wiaderka!!!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA