Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 06/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kanał się zmienia na naszych oczach

 14 dodane: 17:38, 25/09/13

tagi:

Postępuje modernizacja Kanału Raduni. Najwięcej pracujących robotników spotkać można wzdłuż ulicy Raduńskiej.

Kanał się zmienia na naszych oczach
Kanał się zmienia na naszych oczach
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 14

- Musi Pan przyznać, że od czasu naszej ostatniej rozmowy wiele się zmieniło nad Kanałem Raduni, prawda? - pyta mnie Ewa Zielińska, kierownik całego projektu modernizacji Kanału, przedstawicielka Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Potakuję. Rzeczywiście, kiedy w lipcu spotkaliśmy się na Oruni, ta jedna z najważniejszych przeciwpowodziowych inwestycji w Gdańsku prezentowała się inaczej.

Widać to szczególnie na odcinku od Parku Oruńskiego do ulicy Podmiejskiej. Powoli znika wielka hałda ziemi, postępuje budowa drogi technologicznej (wzdłuż Raduńskiej biegnie ona w kilku miejscach swoistymi zygzakami), w kolejnych miejscach dobudowywane są chodniki. Również sam wygląd Kanału Raduni ulega znacznej poprawie. - Zdążycie przed końcem roku? - pytam jednego z pracujących tu robotników. - Jak nie będzie padać i pogoda będzie w miarę, to powinniśmy zdążyć – słyszę odpowiedź.

Zielińska jest bardziej ostrożna. - Według umowy wykonawca musi zakończyć pracę do marca przyszłego roku. Chcemy jednak zakończyć wszystkie roboty przed czasem. Jest duża szansa, że się uda, ale nie mogę składać jednoznacznych obietnic. Z odcinka numer 2 (od Obwodnicy Południowej do Parku Oruńskiego) być może wyjdziemy już w przyszłym miesiącu. A cały Kanał będzie gotowy jeszcze w tym roku.

Najwięcej "do zrobienia" jest jeszcze na odcinku od Podmiejskiej do Zaroślaka. 

W lipcu zakończył się tez przetarg na wykonawcę, którego zadaniem była budowa barierek tuż obok mostków nad Kanałem Raduni. A także dobudowanie w tych miejscach brakujących fragmentów dróg technologicznych. Mosty były przebudowywane, a w pierwotnym przetargu nie zostało to uwzględnione. Konieczne więc było, jak tłumaczy Zielińska, rozpisanie nowego przetargu. Tutaj również zwyciężyła Hydrobudowa. W umowie ma czas do 25 listopada na wywiązanie się z tej części obowiązków.

Przy okazji, ciekawostka. Nieopodal mostku (w pobliżu zjazdu na Dworcową, na wysokości Traktu św. Wojciecha 64) robotnicy budują swoistą bramę z cegieł. Na kilkumetrowym odcinku wał Kanału Raduni będzie więc znacznie wyższy. - To taki fajny element architektoniczny, zalecony przez architekta. Według jego wiedzy, wcześniej w tym miejscu był taki fragment bramy, dlatego też takie rozwiązanie umieścił w swojej dokumentacji. My oczywiście musimy się do niej stosować, podraża to trochę koszty, ale całość będzie wyglądać jeszcze lepiej – wyjaśnia Zielińska.

Kanał się zmienia na naszych oczach

Kanał się...

Kanał się zmienia na naszych oczach

Kanał się...

Kanał się zmienia na naszych oczach

Kanał się...

Kanał się zmienia na naszych oczach

Kanał się...

Kanał się zmienia na naszych oczach

Kanał się...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

94.78.185.*

21:18, 25/09/13

Co oznacza wyraz \"BAUSTRADA\" (fotka nr 4/14)?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA