Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 13/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Czas powitać 270 nowych sąsiadów

 15 dodane: 19:53, 01/10/13

tagi:

Ponad 270 nowych mieszkańców zyskała Orunia wraz z oddaniem do użytku trzech bloków, budowanych przez miejską spółkę TBS „Motława”. Dzisiaj na Trakcie św. Wojciecha 187-91 odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi i powitanie świeżo upieczonych oruniaków. - To miniosiedle robi znakomite wrażenie, Orunia zmienia się na lepsze – komentowano.

Czas powitać 270 nowych sąsiadów
Czas powitać 270 nowych sąsiadów
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 15

Lista plusów jest spora. Trzy nowe budynki w dzielnicy, w której na co dzień wyburza się kolejne kamienice, a inwestycji mieszkaniowych jest jak na lekarstwo. 

Ciekawie zaprojektowane miniosiedle w miejscu, gdzie place zabaw, obudowane śmietniki, czy światłowód w mieszkaniach to dla wielu nadal prawdziwy luksus.

I wreszcie 270 nowych mieszkańców. Na Oruni, w części Gdańska, gdzie wciąż mało kto chce mieszkać, a tutejsze adresy są jednymi z tańszych w mieście.

- Orunia potrzebuje jeszcze wiele lat, by się odrodzić. Ale jestem pewny, że to się jej uda. Nowe budynki „TBS” Motława to krok w dobrym kierunku – mówił nam dzisiaj Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska.

Leżące nieopodal torów kolejowych, Traktu św. Wojciecha i Kanału Raduni osiedle zachwalał też Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Na Trakcie św. Wojciecha 187-191 miała dziś miejsce symboliczna uroczystość oddania trzech wybudowanych przez miejską spółkę  bloków. - Cieszę się, że Wigilię i Boże Narodzenie spędzicie już w Waszych nowych, tak ładnie zaprojektowanych mieszkaniach – zwracał się do grupy nowych oruniaków prezydent.

W kilku zdaniach wymieniał też miejsca, które warto na Oruni odwiedzić. Pojawiła się „reklama” kuźni z ulicy Gościnnej i położonego tuż obok Domu Sąsiedzkiego. Prezydent zachwalał aktywność oruniaków (m.in. tutejszych radnych osiedla), a także zachęcał do... odwiedzania naszego portalu. 

Adamowicz przypominał, że miejska spółka „TBS” wybudowała już w w sumie ponad 2 tysiące mieszkań w całym Gdańsku.

Trzy nowe budynki to 137 nowych mieszkań, tylko cztery z nich czekają jeszcze na lokatorów. Reszta jest już obsadzona. - Na osiedlu mieszkają głównie ludzie młodzi i wiele osób samotnych. Na sto trzydzieści kilka mieszkań mamy zaledwie 270 lokatorów – informuje Tadeusz Mękal, prezes TBS „Motława”.

Niektórzy lokatorzy wprowadzili się tutaj już tydzień temu. - Mąż trochę kręcił nosem na Orunię, ale ja nie narzekam. Blisko do Gdańska, ładne osiedle, póki co jest spokój – W rozmowie ze mną tłumaczy pani Wioletta. Ona i jej mąż wcześniej mieszkali we Wrzeszczu.

Wszystkie mieszkania wykończone są „pod klucz”. Na podłogach ułożono wykładziny dywanowe oraz PCV, łazienki na ścianach i podłodze mają kafle.  Każde z mieszkań zostało wyposażone w umywalkę, toaletę, kuchenkę gazową i wannę.

Najmniejsze mieszkania mają 35 metrów, największe – nieco ponad 63 metry.

Inwestorowi nie udało się przekonać PKP, by wzdłuż osiedla ustawiła ekrany akustyczne, oddzielające od torów kolejowych. - By jak najbardziej zniwelować hałas wyposażyliśmy mieszkania w okna trzyszybowe, a także wzmocniliśmy ściany zewnętrzne – mówi Mękal.

Co ciekawe, wbrew wcześniejszym informacjom nowe osiedle nie będzie monitorowane. - Sam zakup kamer nie jest problemem, ale taka całodzienna obsługa monitoringu, już tak. Mamy nadzieję, że monitoring nie będzie tu potrzebny. Gdyby dochodziło do jakiś aktów dewastacji, wtedy być może zmienimy zdanie - przyznaje prezes TBS "Motława".

Nowe osiedle graniczy z mocno już podniszczonymi, komunalnymi kamienicami. - Po jednej stronie ulicy mamy XXI-wiek, po drugiej XIX - żartowano dzisiaj. Adamowicz zastanawiał się dzisiaj, czy TBS-om nie zlecić kolejnych prac, właśnie odnowy kilku sąsiednich budynków. - Trzeba coś z tym zrobić – zwracał się do szefa TBS "Motława" i wiceprezydenta Lisickiego. - A póki co, od frontu nowych bloków można posadzić jeszcze więcej zieleni – przekonywał.

Z kolei Lisicki w rozmowie z nami argumentował, że kluczem do poprawy wizerunku Oruni (i także innych dzielnic Gdańska) jest prywatyzacja zasobu komunalnego. Czyli mówiąc prościej, sprzedaż miejskich mieszkań.

- Chodzi o to, by ludzie inwestowali w swoją własność. My to już widzimy: wspólnoty mieszkaniowe zaczynają się organizować, remontują najpierw wnętrze kamienice, dach, później elewację. To są realne zmiany.

Lokali wybudowanych przez TBS-y nie można nabyć na wolnym rynku. Są one przeznaczone dla najemców z gminnej listy oczekujących na mieszkanie. Aby móc ubiegać się o taki lokal należy spełniać określone przez uchwałę Rady Miasta Gdańska wymogi.
Każdy kto takie wymogi spełni musi też wnieść tak zwaną „opłatę partycypacyjną” w wysokości 1200 złotych za metr kwadratowy mieszkania. Jeżeli więc mieszkanie liczy przykładowo 50 metrów kwadratowych, lokator musi zapłacić za nie 60 tysięcy złotych. W kilku ratach.

Mieszkańcy TBS-ów przy Trakcie św. Wojciecha zapłacą czynsz (nie są w niego wliczane opłaty za ciepłą wodę czy prąd) 12 złotych za metr kwadratowy. Ponadto zobowiązani są także do wniesienia jednorazowej kaucji w wysokości rocznego czynszu – dla TBS-ów jest to zabezpieczenie w razie, gdy ktoś nie płaci później za mieszkanie.

Lokatorzy TBS-ów nie są właścicielami swoich mieszkań, są najemcami. Teoretycznie po 5 latach mogą starać się o wykup lokalu, jednak póki co właściciel mieszkań (gmina) nie wyraziła jeszcze zgody na taki scenariusz.
Czas powitać 270 nowych sąsiadów

Czas powitać...

Czas powitać 270 nowych sąsiadów

Czas powitać...

Czas powitać 270 nowych sąsiadów

Czas powitać...

Czas powitać 270 nowych sąsiadów

Czas powitać...

Czas powitać 270 nowych sąsiadów

Czas powitać...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (11)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

185.26.182.*

22:26, 07/12/13

Panie Lisicki proszę pilnować domów na Łąkowej które się zapalają.Proszę odpowiedzieć dlaczego jest taki sam scenariusz jak innych zabytków w Gdańsku ,które przez pożary są do wyburzenia.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

15:52, 14/10/13

z góry przepraszamy za kradzieże w niedalekiej przyszłości

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.30.91.*

13:46, 13/10/13

zadbamy o was nowi mieszkańcy ; )) aby bogacii ..

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.204.172.*

12:20, 06/10/13

Fajnie, że pojawia się tak duża grupa nowych mieszkańców. :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.204.30.*

00:22, 03/10/13

A czym zasługują dzieci z domu dziecka? Są lepsze od tych, które wychowywały się biednie, ale na ich nieszczęście w "normalnej" rodzinie?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

85.166.35.*

23:03, 02/10/13

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

83.25.213.*

21:12, 02/10/13

Witamy nowych sąsiadów i przepraszamy za bałagan związany z dojazdem do osiedla.Zaledwie wczoraj wykonano wjazd a w dniu dzisiejszym w godzinach popołudniowych rozebrano ułożoną kostkę.Tak właśnie zarząd miasta ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.72.*

19:48, 02/10/13

nudzic sie nie bedziecie, na pewno :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.25.*

19:40, 02/10/13

Orunia wita, rowery prosimy zostawiać na klatkach

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.53.*

13:58, 02/10/13

jak miło :) nowi mieszkańcy :) bardzo pozytywnie :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.174.80.*

08:46, 02/10/13

Witamy :)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA