Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 16/01/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kontakt-Bus w Gimnazjum nr 10

Wczoraj (08.10) w Gimnazjum nr 10 na Oruni zagościli terapeuci z Ośrodka Profilaktyki Środowiskowej Mrowisko, którzy próbowali zainteresować młodzież alternatywnymi sposobami spędzania czasu.

Ekipa Kontakt Busa na Oruni
Ekipa Kontakt Busa na Oruni
Fot. f.botor

Fotografia 1 z 4

Troje studentów, pracujących w ramach Mobilnej Poradni Młodzieżowej Kontakt-Bus, prowadziło na długiej przerwie gry i zabawy. Gimnazjaliści mogli przy okazji zasięgnąć porady, rozdawane były ulotki i materiały informacyjne. Wszystko to, by wskazać młodzieży alternatywne metody spędzania czasu, stojące w przeciwieństwie do spożywania alkoholu, narkotyków i innych używek.

Na ścianie sali gimnastycznej wywieszono duże papierowe płachty, na których uczniowie wypisywali, co korzystnego i niekorzystnego widzą w zażywaniau narkotyków. Rozmawiano też m.in. o tym, jak gimnazjaliści wyobrażają sobie lekcje wychowawcze. Wszystkie te postulaty zostały przekazane dyrekcji szkoły.

Mobilna Poradnia Młodzieżowa Kontakt-Bus jeździ od kilku lat po gdańskich szkołach, podwórkach, obozach młodzieżowych. W nienachalny sposób, bez zbędnego moralizatorstwa, próbują wytłumaczyć młodym ludziom, jakie zagrożenia przynoszą narkotyki i alkohol. Jak mówi Sylwia Pyrzewska, studentka udzielająca się w Poradni, studenci starają się nie narzucać, ale raczej służyć radą, kiedy zostaną o nią poproszeni.

- Staramy się zwracać uwagę młodych ludzi na pozytywne strony życia, z dala od agresji i używek tłumaczy Sylwia. - Nie jesteśmy od interwencji, ale każdy młody człowiek, który do nas się zgłosi, może liczyć na kontakt do osoby lub instytucji, która ma kompetencje, żeby pomóc. Na tym polega nasze działanie.

Wychodzenie naprzeciw młodzieży, wnikanie w przestrzeń podwórek, szkół, dyskotek, to pomysł podpatrzony w Wielkiej Brytytanii, ale dostosowany do polskich realiów i praktykowany w Gdańsku od kilkunastu lat. Na Oruni terapeuci nie pojawili  się po raz pierwszy. W tym roku planują odwiedzać jeszcze oruńskie podwórka i zachęcać młodzież do wspólnego spędzania czasu.

 

Galeria artykułu

Ekipa Kontakt Busa na Oruni

Ekipa Kontakt...

Kontakt Bus na Oruni

Kontakt Bus na...

Kontakt Bus na Oruni

Kontakt Bus na...

Kontakt Bus na Oruni

Kontakt Bus na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

11:34, 18/07/10

kojarze ich, w porzadku ale leprze zabawy robia u nas na podworku

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:48, 09/10/09

Bardzo udane sformułowanie: "próbowali zainteresowac" Co ze skutecznością? ;-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:38, 09/10/09

Super pomysł. Gratuluje

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA