Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 13/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Gwiazdka znów zaświeci nad Orunią

 1 dodane: 15:59, 02/12/13

tagi:

Już w najbliższą sobotę (7.12) o godzinie 15 rozpocznie się „Gwiazdka na Oruni”. Impreza, która w tym roku odbywać się będzie w kilku punktach dzielnicy, wystartuje po raz piętnasty.

Gwiazdka znów zaświeci nad Orunią
Gwiazdka znów zaświeci nad Orunią
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Wspólne śpiewanie kolęd, uroczyste zapalanie lampek na choince i świąteczny jarmark na Gościnnej, na ulicy Dworcowej: zabawy dla najmłodszych ze Świętym Mikołajem, a także sportowo-artystyczna gala na ulicy Smoleńskiej – tak w dużym skrócie wyglądać będzie piętnasta „Gwiazdka na Oruni”. Zorganizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Orunia” (patrz ramka), wsparta finansowo przez miasto i lokalną Radę Osiedla.

Tak jak co roku także i teraz nie zabraknie wielu atrakcji dla oruniaków. Impreza wystartuje 7 grudnia o godzinie 15 na ulicy Gościnnej. To tutaj w okolicy zabytkowej kuźni ustawią się stoiska z jedzeniem, drobnymi upominkami i pamiątkami. Za symboliczną opłatą będzie sprzedawany barszcz na gorąco – pieniądze wrzucone do puszek zasilą konto przyszłorocznego festynu letniego w Parku Oruńskim.

Na kilka godzin Gościnna zmieni się w niewielkich rozmiarów jarmark. To tutaj na wozach strażackich przyjadą... Święci Mikołaje, którzy będą rozdawać słodycze najmłodszym. Na Gościnnej będzie też wspólne śpiewanie kolęd, a później uroczyste zapalenie lampek na ustawionej wcześniej choince. Już tradycyjnie gościem „Gwiazdki na Oruni” będzie prezydent Paweł Adamowicz.

- Liczymy, że tak jak zawsze przyjdzie wielu oruniaków. Chcemy pokazać miastu, że Orunia jest siłą, z którą trzeba się liczyć. To ważne chociażby w kontekście zbliżającej się rewitalizacji tej dzielnicy – mówi Piotr Wróblewski, szef SIL „Orunia”, który cieszy się, że w ostatnich latach gmina znalazła pieniądze na remont kuźni przy Gościnnej i że Oruńska Starówka zmienia się na lepsze.

– Zawsze przy wizycie prezydenta na Oruni staramy się przekazywać nasze prośby odnośnie Oruni. W tym roku poruszymy temat oświetlenia naszego kościoła przy ulicy Gościnnej. Myślę, że taka iluminacja upiększyłaby nam Starówkę – przekonuje.

Około godziny 19 niebo rozświetlą fajerwerki – organizatorzy zaplanowali pokaz sztucznych ogni.

Tegoroczna „Gwiazdka na Oruni” będzie miała także swoją odsłonę na ulicy Dworcowej i Smoleńskiej. Od godziny 15 do 17 w Dworku Artura swoje święto będą miały maluchy (dzieci do lat 6). Specjalnie dla nich przygotowano zabawę, na której pojawi się Święty Mikołaj. Będą konkursy, tańce i drobne upominki.

O godzinie 17 barwny korowód dzieciaków w asyście dorosłych przemaszeruje z ulicy Dworcowej na ulicę Gościnną.

Po godzinie 19 impreza przeniesie się na ulicę Smoleńską. Za sprawą SALOS-u w tamtejszej szkole rozpocznie się zimowa gala, na której uroczyście zostaną otwarte największe futsalowe zawody województwa pomorskiego.

Salos przygotował jednak atrakcje, które mogą zaciekawić nie tylko miłośników piłki nożnej.  Na Smoleńskiej wystąpi m.in. „Kabaret Pod Napięciem” i grupa artystyczna „KS Arabeska”. Na gali pojawi się Dariusz Michalczewski,  znany bokser.

- Dla najmłodszych także będzie niespodzianka na halę został zaproszony wraz ze swoimi śnieżynkami Św. Mikołaj. Po gali, którą otworzy pierwszym kopnięciem Prezes Salos Gdańsk, Prezes Fundacji Równe Szanse Darek Michalczewski oraz gospodarz hali Pani Dyrektor CKZiU nr. 2 Barbara Mizerska, rozpoczniemy najciekawsze mecze – mówi Paweł Ryta, szef SALOS-u.

6 grudnia od godziny 14 do 19 wjazd na ulicę Gościnną (od skrzyżowania z dawną Zatoką) będzie zamknięty dla samochodów.  Do festynu 3 tysiące złotych dołożyło miasto. Imprezę finansowo wsparli też lokalni radni osiedla.
W zorganizowaniu „Gwiazdki na Oruni” pomogli partnerzy SIL „Orunia”: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska CKU, Parafia Św. Jana Bosko, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdańsku, Gdański Archipelag Kultury, Gimnazjum Nr 10, Szkoła Podstawowa Nr 16, Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 5, Zespół Szkół Kształcenia Niepubliczne Przedszkole “Krasnal”, Przedszkole Nr 9 “Pod Bukami”, Pizzeria LEONE, Przedszkole Nr 71, Przedszkole Nr 11, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Remed Lectus, I Komisariat Policji w Gdańsku, Państwowa Straż Pożarna w Gdańsku, Straż Miejska w Gdańsku, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, WBK, SALOS, Rada Osiedla.

Galeria artykułu

Gwiazdka znów zaświeci nad Orunią

Gwiazdka znów...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (15)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

46.215.30.*

20:34, 07/12/13

Oruniacy traktowani przez władze miasta jak bydło, dali fajerwerki, zrobili spęd pod tytułem festyn świąteczny, i wszyscy mają się cieszyć. Koszt operacji 5 tyś zł. A na drogi trzeba było by wydać trochę więcej, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.28.*

18:06, 07/12/13

Fajerwerki miały byc ok. 19 a byly chwilę po 17!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.66.*

14:57, 07/12/13

Za darmo będzie BUDYŃ

zgloś naruszenie
awatar

gosc

95.40.199.*

12:37, 07/12/13

Może nawiedzi nas sam Adamowicz, za pysk go zaciągnąć na Plac Oruński i niech dupą wygładza dziury w asfalcie. Gdzie naprawa tej ulicy? Hitler dbał bardziej o drogi niż ten...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

00:50, 06/12/13

Jak co roku Mikołaje które będą rozdawać słodycze dzieciom.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.77.*

15:11, 05/12/13

fakt lepiej zdechnąć w brudzie. Genialnie

zgloś naruszenie
awatar

gosc

5.173.148.*

16:51, 04/12/13

nic tylko daj daj daj no ile można? ktoś coś robi dla Oruni a tu jeszcze takie pretensje? na miejscu tego sila nic bym już nie robił dla tej dzielnicy

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.77.*

16:28, 04/12/13

Proboszcz kościola też powinnien coś oferować. Skoro coraz mniej ludzi chodzi do kościoła powinno być jakies wspólne kolędowanie z księżmi i obrazki za darmo powinni dawać. A nie gruby przepity ksiądz tylko na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.77.*

16:26, 04/12/13

Każde dziecko powinno dostać po jednym balonie albo chociaż mikolajka z czekolady a nie za wszystko płać. To ma być dla dzieci?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.77.*

16:24, 04/12/13

Tym bardziej że festyn jest raz w roku świąteczny. To przykre że dziecko chce balona a mama nie ma pieniędzy a za darmo nikt jej nie da. Dla innych oruniacy to tylko żury i narkomany a tak nie jest. Mieszkaja ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.85.*

11:15, 04/12/13

Jeśli jak co roku będą takie ceny to co raz mniej osób będzie przychodziło, jest to okres przedświąteczny i każdy liczy się z pieniędzmi a dziecko jak to dziecko wszystko chcę i co taka mama czy tata powie nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.70.*

21:35, 03/12/13

Tak kpiny bo raz na rok choć symbolicznie powinno być! nIKT NIE WYMAGA CUDÓW

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.158.217.*

17:37, 03/12/13

Kpiny bo trzeba zapłacić aż złotówkę za gorący barszcz? Katastrofa!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.70.*

15:59, 03/12/13

festyn dla dzieci a za wszystko trzeba zapłacić. Na wioskach lepsze robią:) Symboliczna złotówka żeby za rok byl KPINY. h.. z ta gwiazdką

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.188.*

15:52, 03/12/13

Witam. To 6 czy 7 grudnia- bo przewijają się dwie daty.Sztuczne ognie to fajna rzecz.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA