Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 12/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Prezydent Adamowicz: Gdańsk jest w dobrych rękach

 1 dodane: 18:58, 03/12/13

tagi:

W listopadzie minęły trzy lata obecnej kadencji prezydenta Adamowicza. Jaki był to czas dla Gdańska? Urzędnicy i ich szef twierdzą, że naprawdę niezły. Nie wszyscy jednak zgadzają się z taką oceną.

Prezydent Adamowicz: Gdańsk jest w dobrych rękach
Prezydent Adamowicz: Gdańsk jest w dobrych rękach
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Fotografia 1 z 1

Konferencja prasowa dla dziennikarzy i video czat z internautami – prezydent Paweł Adamowicz przekonywał dzisiaj gdańszczan, że trzy lata jego ówczesnej kadencji to dobry czas dla miasta. Skąd taka pewność prezydenckiej ekipy? Bo jak argumentowali dzisiaj urzędnicy, Gdańsk ma wiele powodów do zadowolenia.

W dużym skrócie przedstawione dziś  przez prezydenta argumenty „na tak” wyglądają następująco.

Po pierwsze, ogólnopolskie, pokazujące rozwój polskich miast rankingi (m.in. Politechniki Warszawskiej, czy Rzeczpospolitej) stawiają gród nad Motławą w ścisłej czołówce. Po drugie, Gdańsk rozwija się dynamicznie – jest sporo drogowych inwestycji, systematycznie ulepszany jest tabor komunikacji miejskiej, zbudowano już kilkadziesiąt przyszkolnych boisk i setki kilometrów ścieżek rowerowych, zmodernizowano wiele zbiorników retencyjnych, powstają nowe mieszkania.

Po trzecie, w mieście trwa proces, który według Adamowicza można nazwać „odwracaniem urzędu w stronę obywatela”. Słowem, mieszkaniec może więcej – władza słucha obywateli, rozmawia z nimi na temat obecnych projektów, a nawet swojej strategii na rok 2030. Co ważne, za chwilę Gdańsk będzie miał swój pierwszy budżet obywatelski. 

Takie argumenty, jak pokazał chociażby dzisiejszy czat z mieszkańcami, nie przekonują jednak wszystkich. Ba, u niektórych budzą pusty śmiech. Adamowicz bronił jednak twardo swoich racji.

Już wcześniej można było wysyłać swoje pytania do prezydenta, a spóźnialscy mogli zrobić to również w trakcie dzisiejszej, internetowej relacji na żywo. W pytaniach, które pojawiały się na ekranie (nie wszystkie z nich zostały przeczytane prezydentowi przez moderatora) przewijały się kwestie dziurawych ulic w Gdańsku, problemy osób niepełnosprawnych, znaki zapytania odnośnie zamykania kolejnych szkół w mieście. Gdańszczanie chcieli wiedzieć, czemu władza robi tak mało, by przyciągnąć do ich miasta turystów i przedsiębiorców. 

Niektórzy z czatujących wytoczyli mocniejsze działa. Pojawiły się niewygodne pytania (prezydent na niektóre z nich nie odpowiedział) o ostatnią „aferę komunalną” w Gdańsku, o aferę w gdańskiej Marinie, o coraz to większe zadłużanie miasta, a także o sposób prowadzenia prezydenckich stron w mediach społecznościowych.

Prezydent nie zawsze zgadzał się z przepytującymi go gdańszczanami, ale przyznawał dzisiaj (także i na konferencji dla dziennikarzy), że przynajmniej dwie sprawy w ówczesnej kadencji mu nie wyszły. - Nie udało się pozyskać inwestora dla północnej części Wyspy Spichrzów, domyślam się, że zawsze będzie to punktowane. Nie udało się też zrealizować zakładanego przeze mnie projektu budowy mieszkań „Gdańszczanin na swoim”. Stało się tak między innymi, bo rząd polski rozpoczął swój własny projekt – mówił prezydent.

Na czacie jeden z mieszkańców, nawiązując do kilku mieszkań prezydenta Adamowicza, sarkastycznie napisał: Ale projekt „Prezydent na Swoim” został zrealizowany z górką.

Przysłuchując się dzisiejszym wystąpieniom trudno było nie odnieść wrażenia, że kampania wyborcza właśnie się rozpoczęła. - Proszę Państwa, ja jako prezydent prowadzę taką kampanię każdego dnia, nie tylko w roku wyborczym. Każdego dnia jestem oceniany i rozliczany – mówił prezydent.

Skąd taka nagła „piarowska” ofensywa prezydenta? Pojawiły się głosy, że powodem mogły być ostatnie doniesienia prasowe, w których prezydent Adamowicz atakowany jest za różne kwestie (od sposobu prowadzenia miasta, po sposób prowadzenia swojej strony Facebookowej). Zdaniem niektórych, prezydent musiał przejść do własnej ofensywy. - Absolutnie to nie jest ten powód. Co roku robimy takie podsumowania – ucinają pracownicy gdańskiego Biura Prasowego.

Sam prezydent Adamowicz w rozmowie ze mną uśmiecha się, kiedy proszę go o komentarz odnośnie innej sprawy. Są głosy, że seria nieprzychylnych artykułów na temat prezydenta nie wzięła się znikąd – mieli ją inspirować krytycznie nastawieni do Adamowicza politycy PO. - Ja sobie zdaję sprawę, że wśród polityków Platformy Obywatelskiej nie brakuje osób, które mi źle życzą. Ale jak to ktoś już powiedział: Panie Boże, strzeż mnie od przyjaciół, z wrogami sobie poradzę – komentował prezydent.

W krótkiej rozmowie zadaliśmy prezydentowi jeszcze jedno pytanie. Adamowicz w swoim wystąpieniu na konferencji prasowej dla dziennikarzy zwracał uwagę na kolejny sukces swojej ekipy. Jego zdaniem, trzeba się cieszyć, że w tak trudnym roku budżetowym udało się znaleźć 9 milionów złotych na budżet obywatelski.
- Panie prezydencie, koszt pensji dla pracowników często krytykowanego Europejskiego Centrum Solidarności obciąży miasto na 11-12 milionów rocznie. Nie żałuje Pan tych pieniędzy? Można by je przeznaczyć na tyle ważnych dla gdańszczan spraw, na przykład na budżet obywatelski. Nadal Pan uważa, że budowa ECS to dobry pomysł? - pytam.

- Proszę zapytać mnie o ocenę Europejskiego Centrum Solidarności za dwa-trzy lata, a nawet w grudniu przyszłego roku. Ale na tej zasadzie można by zadać pytanie, po co nam Teatr Szekspirowski? Można by kwestionować każdą wielką inwestycję w mieście. Ja cały czas uważam, że materialna forma upamiętnienia polskiej rewolucji Solidarności była moim moralnym obowiązkiem, dla miasta to coś oczywistego – odpowiadał prezydent.

A gdzie w dzisiejszej dyskusji przewinęła się Orunia? Właściwie nigdzie. Prezydent raz tylko nawiązał do powodzi z 2001 roku, mówiąc, że była to dla niego surowa lekcja i motywacja do większych inwestycji w ochronę przeciwpowodziową Gdańska. Adamowicz deklarował też, że przyszła rewitalizacja obejmie „Orunię Dolną” i Biskupią Górkę. Na czacie żaden z mieszkańców Oruni nie zadał pytania, dotyczącego jego dzielnicy.

Galeria artykułu

Prezydent Adamowicz: Gdańsk jest w dobrych rękach

Prezydent...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (8)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.191.*

15:41, 27/12/13

nie ma "Dolnej" Oruni, może być ewentualnie "stara" Orunia (historyczna), administratorzy tego portalu też uparcie się jej uczepili, bo zapewne nie są jej mieszkańcami. A propos, gdzie w takim razie jest ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.25.*

12:51, 26/12/13

ORUNIA DOLNA??????? O ZGROZO... PANIE ADAMOWICZ WSTYD NIE MA TAKIEJ DZIELNICY W MIEŚCIE GDAŃSKU PODOBNO W PANA MIEŚCIE ECH

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.68.*

23:08, 04/12/13

politycy PO to wyjątkowo bezczelni złodzieje..

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.77.*

16:33, 04/12/13

Adamowicz do końca kadencji jeszcze tyle czasu bedzie nas w jajo robił

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.220.*

16:17, 04/12/13

szanowny panie prezydencie jest pan juz trzecią kadencje lub czwarta [kadencja 4 lata] naprawde i zaiste dla Oruni zrobił pan niewiele czas na zmiany pozdrawiam

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.77.*

14:51, 04/12/13

Jego inwestycje to tylko załatwienie mieszkań dla swoich dzieci! A jak ktoś mieszka w lokalu komunalnym wszystkie opłaty wpływaja na czas a dach się wali fundamenty zapadają to go nie ma. Nikt nie chce nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

5.173.148.*

11:00, 04/12/13

szkoda że ten czat był o 15!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.188.*

09:46, 04/12/13

Pan Prezydent 3 grudnia w regionalnej tv powiedział: " że nie remontuje dróg bo potrzebuje tych pieniędzy na wkład własny miasta do dofinansowania nowych inwestycji i pozyskania pieniędzy z unii Europejskiej". ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA