Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 15/06/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Święty Wojciech ma problem z piratami drogowymi

 1 dodane: 19:10, 05/12/13

tagi:

"Jak tak dalej pójdzie, to w Świętym Wojciechu dojdzie do linczu" – mówią mieszkańcy tej części miasta. Skąd takie nerwy? Wszystko przez przejeżdżających tędy piratów drogowych, którzy pędzą jak szaleni, a bezpieczeństwo pieszych mają w głębokim poważaniu. Urzędnicy znają problem i przygotowują koncepcję uspokojenia ruchu dla Św. Wojciecha.

Stary Trakt św. Wojciecha - raj dla piratów drogowych
Stary Trakt św. Wojciecha - raj dla piratów drogowych
Fot. Internet

Fotografia 1 z 1

„Boję się chodzić po swojej ulicy, bo kierowcy jeżdżą jak wariaci”, „O mało co nie zostałem przejechany przez samochód”, „Były już tutaj wypadki, w okolicy ginęli ludzie”. "Kiedyś dojdzie do linczu na którymś z piratów drogowych" - takie wypowiedzi w gdańskim Świętym Wojciechu – liczącej sobie ponad 1000 mieszkańców, leżącej w bliskim sąsiedztwie Pruszcza miejscowości – można spotkać na porządku dziennym. 

Przecinająca Św. Wojciech ulica (tak zwany „stary Trakt św. Wojciecha”) to dobry skrót dla wszystkich, którzy chcą ominąć korki na głównej arterii łączącej Gdańsk i Pruszcz. Nawet naturalny spowalniacz, czyli poszatkowana dziurami jezdnia „starego Traktu”, nie jest w stanie wpłynąć na kierowców, którzy często przyciskają tutaj gaz do dechy. Ale nawet licznie wytyczone przejścia dla pieszych i ograniczenie prędkości do 40 km/h nie eliminuje zagrożenia. Prawo swoje, a kierowcy swoje.

Szczególnie niebezpiecznie robi się w okolicy tutejszego kościoła – w tym miejscu ulica wpada w łuk i kierowcy mają ograniczoną widoczność. Również uczniowie pobliskiej szkoły podstawowej nie mają tutaj łatwo – o ich perypetiach na drodze opowiadała nam między innymi dyrektorka placówki.

W Świętym Wojciechu notowano już bardzo groźne wypadki. Okolica, co przyznają urzędnicy, nie należy do bezpiecznych dla pieszych. Jak to zmienić? Przedstawiciele gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni przygotowują projekt uspokojenia ruchu dla blisko 900-metrowego odcinka starego Traktu św. Wojciecha.

Wstępne założenia przekazali już lokalnej Radzie Osiedla. Wczoraj (4.12) w Świętym Wojciechu jeden z radnych referował projekt kilku mieszkańcom, którzy przyszli na spotkanie. - Strefa 30, progi zwalniające (w tym przypadku poduszki berlińskie) na przejściach dla pieszych, zwężenie drogi, wyznaczenie i odgrodzenie na ulicy konkretnych miejsc do parkowania – wyliczał Mateusz Korsztun, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”.

Wstępny koszt tych zmian urzędnicy oszacowali na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest spora szansa, że koncepcje te zostaną wcielone w życie już w połowie przyszłego roku. A co za tym idzie, kierowcy, chcący zachować swoje zawieszenia, powinni zwolnić.

Nie wszyscy jednak mieszkańcy są zadowoleni z proponowanych przez urzędników zmian. - Moim zdaniem lepszym pomysłem byłoby postawienie tutaj fotoradaru. Doświadczenie z innych miejscowości uczy, że w takich przypadkach kierowcy zdejmują nogę z gazu – przekonywał jeden z mieszkańców. - Mam nadzieję, że projekt urzędników można jeszcze zmienić, że zostaniemy wysłuchani. Bo przecież to my tutaj mieszkamy na co dzień – dodawał.

Urzędnicy zapewniają, że wciąż można zgłaszać tutaj swoje uwagi. Nie wykluczają również, że w przyszłym roku w Świętym Wojciechu może odbyć się spotkanie z mieszkańcami. Jego temat to oczywiście poprawa bezpieczeństwa w tej części Gdańska.

- Zostawiamy to lokalnej Radzie Osiedla. Jeżeli radni stwierdzą, że zapotrzebowanie na taką dyskusję jest, to my się od niej nie uchylimy – deklaruje Tomasz Wawrzonek, kierownik działu Inżynierii Ruchem w gdańskim ZdiZ-ie.

Galeria artykułu

Stary Trakt św. Wojciecha - raj dla piratów drogowych

Stary Trakt św....

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.25.71.*

20:25, 06/07/14

No i mamy wypadek!! Przy samiutkim kościele!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

159.205.40.*

12:52, 08/12/13

Pomysł z zablokowaniem wjazdu do Św.Wojciecha jest ok. Wjazd od Pruszcza - wyjazd zostaje tak jak jest. Jeszcze jedna sprawa piratów- ul. Stroma... Grzeją po niej jakieś szczawie na pseudo skuterkach. Tam się ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.117.*

11:34, 07/12/13

A wystarczy wprowadzić tam jeden kierunek od Pruszcza w stronę gdańska toć to tylko 900 metrów drogi więc problem objechania Wojciecha to raptem 1min. czau i koszty niewielkie

zgloś naruszenie
awatar

gosc

164.126.85.*

08:26, 06/12/13

Normalka, musi ktoś zginąć na drodze by ktoś coś zrobił

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

00:54, 06/12/13

Na św. Wojciechu jest Stowarzyszenie "Odbudowa św. Wojciecha" czy oni się tym zainteresowali? Jakoś o nich nic nie słychać!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA