Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 11/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Taki był właśnie rok 2013...

 62 dodane: 17:50, 31/12/13

tagi:

Rok 2013 na Oruni i w jej okolicach - prezentujemy ten czas, miesiąc po miesiącu, w formie krótkich informacji i zdjęć. Wszystkiego najlepszego dla naszych czytelników w 2014 roku!

Taki był właśnie rok 2013...
Taki był właśnie rok 2013...
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 62

Styczeń

PKP „tymczasowo” otwiera tunel na Rejtana i... od razu zaczynają się problemy. Mieszkańcy narzekają na kolejne fuszerki i niedoróbki.

Na Gościnnej zamykają Żabkę. Powód? Pracownice oskarżają swojego szefa o niewypłacanie im pensji, picie w pracy, a nawet molestowanie seksualne.

Wielka kłótnia w Salosie. Były prezes organizacji twierdzi, że organizacja zarządzana jest bezprawnie. Sprawa skończyła się w sądzie, nie obyło się bez kuratora. Spór jednak zakończył się polubownie, po kolejnych tygodniach obie strony były w stanie się pogodzić.

Początek stycznia i...zima zaskoczyła drogowców w Gdańsku. Także na Oruni. Dzielnica została kompletnie zasypana.

13 tysięcy złotych zebrał oruński sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ulokowany w szkole na Małomiejskiej.

Pojawia się informacja, że w roku 2013 remontowany będzie odcinek Traktu św. Wojciecha. Kilka miesięcy później remont rzeczywiście dochodzi do skutku.

Z przygotowanego na zlecenie miasta raportu wynika, że najgorzej mieszka się na Oruni i w Św. Wojciechu. Respondenci wskazali największe ich zdaniem problemy tej części Gdańska.

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego przeżywa prawdziwe oblężenie. Wszystko przez mające wejść za chwilę w życie zmiany dla kierowców, zdających prawa jazdy. Jednego dnia na ulicy Równej aż tysiąc osób zapisuje się na egzamin.

Pierwsze zapowiedzi „zielonej” wiosny na Oruni. Aż Aż 150 tysięcy złotych ma zostać przeznaczonych w tym roku na zazielenienie oruńskich podwórek. Kilka miesięcy obietnice zostają zrealizowane.

W Kanale Raduni robotnicy natknęli się na niewypał z czasów wojny. To nie pierwsze, i jak pokażą kolejne miesiące nie ostatnie takie znalezisko w tym miejscu.

Rewolucja podwórkowa wychodzi do oruniaków. Poprzebierana grupa „społeczników” zachęca mieszkańców do włączenia się w akcję.

Oruńskie Koło Inżynierów organizuje otwarte dla wszystkich, naukowe seminaria. Na Dworcowej można było się przekonać, że Orunia wcale nie jest taka straszna, jak wielu ludzi sobie wyobraża.

Na chwilę odpuściła zima, a na Trakcie św. Wojciecha od razu pojawiły się ekipy remontowe. Trzeba było załatać co większe dziury w nawierzchni.

Wiadomo, jakie organizacje pozarządowe otrzymają w 2013 roku pieniądze od miasta. Są to między innymi Dom Sąsiedzki na Gościnnej, organizacje lokalnych imprez i zajęć dla dzieci, nasz portal, a także stowarzyszenie zajmujące się walką z uzależnieniem od alkoholu.

Kilku starszych mieszkańców Oruni prosi o przedłużenie kursujących z ich dzielnicy linii 151 (albo 189) aż na ulicę Wałową. Miasto nie daje się uprosić.

Pod koniec stycznia wiemy już, na co ze swoich budżetów wydadzą w 2013 roku radni osiedla i dzielnic z Gdańska. W tym i Oruni.

Luty

Remonty odcinków ulic Łódzkiej, Świętokrzyskiej, Krzemowej, Mostowej i Świętojańskiej  - to najważniejsze inwestycje drogowe w tej części Gdańska, które urzędnicy planują w 2013 roku. Wiele z zapowiedzi udaje się zrealizować.

Groźny wypadek na Podmiejskiej. Samochód potrącił pieszego. 18-latek został odwieziony do szpitala, ale jego życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo.

Park na Kozaczej Górze rozwija się w najlepsze. Niedawno powstały tu ścieżki, plac zabaw, wybieg dla psów, a także wysoka wieża widokowa.

Zdegustowana czytelniczka naszego portalu przesłała nam kilka zdjęć „syfu na Żuławskiej”. Od tego czasu minął blisko rok, ale mamy wrażenie, że w tej sprawie za wiele się nie zmieniło.

Wypadek na skrzyżowaniu ulicy Gościnnej i Traktu Św Wojciecha, na przejściu dla pieszych przy Parku Oruńskim. Samochód osobowy BMW , jadący od strony centrum ściął" słup sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych.  Na szczęście nikomu nic się nie stało.

W Gościnnej Przystani rozpoczynają się pierwsze spotkania planistyczne z mieszkańcami, odnośnie zaprojektowania pięciu podwórek.

Pod blokiem na Ubocze 24 zostaje pobity mężczyzna. Policja rozpoczyna śledztwo.

Wiceprezydent Lisicki odwiedził „dzikie” przejście między Orunią, a Orunią Górną. Kwestia budowy schodów od ulicy Platynowej do Diamentowej ma wreszcie szansę na realizację. Pod koniec roku okazuje się, że gmina przygotowała na budowę schodów konkretną sumę. Najprawdopodobniej w 2015 roku inwestycja się zakończy.

Robimy reportaż na temat oruńskiego Klubu Abstynenta. Usłyszeliśmy wiele wstrząsających relacji, ale też zobaczyliśmy, że niektórym udaje się wyjść z nałogu.

Na Oruni zatrzymano 16-latka, który na swoim koncie miał wiele napadów i włamań.

Zmiany w lokalnej Radzie Osiedla. Wybrany zostaje nowy przewodniczący.

Kobieta w czwartym miesiącu ciąży, po tym jak mężczyzna groził, „że ją skopie”, nie mogła doprosić się o przyjazd policji. Od funkcjonariuszy usłyszała, że musi sama pofatygować się na komisariat. Sprawę opisaliśmy na portalu, w tej sprawie wypowiadał się Komendant Miejski w Gdańsku.

Zaginęła Angelika Sirocka, 16-letnia mieszkanka ulicy Żuławskiej.  Po tygodniu odnalazła się cała i zdrowa.

Park Oruński znów pominięty przez urzędników i lokalnych polityków. W 2013 nie ruszy, tak jak zakładano jeszcze niedawno, jego rewaloryzacja. 

Kojarzony z Orunią Lech Kaźmierczyk, radny Platformy Obywatelskiej, według radnych osiedla z Nowego Portu, „mija się z prawdą i manipuluje informacjami”. Zarzuty, ale już nie tak ostre, stawiają mu też radni osiedla z samej Oruni.

Jest sponsor, jest umowa na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej – inwestycja, która w skrócie nazwać można: budowa boiska na Smoleńskiej, nabiera tempa.

Czy dzielnice południowego Gdańska są poszkodowane, jeżeli chodzi o komunikację? Rozmawiamy z Maciejem Dawidowskim, szefem Wydziału Programów Rozwojowych.

Marzec

Pierwszy pchli targ w tym roku na Oruni. Frekwencja dopisała, oruniacy chcą więcej tego typu wydarzeń w swojej dzielnicy.

Zakrwawiona klatka schodowa, powybijane szyby w drzwiach wejściowych – tak w nocy z sobotę na niedzielę „bawiła” się grupa osób na ulicy Przyjemnej. Jeden z imprezowiczów miał nawet grozić przybyłym na miejsce policjantom. 

Rozpoczyna się batalia mieszkańców ulicy Żuławskiej o uchwalenie odpowiedniego dla nich miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Po kilku spotkaniach z urzędnikami i radnymi, udaje się dojść do kompromisu. Pod koniec roku przychodzi wiadomość, że wojewoda nie zgadza się na nowy plan. Grupa radnych miasta nie dopuszcza nawet, by gmina zaskarżyła decyzję wojewody.

Włamali się do mieszkania i kradli elektryczne kable z klatek schodowych – wszystko na Łostowicach. Najmłodszy z nich miał 17 lat. Wszyscy usłyszeli zarzuty.

Kilkukilometrowy tor dla samochodów i motocykli (jakiego nie ma nigdzie w Polsce), tor dla gokartów, ośrodek doskonalenia umiejętności kierowców, a jak wystarczy pieniędzy i chęci...nawet stok narciarski, tor saneczkowy, lodowisko i boiska – wszystko to znalazłoby się w Narodowym Centrum Sportów Motorowych lub w jego okolicy. Gdzie? W okolicach Św. Wojciecha.

Wzdłuż Traktu św. Wojciecha rozkopywane są chodniki – w ramach TRISTAR (systemu, zwanego niekiedy „batem na kierowców”) robotnicy kładą światłowód. 

Z kościołem na Starych Szkotach (położonym przy ulicy Brzegi) jest trochę tak, jak z Parkiem Oruńskim – mimo że stanowi prawdziwą perełkę na tle gdańskiej architektury, mało kto z mieszkańców miasta w ogóle wie o jego istnieniu. Dzięki Christianowi Sampowi, historykowi udało nam się nieco przypomnieć to miejsce.

W wypadku, w którym nieopodal Włocławka rozbił się autobus z kibicami Lechii Gdańsk, zginęły dwie osoby. Jedna z ofiar to mieszkaniec Oruni Górnej.

Kolejny przetarg na zabytkowy dworek na Olszynce pozostał nierozstrzygnięty. Zabytek niszczeje w oczach.

W miejskim konkursie na najładniejszą elewację drugie miejsce i 10 tysięcy złotych nagrody przyznano Dworcowej 8.

On i inni "szaleńcy" sprawili, że 700 hektarów Oruni i jej okolic wyszło "spod wody". Na pompę odwadniającą musiał sam wziąć pożyczkę. Państwo dało mu za to Krzyż Zasługi i... kolejne sprawy w sądzie. Przypominamy powojenną historię Stanisław Błęckiego, rolnika z Żułaawskiej.

Pod koniec marca nadchodzi informacja, że to nie PRSP, a inna firma od wywozu śmieci złożyła tańszą ofertę na „oruński” sektor. Po jakimś czasie urzędnicy dopatrzyli się konkretnych uchybień, a Orunię „wzięła” jednak PRSP.

Kwiecień

Święta Wielkanocne w pełni. Tłumy oruniaków odwiedziło kościół przy ulicy Gościnnej.

Kolejne terminy i obietnice od PKP w sprawie remontu linii E-65 na odcinku Gdańsk-Pruszcz. Niestety wiele z tych zapowiedzi nie zostało zrealizowanych.

Pierwsze informacje o tym, że Orunię czeka w tym roku kilka ważnych remontów i modernizacji ulic.

Radni osiedla i dzielnic w Gdańsku spotykają się z prezydentem Adamowiczem. Chcą więcej władzy w mieście. Prezydent sprzeciwia się tego typy emancypacji. Pieczcie ciasta, organizujcie biblioteki, słowem, animujcie – mówi.

Kolejne kradzieże na kolei. Tym razem dwóch mężczyzn, którzy przebrali się za robotników firmy budowlanej, próbowało ukraść ogrodzenie nieopodal torów.

Radni osiedla podsumowują w Gościnnej Przystani rok 2012.

Mamy zapewnienia od przedstawicieli TBS-ów, że we wrześniu zakończy się budowa trzech bloków na Oruni, a do dzielnicy wprowadzi się ponad 130 rodzin. Tak rzeczywiście się dzieje.

Marzec 2014 roku – to termin, kiedy remont i modernizacja Kanału Raduni ma się zakończyć. Póki co termin ten wygląda na dość realny.

Jedna z radnych osiedla i mieszkanka ulicy Głuchej postanowiła skrzyknąć sąsiadów i posprzątać swoje podwórko. Akcja udała się znakomicie.

Elżbieta Benkowska, orunianka i młoda reżyserka dowiaduje się, że jej produkcja zakwalifikowała się do Międzynarodowego Festiwalu w Cannes. Niestety nie udało jej się zdobyć głównej nagrody, ale to i tak ogromny sukces.

PRSP „bierze” oruński sektor i od lipca właśnie ta firma będzie tu wywozić śmieci wszystkim mieszkańcom. Nie wszyscy są zadowoleni z takiego obrotu sprawy.

Rusza XXIV pielgrzymka do Św. Wojciecha. Wierni maszerują Traktem św. Wojciecha.

Gmina przeznacza ponad 2 miliony złotych na budowę boiska na Smoleńskiej.

Na Olszynce wystartuje w tym roku Streetwaves. Staramy się poznać wady i zalety tej dzielnicy.

Szczury chodzą po oknach i murach, przegryzają się przez podłogę i wchodzą do sąsiedniego mieszkania. Do 90-letniej mieszkanki Podmiejskiej 17, która nie mogła doprosić się o żadną pomoc ze strony miasta, właściciela zaszczurzonego pustostanu. Po naszej interwencji lokal już posprzątano, przeprowadzono jego deratyzację.

Startuje przetarg na reomont Traktu św. Wojciecha.

65 zabytków z całej Polski, 13 z nich wyróżnionych, w tym...oruńska kuźnia przy ulicy Gościnnej. Generalny Konserwator Zabytków docenił ten XIX-wieczny, niedawno wyremontowany budynek.

Salos ma nowego prezesa. Został nim Grzegorz Ryta.

Maj

Dwie oruńskie szkoły z ulicy Smoleńskiej, decyzją gdańskiego wydziału edukacji i miejskich radnych, od września tego roku stają się...jedną placówką.

Daria Małecka, orunianka i uczennica jednej ze szkół na Smoleńskiej zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim Turnieju Piekarniczym.

Niecodzienny ekologiczny transfer miał miejsce na kilku ulicach Oruni. Mieszkańcy przynosili niepotrzebne narzędzia, stare odkurzacze, baterie, a dostawali...sadzonki drzew. Akcję zorganizowała szkoła z ulicy Smoleńskiej.

Czy Orunia ma czym kusić artystów? Okazuje się, że nie za bardzo. Pytamy, jak właściwie ma wyglądać jej przyszła rewitalizacja.

Trwają gdańskie Dni Sąsiada. Również na Oruni sporo się dzieje. Imprezy organizują lokalni radni osiedla i szeregowi mieszkańcy.

Kolejny pchli targ na Oruni. Frekwencja znów wysoka.

Zaczynają się konkretne prace na rewitalizowanych pięciu oruńskich podwórkach.

Mieszkańcy Żuławskiej wywalczyli kompromis i nowy plan zagospodarowania przestrzennego zostanie uchwalony po ich myśli.

W Dworku Artura startuje Festiwal Akcept.

Rozpoczyna się remont fragmentu Małomiejskiej i Przebiśniegowej. Rusza znacznie większy remont Świętokrzyskiej.

Publikujemy kolejne pytania mieszkańców i odpowiedzi urzędników w sprawie nowej ustawy śmieciowej. Gorący temat, jak pokazały najbliższe miesiące, z obietnic miasta wiele nie pozostało.

Olszynka „dostaje” dodatkową linię autobusową, która od jutra (22.5) połączy ją ze Śródmieściem i Matemblewem.

Zadłużenie rośnie i sięga już blisko 170 milionów złotych, kolejka „po mieszkania komunalne” powoli, ale jednak się zmniejsza, ludzie wykupują lokale, lub zamieniają je na mniejsze – niedługo miną dwa lata od wprowadzenia w Gdańsku kontrowersyjnej dla wielu „reformy Lisickiego”. 

Kolejny napad na bank w Trójmieście. Tym razem „na celowniku” bandyty znalazł się niewielki oddział Getin Banku na Oruni Górnej, przy ulicy Sosnkowskiego.

Mamy informację, że w tym roku Orunię odwiedzi szereg znanych osób i zrobi sobie tutaj zdjęcie. Do tak zwanego Kalendarza Mistrzów. Dochód ze sprzedaży kalendarza zasili konto Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.

Czerwiec

Gorący weekend w okolicy. Olszynka ma swój festiwal Streetwaves, a Orunia – Wielki Festyn Rodzinny w Parku Oruńskim.

Radni osiedla spotykają się z wiceprezydentem Maciejem Lisickim. Wśród tematów są między innymi schody (wciąż nieistniejące) między Orunią, a Orunią Górną.

Bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców południowego Gdańska – jeszcze w tym roku zagospodarowany zostanie teren wokół przynajmniej siedmiu zbiorników retencyjnych.

Na Równej startuje Dzień Otwarty PORD.

Perfumeria na Trakcie św. Wojciecha zostaje okradziona na kilka tysięcy złotych. Jej właściciele opublikowali w Internecie zdjęcia z monitoringu, na których widać szóstkę złodziei.

Pojawia się informacja, że już za kilka tygodni Orunia będzie miała swój... pierwszy koncert bluesowy pod gołym niebem. Całą sprawę, po pewnych perypetiach, udaje się doprowadzić do szczęśliwego finału.

Na Rubinowej 4 wybucha pożar, jedno z mieszkań zostaje doszczętnie spalone. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Rusza remont i modernizacja Traktu św Wojciecha na odcinku od Ukośnej do Gościnnej.

Do groźnego wypadku doszło wczoraj na Obwodnicy Południowej, nieopodal Węzła Lipce. Ciężarówka uderzyła w barierki, przewróciła się na jezdnię i blokowała dwa pasy ruchu.

Wyjątkowy weekend na Oruni - turniej piłkarski „powrót do przeszłości”, kiermasz książek i koncert muzyki improwizowanej z okazji Nocy Świętojańskiej.

Kolejne zamknięcie na kilka dni szlabanów na Oruni. Mieszkańców Oruni czekają objazdy.

Trwają prace na pięciu oruńskich podwórkach – do roboty wzięli się również i mieszkańcy dzielnicy.

Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zagospodarowało skwerek przy ulicy Gościnnej. Na ten cel wydano 10 tysięcy złotych.
Olszynka organizuje festyn.

Lipiec

Wchodzi nowy system wywozu śmieci i mimo wielu zapewnień nic nie działa, tak jak powinno. Mieszkańcy Gdańska pieklą się na urzędników, firmy i nowe prawo. Gmina rozkłada ręce, firmy zapewniają, że „będzie lepiej”.

Postępuje rewolucja podwórkowa na Oruni. Grupa dzieciaków pod czujnym okiem profesjonalnego grafficiarza malowała pobliski budynek. Niestety kilkanaście godzin później do głosu doszli tutaj wandale i zamalowali prace dzieci.

Mc Donald na Świętokrzyskiej, hotel i galeria handlowa na Trakcie św. Wojciecha – dwie inwestycje, które ruszają w podobnym czasie.

W ramach projektu Mistrzowie na Oruni pojawiają się kolejne osobistości. Wśród nich Grażyna Wolszczak, aktorka, która mieszkała kiedyś w tej dzielnicy.

Rusza remont Traktu św. Wojciecha na odcinku Ukośna -Gościnna.

Mieszkańcy Oruni są coraz bardziej zdenerwowani na budowane przez PKP tunele. - Twórcom tych „bunkrów” zabrakło wyobraźni – komentują.

Oruńskie Warsztaty Fotograficzne organizują w kuźni przy Gościnnej wernisaż. „Oruńskie Detale” - to seria zdjęć, pokazujących, że ta dzielnica ma wiele ciekawych zakamarków, które warto poznać.

Na Związkowej, Gościnnej i Dworcowej trwa czterodniowa impreza dla dzieci: „Kroniki Dzielnicowe”.

62-letnia mieszkanka Traktu św. Wojciecha, która po udarze pozostaje częściowo sparaliżowana, ma kłopot z wychodzeniem z własnej kamienicy. Wybudowany tu kilka dni temu zjazd dla niepełnosprawnych jest... za krótki.  O sprawie informujemy gminę, która nadzoruje przebudowę pobliskiego Kanału Raduni.

Kolejny rok i kolejne zero na koncie Oruni. O czym mowa? O placach zabaw z miejskiego konkursu. Oruńskie wnioski znów nie znalazły należytej akceptacji urzedników.

Wybieg dla psów na Związkowej? Czemu nie? Urzędnicy przekonują, że to dobre miejsce. Wielu mieszkańców nie zgadza się z takim wyborem.

Przekonujemy naszych czytelników, że....Orunia to nie dzielnica, to stan umysłu.

Jeden telefon radnego osiedla sprawił, że miasto zrobiło to, co powinno i uporządkowało fragment ulicy Sandomierskiej.

W Kanale Raduni znaleziono zwłoki 53-letniego mężczyzny.

Sierpień

W Gdańsku pojawi się ponad 1500 nowych miejsc parkingowych...dla rowerów. Na Oruni pojawią się one również – pod szkołami, koło Dworku Artura i Gościnnej Przystani.

Jest informacja, że 2014 rok w Gdańsku to czas dla budżetu obywatelskiego. Taką deklarację składa prezydent Adamowicz.

Trzy lata temu kanaliza miała dotrzeć pod wszystkie adresy na Oruni, ale tak się nie stało. Dlaczego? Urzędnicy się tłumaczą i... podają kolejne terminy.

Przed Gościnną Przystanią ma miejsce bluesowy koncert. Przychodzi bardzo dużo osób. Być może za rok takich koncertów będzie tutaj więcej.

Boisko na Smoleńskiej jeszcze w tym roku. Inwestycja rzeczywiście zakończyła się na czas, ale jego oficjalne otwarcie nieznacznie się przesunie. Być może już w styczniu wszystko będzie tutaj gotowe.

Od ponad sześćdziesięciu lat niemalże każdego tygodnia na Oruni spotykają się... wojenni kombatanci. Rozmawiamy z kilkoma z nich.

Ruszyła budowa boiska na Smoleńskiej.

Na wysokości dzielnicy Św. Wojciech doszło do śmiertelnego wypadku. 31-letni mężczyzna wpadł pod pociąg. Zginął na miejsc.

W Gościnnej Przystani ma miejsce finał warsztatów artystycznych w ramach akcji „Zrozumieć Sierpień”.

Na Trakcie św. Wojciecha (odcinek Ukośna-Gościnna) zaczęto kłaść nową nawierzchnię.

Na Starogardzkiej spalił się doszczętnie jeden z budynków. Kilka osób pozostało bez dachu nad głową.

Salos „idzie” w reklamę, szuka sponsorów i poważnie traktuje audio-wizualną oprawę swoich piłkarskich spotkań.

Wrzesień

Nieopodal Potoku Oruńskiego tworzą się kolejne ścieżki rowerowe. Oprócz tego gmina remontuje fragmenty okolicznych ulic i chodników, buduje się nowe oświetlenie.

Gmina zaprasza mieszkańców do rozmów na temat...Gdańska w 2030 roku. Również i oruniacy mają swoje spotkanie.

W Parku Oruńskim mają miejsce Biegowe Grand Prix Gdańska.

Dworek Artura szeroko otwiera swoje podwoje i zaprasza mieszkańców Oruni na wyjątkową, trwającą niemalże cały dzień imprezę.  „Dzień Otwarty” nie rozczarował.

Ścigany od 14 lat przez policję, podejrzany o zabójstwo Zbigniew Drzewucki, niegdyś mieszkaniec Oruni został zatrzymany pod koniec sierpnia na terenie Wielkiej Brytanii.

Dworek Olszyński trafia do Kościoła Zielonoświątkowców. Wierni od razu przystępują do pierwszych prac w i wokół budynku.

W Św. Wojciechu startuje Festyn Integracyjny. Frekwencja dopisała.

Lokal przy Gościnnej 2, znany starszym oruniakom z wyjątkowego wystroju, ma nowych właścicieli. Powstaje tutaj sklep spożywczy.

Piłkarska reprezentacja z Gdańska (wiek do 17 lat) zdobyła upragniony tytuł na rozgrywanych we Wrocławiu amatorskich Mistrzostwach Polski (organizuje je ogólnopolskie Stowarzyszenie SALOS). Na 17 zawodników, aż dziewięciu to mieszkańcy Oruni.. 

Na Oruni Górnej stanęło wesołe miasteczko. Niestety pogoda nie dopisała.

Orunię czeka zmiana granic? Radni osiedla alarmują, że tak. Radni miasta tłumaczą, że przy okazji prac nad statutem dla wszystkich „Rad Dzielnic” w Gdańsku, mogło dojść do nieporozumienia. Czy miejscy rajcy nie wiedzą, co uchwalają? - denerwują się niektórzy.

Na remontowanym odcinku kolejowym Pruszcz-Gdańsk Główny ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Rozpoczyna się montaż słupów pod ekrany akustyczne.

Dwanaście znanych postaci, dwanaście sesji zdjęciowych, każda z nich na Oruni - Projekt "Mistrzowie" powoli dobiega końca. Prezentujemy "zakulisowe" zdjęcia z tego wyjątkowego wydarzenia.

Grupa mieszkańców Oruni porządkuje tereny wokół oruńskich pomników przyrody. Akcja ma jednak większe znaczenie...

Znów nie będzie remontu ulicy Raduńskiej.

Czasem jedno zdjęcie lepsze jest niż tysiąc słów. Przedstawiamy krótką fotorelację, pokazującą jak jeden z oruńskich zabytkowych domów, dawny pałacyk na Dworcowej popada w ruinę. 

Październik

Ponad 270 nowych mieszkańców zyskuje Orunia wraz z oddaniem do użytku trzech bloków, budowanych przez miejską spółkę TBS „Motława”. 

O 11 dni opóźni się zakończenie remontu Traktu św. Wojciecha na odcinku Ukośna- Gościnna. W kilku miejscach robotnicy muszą zrywać chodnik, który chwilę wcześniej położyli.

Na odcinku od Starogardzkiej do granic Gdańska modernizacja Kanału Raduni właściwie została zakończona. Efekt? Kanał wraca do życia.

Mieszkańcy Lipiec alarmują, że na terenie ich działek firma ENERGA chce przeciągnąć linię wysokiego napięcia. Rozpoczyna się trwająca również obecnie batalia między mieszkańcami, gminą, a Energą. Kompromisowego wyjścia z sytuacji szukają też przedstawiciele GFIS-u.

W jednym z mieszkań na ulicy Raduńskiej doszło do wybuchu gazu. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Zabytkowy żyrandol z połowy XIX-wieku, dar pani Wetzke, ówczesnej gdańszczanki, ponownie zaświecił w kościele przy ulicy Gościnnej. „W czynie społecznym” odrestaurował go jeden z mieszkańców Oruni, któremu pomagało dwóch jego przyjaciół.

150 tysięcy złotych na zazielenienie pięciu podwórek i skwerów na Oruni – prace już ruszyły, zakończą się jeszcze w tym miesiącu. Niedługo we wszystko mają włączyć się także mieszkańcy. 

Na Oruni rozchodzą się plotki, że w kolejnej fazie rewitalizacji gdańskich dzielnic, miejsce to zostanie znów pominięte. Że nie trafią tutaj żadne pieniądze, bo o Orunię nikt nie zabiega (w przeciwieństwie chociażby do Biskupiej Górki). Urzędnicy i radni miejscy stanowczo zaprzeczają tym rewelacjom.

Znaczą tabliczkami kolejne pomniki przyrody na Oruni i przygotowują się do kilku krajoznawczych wycieczek po tej dzielnicy – w ostatnich dniach lokalni społecznicy nie narzekają na brak pracy.

Na ulicy Gościnnej startuje impreza „Oruńskie Kujemy”.

W szkole na Smoleńskiej odbywa się konferencja na temat projektu rewitalizacji oruńskich podwórek. Biorą w niej udział m.in. ogólnopolscy eksperci i urzędnicy. Orunia, dzięki działaniom GFIS-u i samych mieszkańców, zostaje naniesiona na mapę.

Kilkunastu oruniaków, w tym matka z sześciorgiem dzieci, straciło dach nad głową, po tym jak w budynku na Małomiejskiej 29 wybuchł pożar.

Listopad

Znów blokada szlabanu na Sandomierskiej. Wszystko przez remont PKP.

Na Oruni ma miejsce pierwsze spotkanie na temat budżetu obywatelskiego. Są pomysły, ale zainteresowanych mieszkańców jak na lekarstwo.

W Gościnnej Przystani rozpoczyna się dyskusja na temat zagospodarowania terenu wokół dawnego stawku w rejonie Junackiej/Gościnnej.

Na ulicy Ukośnej nieopodal budowanego przejścia podziemnego dwóch zamaskowanych mężczyzn napadło na kobietę. Mieszkańcy deklarują, że zrobią wszystko, by ich okolica doczekała się monitoringu i oświetlenia.

Aż do połowy grudnia zamknięta dla kierowców będzie ulica Sandomierska na odcinku do skrzyżowania z ulicą Równą. Utrudnienia wiążą się z modernizacją sieci kanalizacyjnej i wymianą nawierzchni jezdni.

Na ulicy Diamentowej spalił się samochód. Policja podejrzewa podpalenie.

Pierwsze przetargi na kupno dwóch budynków na Oruni – byłego komisariatu i dawnej policyjnej bursy – pozostają nierozstrzygnięte. Nie zgłosił się ani jeden zainteresowany.

Orunia ma swojego...Armaniego. Zdjęcie lumpeksu z ulicy Sandomierskiej robi furorę w Internecie. Uśmiech wywołuje iście luksusowa nazwa sklepu: „Tani Armani”. Na Oruni pod tak oryginalnym szyldem można i za kilkadziesiąt złotych ubrać się „od zera, do bohatera”.

Na ulicy Związkowej rozpoczęła się budowa wybiegu dla psów.  Są jednak mieszkańcy, którym ta inwestycja zupełnie nie odpowiada.

Remonty ulic, monitoring, pieniądze na rewitalizację Parku i na projekt budowy schodów między dwiema dzielnicami, środki dla tutejszych szkół i przedszkoli – to nie marzenia, a oruńska rzeczywistość roku 2014. Są głosy, że przyszłoroczny miejski budżet jest dla Oruni najlepszy w jej historii. 

Nietypowa sztuka w Gościnnej Przystani – na deskach obok siebie zobaczyliśmy seniorów i kilkulatków.

Dwie linie autobusowe z Gdańska do Pruszcza, kursujące przez Orunię, doczekały się zmian – w godzinach popołudniowego szczytu będą tutaj jeździły tylko i wyłącznie większe, przegubowe pojazdy.

Ewa i Kamil Boguszewscy, mieszkańcy Oruni wygrywają popularny program „Bitwa o Dom”. Nagrodą jest urządzone przez nich mieszkanie w Warszawie.

Gdańszczanie złożyli 421 wniosków do budżetu obywatelskiego. 74 z nich dotyczy „oruńskiego” okręgu, 90 – południowych rubieży miasta i Śródmieścia. 

Prezentujemy oruńskie wnioski do budżetu obywatelskiego. Wybór jest naprawdę spory, czy wiele osób zagłosuje na nie w lutym?

Historia pisana Oruni to mniej więcej 700 lat. Da się ją streścić w półgodzinnym wykładzie? Oczywiście, że tak. Sztuki tej dokonał Aleksander Masłowski, znany trójmiejski przewodnik, który w listopadzie w Gościnnej Przystani w kapitalnej prelekcji opowiedział o historii tego miejsca.

Grudzień

Orunia po raz piętnasty miała swoją „Gwiazdkę”.

Na specjalnie zwołanej konferencji prezydent Adamowicz zapewniał, że Gdańsk jest w dobrych rękach. O Oruni za wiele nie dało się słyszeć.

Święty Wojciech ma problem z piratami drogowymi. Urzędnicy przygotowali projekt uspokojenia ruchu w tej części miasta.

Jedno z najniebezpieczniejszych miejsc dla pieszych w Gdańsku to odcinek Starogardzkiej, gdzie brakuje chodnika. Pytamy radnych i urzędników, czy mogą pomóc mieszkańcom.

450 kilogramów żywności udało się zebrać oruńskim salezjanom i pomagającym im uczniom z Gimnazjum nr 10. Zbiórka trwała półtora dnia w Mercusie na Żuławskiej. - 

Mieszkańcy Olszynki, Lipiec i południowych dzielnic Gdańska nie godzą się na budowę na ich terenie napowietrznej linii wysokiego napięcia. Nie są jednak zupełnie „na nie” dla tej inwestycji, podają inne rozwiązania. Problem, że mało kto chce ich słuchać.  Piszą jednak list otwarty...

Konferencja na temat Szadółek. Mimo wydanych milionów złotych, kolejnych modernizacji i inwestycji, popularne „Szadółki”, czyli miejskie wysypisko odpadów w promieniu kilku kilometrów nadal rozsiewa wokół siebie nieprzyjemny i uciążliwy dla mieszkańców odór.

Ślady neolitycznej pracowni krzemiennej, ceramika i groby kultury pomorskiej epoki żelaza (VII – III w. p.n.e), rzymskie i wczesnośredniowieczne monety – to znaleziska, na które natrafiono podczas badań archeologicznych na przełomie XIX i XX wieku (oraz tych prowadzonych już po wojnie) na terenach należących do historycznego Ujeściska.

W rejonie ulic Równej i Ubocze powstaje właśnie budynek, w którym już w 2014 roku ma zamieszkać ponad 80 rodzin. 

Wojewoda pomorski odrzucił uchwalony przez gdańskie władze, ważny dla oruniaków plan zagospodarowania terenów na wschód od ulicy Żuławskiej. Mieszkańcy i radni osiedla są rozżaleni, że grupa radnych miasta nie dopuściła pod obrady odwołania gminy od decyzji wojewody.

To jedna z najpiękniejszych bożonarodzeniowych szopek w Gdańsku – w kościele przy ulicy Gościnnej wierni mogli... przenieść się do przeszłości.  Dlaczego?

Jest spora szansa, że na wiosnę przyszłego roku na Orunię pojadą pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej, ale być może będzie ich...tylko siedem na cały dzień..

Taki był właśnie rok 2013...

Taki był...

Taki był właśnie rok 2013...

Taki był...

Taki był właśnie rok 2013...

Taki był...

Taki był właśnie rok 2013...

Taki był...

Taki był właśnie rok 2013...

Taki był...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

213.158.222.*

17:51, 05/01/14

Nie może Pan przeboleć,tej nazwanej przez Pana...\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"Wielkiej kłótni w Salosie\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"???A chciał Pan afery?Miałem podstawy,by ją wywołać... Ale dzięki mojej ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.36.*

21:00, 02/01/14

A co? Prawda w oczy kole? Oruńskie Przedmieście to już nie Orunia? Pomyśl i jak przemyślisz to wtedy napisz.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

16:30, 01/01/14

Kolego od autobusów z komentarza niżej, myślałeś nad nowymi lekami?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.36.*

16:07, 01/01/14

"Dwie linie autobusowe z Gdańska do Pruszcza, kursujące przez Orunię, doczekały się zmian – w godzinach popołudniowego szczytu będą tutaj jeździły tylko i wyłącznie większe, przegubowe pojazdy." - Prosze dopisać ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA