Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 09/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Nowa Jabłoniowa bliżej, ale póki co tylko na papierze

 1 dodane: 08:57, 03/01/14

tagi:

Gmina ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy ulicy Nowej Jabłoniowej. Projektowany układ drogowy to ważna informacja dla mieszkańców dzielnicy Gdańsk Południe. Nowa Jabłoniowa plus planowana Nowa Bulońska ułatwi im komunikację z północnymi terenami miasta.

Nowa Jabłoniowa bliżej, ale póki co tylko na papierze
Nowa Jabłoniowa bliżej, ale póki co tylko na
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Kiedy w marcu zeszłego roku spotkaliśmy się z Maciejem Dawidowskim, szefem gdańskiego Wydziału Programów Rozwojowych ten nie ukrywał: - Umówmy się, że mamy następującą sytuację w Gdańsku Południe: to są tereny tańsze, bo są oddalone od centrum miasta i nie mają tak dobrego skomunikowania. Gra fair jest wtedy, kiedy deweloper mówi klientom, że miasto realizuje tam główny ciąg komunikacyjny i że nie można wymagać wszystkiego od razu. Oczywiście, gmina dotrze tam i z innymi inwestycjami drogowymi, ale na to potrzeba czasu. 

I choć takie podejście do sprawy oburzyło niektórych, faktem jest, że gmina stara się z tych obietnic wywiązać. Ostatnia dobra wiadomość z magistratu jest taka, że gmina ogłosiła przetarg na dokumentację dla budowy Nowej Jabłoniowej. Dokumenty pozwolą ubiegać się Miastu o dofinansowanie na budowę drogi w ramach nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020. 

Inwestycja byłaby realizowana ramach projektu związanego z „Wykonaniem kompleksowej dokumentacji projektowej dla ulicy Nowej Bulońskiej Północnej i Nowej Jabłoniowej”.

Przypomnijmy, obie ulice pozwoliłyby na połączenie południowych dzielnic miasta z Wrzeszczem, czy Moreną. Jednocześnie omijałyby Śródmieście, co dla często zakorkowanego centrum miasta byłoby również dobrą informacją.

Otwarcie ofert przetargowych na opracowanie dokumentacji projektowej zaplanowano na połowę lutego 2014 roku. Wyłoniony w drodze przetargu nieograniczonego Wykonawca będzie miał czas na opracowanie wielobranżowej koncepcji programowo-przestrzennej do końca sierpnia bieżącego roku, natomiast dokumentacji projektowej do końca kwietnia 2015 roku.   

Przetarg pozwoli uzyskać dokumentację projektową m.in. dla:

- budowy dwutorowej linii tramwajowej wraz z infrastrukturą od skrzyżowania ulicy Nowej Bulońskiej Północnej z Warszawską do ulicy Przywidzkiej na wysokośc  ul. Czermińskiego. Linia tramwajowa winna być skoordynowana projektowo z linią tramwajową w ul. Nowej Bulońskiej Północnej.

- budowy przystanków tramwajowych przy osiedlu Lawendowe Wzgórze oraz na wysokości ulic: Leszczynowa, Potęgowska, Przywidzka i Czermińskiego z uwzględnieniem ich powiązań z istniejącą i planowaną zabudową mieszkaniową.

- budowy ulicy Nowej Jabłoniowej w klasie ulicy zbiorczej o przekroju dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z pełnym uzbrojeniem. Trasa ulicy: od skrzyżowania ulicy Nowej Bulońskiej Północnej z ulicą Warszawską do istniejącej łącznicy Węzła Szadółki.

- budowy ulicy Przywidzkiej od ulicy Jabłoniowej do ulicy Czermińskiego wraz z przebudową skrzyżowań.
Budowy kanalizacji deszczowej i systemu odwodnienia poza granicami pasa drogowego Nowej Jabłoniowej wg warunków technicznych Gdańskich Melioracji.

Galeria artykułu

Nowa Jabłoniowa bliżej, ale póki co tylko na papierze

Nowa Jabłoniowa...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA