Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 13/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kto "ucywilizuje" oruńskie przejścia?

 1 dodane: 14:48, 22/01/14

tagi:

Wciąż nie wiadomo, czy, kto i kiedy zajmie się ucywilizowaniem okolic wybudowanych przejść podziemnych w rejonie Oruni i Lipiec. Po naszych pytaniach, sprawa ma w lutym trafić pod obrady jednej z komisji Rady Miasta Gdańska.

Kto
Kto "ucywilizuje" oruńskie przejścia?
Fot. pani Ewa

Fotografia 1 z 1

Trwająca ponad trzy lata modernizacja linii E-65 na odcinku Warszawa-Gdynia powoli dobiega końca. Również na odcinku oruńskim – według oficjalnych komunikatów prace mają zakończyć się tutaj w pierwszej połowie 2014 roku.

Znakiem zapytania pozostaje wciąż kwestia dotycząca wybudowanych tutaj przejść podziemnych. Mieszkańcy Oruni i Lipiec zwracają uwagę, że do niektórych z tuneli trudno będzie się dostać, brakuje chodników z prawdziwego zdarzenia. Kłopotliwą sprawą jest również brak oświetlenia m.in. w rejonie przejścia przy Ukośnej. - W czasie deszczu trzeba będzie brodzić w błocie. W nocy strach będzie tamtędy chodzić – mówią oruniacy. - Czy ktoś zajmie się tą sprawą? Miasto, czy PKP? - pytają.

Póki co gmina nie ma żadnych konkretnych odpowiedzi. Ba, pojawiają się nawet nieoficjalne informacje, że gdański Zarząd Dróg i Zieleni nie ma dokładnych informacji, kiedy inwestycja PKP się zakończy. Rzecznik ZdiZ-u twierdzi, że problem nie dotyczy jej instytucji.

Zadaliśmy więc kilka pytań Wydziałowi Programów Rozwojowych w Gdańsku. Stanisław Piliczewski,
kierownik Referatu Inwestycji Liniowychw gdańskim Urzędzie przyznaje, że to WPR odpowiedzialny jest za koordynację działań na linii inwestor-gmina. Co ciekawe, w przypadku inwestycji PKP dzieje się jednak inaczej. 

- Inwestor czyli PKP nie zwrócił się do Gminy w celu zaopiniowania odpowiednich projektów realizacji przedsięwzięcia. Wynika to z faktu że rewitalizacja linii kolejowej realizowana jest na terenie zamkniętym należącym do PKP i inwestor nie miał wymogu opiniowania swoich projektów w Gminie – przyznaje urzędnik.

Taka wypowiedź pokazuje wprawdzie, że w przypadku wielkich inwestycji PKP gmina się nie liczy, ale nie daje odpowiedzi na kluczowe dla oruniaków pytanie. Mieszkańcy chcą wiedzieć, czy i kto zadba o „ucywilizowanie” wybudowanych tuneli.

Piliczewski dopowiada. - Niemniej jednak zasadą przy realizacji inwestycji jest fakt konieczności utrzymania funkcjonalności przejść pieszych. W przypadku zamykania przejść w poziomie szyn inwestor w tym przypadku PKP powinien zapewnić funkcjonalność przejść tunelami. Wynika z tego że połączenie nowo wybudowanych tuneli z istniejącą infrastrukturą leży po stronie Inwestora – mówi gdański urzędnik.

Okazuje się jednak, że nie jest to takie oczywiste dla PKP. - Generalnie prowadzimy inwestycję z wykorzystaniem całego terenu należącego do PKP Polskich Linii Kolejowych – mówi nam Maciej Dutkiewicz z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Rzecznik nie potrafi jednak sprecyzować, czy to oznacza również dobudowanie niezbędnej infrastruktury do wybudowanych przejść podziemnych.  A także na kogo spadnie obowiązek dbania o taką infrastrukturę.

Sprawą interesuje się Marcin Skwierawski, radny Platformy Obywatelskiej. Kilka miesięcy temu w rozmowie z nami obiecywał, że będzie starał się przynajmniej o doświetlenie przejść podziemnych w rejonie Oruni. Zapytaliśmy, co dalej z ucywilizowaniem tutejszych tuneli.

- Już w lutym sprawa stanie na Komisji Samorządu i Ładu Publicznego Rady Miasta Gdańska – obiecuje nam Skwierawski.

Galeria artykułu

Kto "ucywilizuje" oruńskie przejścia?

Kto...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

37.31.65.*

08:02, 23/01/14

Najpierw brawa dla Redakcji,że ponownie podjęła temat \\\\\\\\\\\\\\\"tuneli-labiryntów\\\\\\\\\\\\\\\",których już się nie buduje na świecie/tak napisał\\\\\\\\\\\\\\\"Fakt\\\\\\\\\\\\\\\"w ub.tygodniu/.Potem ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

16:47, 22/01/14

Prawo jakie jest takie jest, ale kwestie współpracy pomiędzy organami i innymi podmiotami to chyba najsłabszy element w naszym kraju.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.68.*

16:27, 22/01/14

Nie ma to jak odbijanie piłeczki pomiędzy ZDiZ, PKP i samorządem a bajzel jak był tak jest i chyba będzie. :P

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA