Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 11/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

"Oruńskie" wnioski, część pierwsza

 1 dodane: 17:47, 11/02/14

tagi:

Już ponad 7 tysięcy gdańszczan zagłosowało w Budżecie Obywatelskim. A na co swój głos mogą oddać mieszkańcy Oruni? Prezentujemy dziś szczegółowo kilka wniosków, które dotyczą właśnie tej dzielnicy. Niedługo zaprezentujemy kolejne.

"Oruńskie" wnioski, część pierwsza
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

O budżecie obywatelskim pisaliśmy tutaj. W innym artykule pokrótce przedstawiliśmy wszystkie wnioski, które dotyczą Oruni. Dziś bardziej szczegółowo opisujemy sześć z nich. Na które z nich warto zagłosować?

Numer 4. Zagospodarowanie terenu zielonego przy ul. Raduńskiej.

Chodzi o teren przy Kanale Raduni, położony nieopodal wejścia do Parku Oruńskiego. - Jest to rejon miejski, obecnie w żaden sposób niezagospodarowany, rosną dzikie krzaki i wysoka trawa. Celem wniosku jest jak najlepsze urządzenie tego placu. Zrobienie tu małych ścieżek, postawienie stolika do gry w szachy, zadbanie o zieleń – mówi Mateusz Korsztun, mieszkaniec ulicy Rubinowej i wnioskodawca projektu.

W pierwotnym projekcie miała przy ulicy Raduńskiej miała powstać także siłownia na powietrzu. Miasto nie wyraziło jednak zgody na takie rozwiązanie. Najprawdopodobniej taka siłownia powstanie w samym Parku Oruńskim, po tym jak rozpocznie się jego rewitalizacja.

Korsztun, który jest również lokalnym radnym osiedla zwraca uwagę, że zadbany plac w tym miejscu mógłby być przystankiem dla wszystkich, spacerujących wzdłuż Kanału Raduni osób.

Koszt realizacji projektu: 135 tysięcy złotych.

Numer 7. Plac zabaw z altaną ogrodową w Św. Wojciechu.

Mieszkańcy Św. Wojciecha utyskują, że w ich rejonie nie ma właściwie ani jednego placu zabaw dla dzieci. Dyrektorka jedynej tutaj podstawówki postanowiła spróbować zmienić tę niekorzystną statystykę i napisała stosowny wniosek do Budżetu Obywatelskiego. - Wiem, że projekt ma małe szanse, bo społeczność Świętego Wojciecha nie jest liczna. Moim zdaniem jednak wniosek ten może być istotny i dla innych gdańszczan. Zachęcam do głosowania na wniosek numer 7! - przekonuje wnioskodawczyni.

Tak jak i w opisanym wyżej wniosku numer 4, tak i w tym przypadku chodzi o stworzenie kolejnego ciekawego „przystanku” na trasie Gdańsk Główny- Pruszcz. Dlatego też nie byłby to zwykły plac zabaw, ale i miejsce, gdzie mogliby odpocząć dorośli. - Pełna zieleni „altana ogrodowa” znakomicie wpasowałaby się w otoczenie – przekonuje pomysłodawczyni.

Koszt realizacji projektu: 250 tysięcy złotych.

Numer 8. Opracowanie dokumentacji projektowej budowy oświetlenia ul. Ukośnej

Początkowo wniosek miał dotyczyć nie projektu, a budowy oświetlenia ulicy Ukośnej. Miasto stwierdziło jednak, że rok czasu (zwycięskie projekty w Budżecie Obywatelskim mają zostać zrealizowane w 2014 roku) to zbyt mało na stworzenie dokumentacji i na realizację tej inwestycji.

Dlatego też wnioskodawca musiał zmienić swój projekt. I zamiast budowy lamp, jest wniosek o projekt ich budowy.

Lampy miałyby powstać w okolicy ulicy Ukośnej i oświetlać teren od rejonu ulicy Żuławskiej, aż do pobliskiego tunelu kolejowego. Z realizacji tego postulatu najbardziej ucieszyliby się tamtejsi mieszkańcy, którzy w nieoświetlonej i niemonitorowanej okolicy nie czują się bezpiecznie.

Numer 15. Siłownia pod chmurką dla Brzeźna, Nowego Portu, Oruni, Stogów, Krakowca-Górek Zachodnich, Olszynki, Wyspa Sobieszewska.

Wniosek ten zakłada budowę po jednej siłowni w każdej z wyżej wymienionych dzielnic. Ma tę zaletę, że mieszkaniec, dajmy na to, Stogów głosując na „swoją" siłownię, głosuje jednocześnie na inne dzielnice. - Liczymy na głosy mieszkańców z wielu dzielnic. Dzięki temu projekt ma szansę przejść, a Orunia uzyska plac zabaw – mówi Agnieszka Bartków, szefowa „oruńskiej” Rady Osiedla.

Oruńskia siłownia miałby powstać na ulicy Związkowej.
Koszt realizacji wszystkich siedmiu placów zabaw wyliczono na 240 tysięcy złotych.

Numer 20. Pochylnie dla osób z ograniczeniem ruchowym i matek z wózkami dziecięcymi na Oruni przy przystankach autobusowych w rejonie skrzyżowania z ul. Gościnną.

Pierwotnie wnioskodawcy chcieli, by w projekcie ująć również pochylnie w rejonie ulicy Sandomierskiej. Na takie rozwiązanie nie zgodziło się miasto, argumentując, że podany w projekcie fragment Sandomierskiej jest własnością skarbu państwa. Tymczasem Budżet Obywatelski zakłada, że inwestycje mogą dotyczyć tylko miejskich terenów.

Zdaniem wnioskodawców, budowa pochylni na Gościnnej bardzo się w tej dzielnicy przyda. - Na Oruni mieszka dużo osób starszych. Taka pochylnia pomoże im swobodnie przemieszczać się po wale Kanału Raduni, by dojść na przykład do Parku Oruńskiego – argumentowała Bartków, jedna z wnioskodawczyń projektu. Z pochylni będą też korzystać osoby niepełnosprawne, a także matki z dziećmi, które mogą mieć problem z wciągnięciem wózka na wał Kanału Raduni.

Koszt projektu to 135 tysięcy złotych.

Numer 24. Monitoring wizyjny Orunia – ul. Sandomierska, Rejtana, Gościnna, Raduńska, Ukośna, Trakt Św. Wojciecha.

Projekt mówi o 8 kamerach obrotowych i 5 kamerach stacjonarnych w rejonie Oruni, które byłyby podpięte aż pod komisariat na Oruni Górnej. - Dostajemy sygnały od mieszkańców, że na Oruni są potrzebne kamery – mówi Korsztun, wnioskodawca „numeru 24”, radny osiedla.

Początkowo wniosek zakładał budowę 10 kamer obrotowych. Ale z dwóch trzeba było zrezygnować, bo całkowity koszt wniosku przekraczał sumę 500 tysięcy złotych. Jest to maksymalna kwota inwestycji, którą można realizować w tegorocznym Budżecie Obywatelskim w Gdańsku.

Jeżeli projekt o numerze 24 zdobędzie odpowiednią liczbę głosów, w 2014 roku kamery zostaną zainstalowane w kilku miejscach Oruni. Na ulicy Sandomierskiej (kamery będą „obserwować” rejon od Traktu św. Wojciecha, aż po przejazd kolejowy), Rejtana (cała ulica), Gościnnej (okolica przystanków, skwer i dojście do tunelu), Raduńskiej (w okolicy wejścia do Parku i dalej w kierunku ulicy Małomiejskiej), Ukośnej (od Traktu do tunelu), Trakcie św Wojciecha (na wysokości ulicy Bocznej, rejon w okolicy TBS-ów).
Głosowanie do Budżetu Obywatelskiego potrwa do 23 lutego (do godziny 23:59). Na Oruni, w Gościnnej Przystani został otwarty Społeczny Punkt Konsultacyjny. Można tu uzyskać pomoc przy głosowaniu, dowiedzieć się więcej na temat projektów z Oruni i Św. Wojciecha. Punkt będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 14-18, w sobotę i niedzielę w godzinach 9-14. Organizatorzy SPK (lokalna Rada Osiedla i Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej) przypominają, że aby zagłosować do Budżetu Obywatelskiego trzeba mieć przy sobie swój PESEL.

Galeria artykułu

"Oruńskie" wnioski, część pierwsza

...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.194.*

22:33, 11/02/14

CO PO MONITORINGU NA UL.UKOŚNEJ JEŚLI PANUJE TAM MROCZNA CIEMNOŚĆ.... DLATEGO NAJWAŻNIEJSZYM CELEM JEST OŚWIETLENIE TEJ ULICY A DOPIERO WTEDY MONITORING.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.11.130.*

21:39, 11/02/14

Jeśli chodzi o monitoring na Małomiejskiej to można złożyć projekt w przyszłym roku objęcia monitoringiem ul. Małomiejskiej.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.189.*

21:19, 11/02/14

Projekt 53 ,,Bezpieczna Orunia,,też obejmuje montaż kamery monitoringu, został oddzielony od projektu 24 ze względu na przekroczenie kwoty 500000PLN.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.230.*

21:19, 11/02/14

dlaczego ul.malomiejska nie jest w planie objecia monitoringiem.jest bardzo potrzebny.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.11.130.*

20:18, 11/02/14

Trzeba zacząć od monitoringu. Bo jak nie będzie kamer, to wszystkie nowe inwestycje poniszczą. Propnuję głosować na monitoring (numer 24)a później inne inwestycje, które monitoring ochroni przed chuliganami

zgloś naruszenie
awatar

Malgosik

89.67.194.*

20:11, 11/02/14

Projekt numer "8" dotyczy odcinka - ul. Ukośna - od ulicy Żuławskiej do przejścia podziemnego przy torach kolejowych (ok. 200m)... a nie "od Traktu św. Wojciecha aż do pobliskiego tunelu kolejowego"

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA