Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 15/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

"Oruńskie" wnioski, część druga

 1 dodane: 18:09, 13/02/14

tagi:

Już blisko 14 tysięcy gdańszczan zagłosowało w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Przedstawiamy kolejne wnioski z Oruni i Św. Wojciecha, na które można oddać swoje głosy.

"Oruńskie" wnioski, część druga
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Zagłosowało 13 786 osób (co stanowi 3,67 % uprawnionych), które oddały 51 552 głosów. Prym wiodą gdańszczanki. Znakomita większość osób zagłosowała przez Internet. Punkty Konsultacyjne odwiedziło 1 207 głosujących – mówi Piotr Kowalczuk, przedstawiciel gdańskiego magistratu.

Niestety miasto nie posiada statystyk, ile głosów oddano już w okręgu wyborczym numer 1, do którego należy m.in. Orunia i Święty Wojciech. Lokalni społecznicy wzięli się jednak ostro do pracy, by przekonać jak najwięcej mieszkańców dzielnicy do głosowania w Budżecie Obywatelskim.

Wczoraj grupa radnych osiedli wraz z przedstawicielem Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej zapukała do wielu mieszkań na wybranych ulicach Oruni. Ten swoisty door-to-door miał miejsce m.in. w niektórych budynkach na Żuławskiej, Przyjemnej, Ramułta, Związkowej, Rubinowej i Diamentowej.

Od kilku dni w Gościnnej Przystani działa też Społeczny Punkt Konsultacyjny, w którym niemające Internetu osoby mogą zagłosować w Budżecie Obywatelskim. Wczoraj z tej możliwości skorzystały cztery osoby, dzisiaj (Punkt jest jeszcze otwarty) już osiem.

Dzisiaj swoje głosy oddali też zbierający się w Gościnnej Przystani seniorzy.
W niedzielę informacja na temat Budżetu Obywatelskiego będzie rozpowszechniana w kościele przy ulicy Gościnnej. Radni osiedla liczą, że po mszach wiele starszych osób zdecyduje się przyjść do pobliskiej Gościnnej Przystani i oddać swój głos w Budżecie Obywatelskim.

Nasz portal przedstawia szczegółowo wszystkie wnioski z Oruni i Św. Wojciecha. We wtorek zaprezentowaliśmy sześć projektów, dziś czas na kolejne.

Numer 27. Plac sportów miejskich w twojej dzielnicy: obiekty sportowo-rekreacyjne dla każdego, do sportów ogólnorozwojowych: gimnastyki, parkour, freerun, streetworkout.

Zdaniem wnioskodawcy, nie jest to typowy plac zabaw, a miejsce, w którym czas spędzać mogą także i dorośli. - To plac, na którym sam chciałbym ćwiczyć. Najprościej rzecz ujmując, to taki rozbudowany trzepak, miejsce, gdzie można pobiegać, porozciągać się, porobić pompki szwedzkie – mówi pomysłodawca projektu.

Podobny plac powstał już w Śródmieściu. A w tegorocznym Budżecie Obywatelskim złożono w sumie projekty na budowę piętnastu kolejnych. W tym jeden z nich miałby powstać na Oruni, na Gościnnej 8, tuż za przychodnią.

Co ważne, „oruński” wniosek składa się także z dwóch innych obiektów rekreacyjnych, położonych w dwóch innych dzielnicach. Jest więc szansa, że na oruński obiekt zagłosują także mieszkańcy innych dzielnic.

Koszt wniosku: 155 tysięcy złotych. Koszt budowy obiektu sportowego na Oruni: 45 tysięcy złotych.

Numer 45. Budowa siłowni na otwartym powietrzu, na boisku przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2.

Wniosek przygotowała 16-letnia uczennica szkoły przy ulicy Smoleńskiej. Zdaniem pomysłodawczyni, siłownia właśnie w tym miejscu to doskonałe uzupełnienie niedawno oddanego boiska piłkarskiego na Smoleńskiej. - Robi się tutaj centrum sportowe z prawdziwego zdarzenia. Siłownia to kolejny element układanki – mówi jeden z nauczycieli szkoły, który zachęca do głosowania na wniosek numer 45.

Numer 51. Wykonanie dokumentacji projektowej na przystanki: Ptasia, Lipce-Niegowska, Św. Wojciech – budowa wiat przystankowych.

Zdaniem mieszkańców Oruni i Św. Wojciecha wiaty przystankowe w tych miejscach są bardzo potrzebne. Problem ten zgłaszany był do lokalne Rady Osiedla, która próbowała zabiegać o te sprawę u urzędników. Niestety, bezskutecznie.

Jeden z radnych postanowił więc do Budżetu Obywatelskiego złożyć wniosek na budowę trzech wiat przystankowych. Tutaj znów wtrąciło się miasto. Według urzędników, rok to za mało (zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego mają zostać zrealizowane jeszcze w 2014 roku), by wykonać zarówno projekt, jak i zbudować wiaty.

Wnioskodawca musiał więc okroić swój projekt. I zamiast budowy wiat, jest „stworzenie dokumentacji projektowej” na trzy wiaty na Oruni.

Numer 53. Bezpieczna Orunia.

To niejako przedłużenie opisywanego już przez nas wniosku o numerze 24. Projekt „Bezpieczna Orunia” zakłada budowę dwóch kamer. Jedna obserwowałaby rejon na Trakcie św. Wojciecha (blisko ulicy Sandomierskiej), druga byłaby skierowana na przystanek autobusowy przy ulicy Rejtana. - Jeżeli przeszłyby oba wnioski – nr 24 i nr 53 – mielibyśmy monitoring na Oruni, obejmujący teren od ulicy Sandomierskiej do ulicy Ukośnej – komentuje Mateusz Korsztun, radny osiedla i wnioskodawca projektu.

Numer 44. Rewitalizacja parku rekreacyjnego na ul. Związkowej (Gdańsk Orunia).

To wniosek, który zakłada uporządkowanie terenu niewielkiego parczku przy ulicy Związkowej, w pobliżu torów. Jeżeli projekt uzyskałby odpowiednią liczbę głosów, obszar ten doczekałby się alejek, nasadzeń zieleni i uporządkowanych trawników.

Galeria artykułu

"Oruńskie" wnioski, część druga

...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

94.231.54.*

23:29, 13/02/14

Zaczynam mieć wrażenie, że wszystko co nad kanałem to już nie Orunia i nie mówię o Górnej Oruni a terenach "nad kanałem w bliskim jago sąsiedztwie. Nie ma problemu i potrzeby zadbania o porządny przejazd nad ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc19.52

89.67.195.*

22:10, 13/02/14

Dementuję, nie jestem wnioskodawcą projektu nr 53 :)

zgloś naruszenie
awatar

p.olejarczyk

62.61.54.*

21:57, 13/02/14

Już poprawione:) Pozdrawiam

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.11.186.*

21:42, 13/02/14

Jest błąd w artykule: "nr 4 i nr 53 – mielibyśmy monitoring na Oruni, obejmujący teren od ulicy Sandomierskiej do ulicy Ukośnej – komentuje Mateusz Korsztun, radny osiedla i wnioskodawca projektu." Powinno ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.189.*

21:38, 13/02/14

DO REDAKCJI; ,,Jeżeli przeszłyby oba wnioski-nr4 i nr53.... ,, raczej powinno być wnioski nr24 i nr53 .... Brawo dla radnych osiedla!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA