Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 12/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Orunia nie jest już cicho

 1 dodane: 19:43, 03/03/14

tagi:

Chcemy obalać fałszywe, krzywdzące Orunię mity, dlatego bardzo nas cieszy decyzja gdańskiej policji – mówią oruńscy radni osiedla. Czym na pochwałę zasłużyli lokalni stróże prawa?

Orunia nie jest już cicho
Orunia nie jest już cicho
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

W styczniu pisaliśmy o spotkaniu, które oruńscy radni zorganizowali z miejskim Komendantem. Społecznicy wskazywali, że sposób prezentowania statystyk przestępczości na policyjnych stronach szkodzi ich dzielnicy. Komendant obiecał przyjrzeć się sprawie i spróbować rozwiązać problem. Słowa dotrzymał.

- Udało się, nasz apel przyniósł skutek. Na policyjnych stronach pojawiła się nareszcie mapa, która pokazuje zasięg poszczególnych komisariatów w Gdańsku. Zmieniło się też nazewnictwo. Nie ma już „Komisariatu Orunia”, jest „I Komisariat” - mówi Agnieszka Bartków, szefowa Rady Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”.

- To szczególnie ważne przy prezentacji statystyk przestępstw i wykroczeń. Wcześniej ktoś niezorientowany mógł odnieść wrażenie, że wszystkie te złe zdarzenia dzieją się na Oruni, a tak przecież nie było – dodaje radna.

Bartków tłumaczy, czemu ostatnia decyzja policjantów jest tak ważna dla Oruni. - Staramy się obalić złe mity o naszej dzielnicy, które wciąż jeszcze pokutują. To, że Orunia jest niebezpieczna „pokazywały” do niedawna jeszcze policyjne statystyki. A przecież więcej przestępstw i wykroczeń notowały inne rejony I Komisariatu, na przykład Chełm.

Z decyzji policjantów cieszy się też Magdalena Wiszniewska, prezes Forum Rad Dzielnic i przewodnicząca Rady Osiedla „Stogi”.

- To bardzo dobry ruch policji. Statystyki, zasięg komisariatów powinny być jasno doprecyzowane. To szczególnie ważne dla gdańskich osiedli i dzielnic, które muszą borykać się z negatywną opinią na swój temat.

A propos „obalania mitów”, to Bartków, jako szefowa Rady z Oruni, daje się we znaki... lokalnym dziennikarzom. Jeżeli w internetowym artykule pojawi się opis „Orunia Dolna”, radna z miejsca chwyta za telefon i prosi o zmianę tego fragmentu. Dlaczego?

- Dla innych to może być mało istotne, ale nie dla nas. Po pierwsze, formalnie nie ma „Oruni Dolnej”. A po drugie utarło się mówić o tej części Gdańska „Orunia Dolna”, w sposób pogardliwy. My jednak jesteśmy mieszkańcami Oruni – tłumaczy.

Jednak najlepszym sposobem na obalanie mitów o tej części Gdańska jest, zdaniem Bartków, aktywność tutejszych mieszkańców. Szefowa Rady Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce” wskazuje na ostatnią mobilizację oruniaków w sprawie tutejszych, źle zaprojektowanych przejazdów przez tory.

- Orunia nie jest już cicho. Chcemy walczyć o swoje prawa, jesteśmy coraz bardziej widoczni w mieście – twierdzi Bartków i przytacza kolejny przykład.

10 marca 2014 roku o godz. 16.15, w gdańskim Ratuszu odbędzie się posiedzenie Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Gdańska na temat sposobu lokalizowania mieszkań socjalnych na terenie Gdańska. Temat wypłynął po naszym ostatnim artykule i z pomysłem zorganizowania debaty wyszedł Dariusz Słodkowski, radny miasta. Do dyskusji zostali zaproszeni także radni osiedla z Oruni.

Galeria artykułu

Orunia nie jest już cicho

Orunia nie jest...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.68.*

12:01, 06/03/14

bo już nie ma czego kraść,,tusk i PO ukradli i sprzedali wszystko!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.195.*

19:51, 05/03/14

Oczywiście, ma Pani Bartków rację, ale należy jeszcze przywrócić do naszej dzielnicy część Oruni przypisaną przez durnych urzędasów do Chełma - ORUNIA NIE MOŻE BYĆ SZTUCZNIE DZIELONA !!!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.192.92.*

13:38, 04/03/14

Droga Redakcjo jest szansa na KOREKTĘ :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

80.48.240.*

07:53, 04/03/14

A na górze strony jak byk-portal dzielnic:Orunia Dolna Orunia Górna ...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

23:38, 03/03/14

Gratuluję i dziękuję ;)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.198.*

22:18, 03/03/14

brawo. tak trzymać Pani Bartków!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA