Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 06/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Sukcesy i niepowodzenia radnych

 1 dodane: 20:42, 04/03/14

tagi:

Dzisiaj w Gościnnej Przystani radni osiedla z Oruni podsumowali swoją działalność w 2013 roku. Było o sukcesach, niepowodzeniach i planach na następne miesiące. W spotkaniu uczestniczyło kilku mieszkańców i jeden radny miasta.

Sukcesy i niepowodzenia radnych
Sukcesy i niepowodzenia radnych
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Więcej patroli policji w okolicy, rewaloryzacja Parku Oruńskiego, instalacja bankomatów, a nawet nieco ironiczna propozycja … zaproszenia prezydenta Gdańska na spacer po dzielnicy – to postulaty mieszkańców Oruni, którzy dzisiaj przybyli do Gościnnej Przystani by spotkać się z lokalnymi radnymi osiedla, również oruniakami. Główna część dzisiejszej dyskusji była jednak poświęcona innemu tematowi.

Członkowie Rady Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”, która od ponad trzech lat działa już w tej części Gdańska, przedstawili sprawozdanie ze swojej działalności  za poprzedni rok.

Czym zajmowali się oruńscy radni osiedla? Jak tłumaczyli dzisiaj na spotkaniu, pracy mieli naprawdę sporo.

Radni wystosowali ponad 30 pism do różnych urzędów i instytucji w mieście. Regularnie spotykali się z gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni, by zabiegać o konkretne remonty ulic i chodników w dzielnicy. Starali się „wychodzić” m.in. remont ulicy Żuławskiej i Raduńskiej.  Przekonywali urzędników do budowy wiat na przystankach „Ptasia” i „Św. Wojciech”, a także do zamontowania monitoringu na Oruni i do przebudowy skrzyżowania Trakt św. Wojciecha-Sandomierska.

Monitorowali i nadal monitorują kwestie odtworzenia ulic i placów, zniszczonych w rezultacie prac remontowych na kolei.

Radni osiedla z Oruni mocno zaangażowali się w promocję Budżetu Obywatelskiego w ich dzielnicy. Napisali kilka konkretnych projektów, namawiali oruniaków do głosowania na wnioski z Oruni. Rozdawali ulotki pod kościołem, odwiedzali oruniaków w ich domach, pracowali w Społecznym Punkcie Konsultacyjnym. – W sumie w Gościnnej Przystani w Budżecie Obywatelskim zagłosowało 140 osób – mówił Mateusz Korsztun, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”.

W 2013 Rada Osiedla z Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha miała budżet (pieniądze pochodzą z budżetu miasta) w wysokości blisko 62 tysięcy złotych. Za te pieniądze zakupiono ławki, wyremontowano salę gimnastyczną w szkole w Św. Wojciechu, utworzono przejście na Dworcowej. Budżet Rady pomógł też sfinansować szereg imprez, między innymi festyn w Parku Oruńskim, czy sportową akcję „Zagraj z Radnym”. Oprócz tego radni przyłożyli rękę do takich wydarzeń na Oruni jak: pchli targ, kiermasz książek, koncert bluesowy, rewitalizacja podwórek, czy maraton siatkówki.

Jedną z ciekawszych inicjatyw radnych było przeprowadzenie badania ankietowego, które dotyczyło komunikacji w rejonie Oruńskiego Przedmieścia. Wzięło w nim udział 120 mieszkańców dzielnicy.

W centrum zainteresowania radnych był i nadal jest Park Oruński. – Wielokrotnie staraliśmy się o rozpoczęcie rewaloryzacji Parku. Pomimo tego ta ważna dla nas inwestycja wciąż nie może wystartować. Wydaje się, że to Park Oliwski jest priorytetem dla miasta – mówiła Agnieszka Bartków, szefowa Zarządu Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”.

Obecnie Rada stara się, by oruńskiemu zieleńcowi został nadana nazwa Emilii Hoene, dawnej właścicielki  Parku, która blisko 100 lat temu za symboliczną kwotę oddała go miastu. Póki co gdańscy urzędnicy sprzeciwiają się pomysłowi oruniaków.

W 2013 roku interwencje radnych osiedla dotyczyły m.in. zwiększenia patroli policji i straży miejskiej, likwidacji dzikich wysypisk, sprzątania placów i ulic, wyjaśnienia kwestii wycinki drzew przy ulicach Związkowej/Junackiej.

Radni osiedla przyznawali dzisiaj, że w ostatnim roku nie do końca wyszło im zintegrowanie mieszkańców Oruńskiego Przedmieścia i Starych Szkotów. Żałują, że niewielki odzew miały ich interwencje w sprawie Parku Oruńskiego, czy inwestycji PKP. Nie ukrywają także, że ich strona internetowa nie działa tak jak powinna.

Członkowie Rady cieszą się z kolei, że ich aktywność spowodowała ujęcie w budżecie miasta budowy przejścia Platynowa-Rubinowa/Diamentowa. Sukcesami, które sobie przypisują, jest także poprawa komunikacji nocnej na Oruńskim Przedmieściu, regularne patrole straży miejskiej, dołożenie swojej „cegiełki” do budowy boiska na Smoleńskiej i modernizacji budynku Szkoły Podstawowej nr 16.

W obecnym roku radni chcą zakupić ławki i kosze na wał Kanału Raduni, dorzucić się do budowy bezpiecznego przejścia w Św. Wojciechu. Nie zamierzają odpuszczać tematów budowy monitoringu na Oruni, wiat przystankowych i przejścia Rubinowa-Platynowa. Chcą również angażować się w dyskusję o potencjalnej rewitalizacji Oruni, planach budowy „Nowego Traktu” i szukać rozwiązań na poprawę przejazdów kolejowych na Oruni.
W swojej prezentacji radni osiedla poświęcili też kilka minut na przedstawienie współpracy z radnymi miasta z okręgu wyborczego numer 1. – W dyżurach w Gościnnej Przystani regularnie uczestniczyli Beata Dunajewska i Krzysztof Wiecki. Rzadziej: Lech Kaźmierczyk i Dariusz Słodkowski. Ani razu nie pojawił się tutaj na dyżurze Marcin Skwierawski i Jaromir Falandysz – informował Maciej Kochanowski, zastępca przewodniczącego Rady Osiedla.

W dzisiejszym spotkaniu brał udział Krzysztof Wiecki, radny Prawa i Sprawiedliwości.
Galeria artykułu

Sukcesy i niepowodzenia radnych

Sukcesy i...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (10)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

213.192.92.*

12:54, 07/03/14

89.67.68* 06/03/14 12:03 - Masz objawy matołectwa...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.68.*

12:03, 06/03/14

hahaha,,a ci radni to patologia najwieksza,przecież każdy ich zna i ich rodzinki

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.25.*

20:52, 05/03/14

Zlodzieje! Ludzie oni tylko tak pisza pieknie. Zlodzieje!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

18:24, 05/03/14

Radzie dziekujemy za prace i zaangażowanie. Każda praca dla wspólnego dobra jest zapamietana na plus, nawet przez najwiekszych malkontentów. Prosze sie nie zrażać. No i refleksja.... Jak to mozliwe, że o ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

80.254.148.*

15:27, 05/03/14

Gościu 89.67.25 Tylko butelki pozbieraj po sobie i nie szczaj przy dzieciach

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.25.*

14:46, 05/03/14

Masz rację gość 17 31 13 szkoda czasu, lepiej napić się wina.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

14:28, 05/03/14

TRZEBA COŚ ZROBIĆ Z TYMI ZIELONY EKRANAMI WZDŁUŻ UL. JUNACKIEJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.146.*

12:36, 05/03/14

Dziękuję radnym za działalność. Walczcie o ten monitoring, bo jest potrzebny.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

80.254.148.*

10:21, 05/03/14

BRAWO RADA Osiedla Naszej Dzielnicy :) Dzięki Wam Orunię nie zaorzą i zaleją betonem, bo tylko na to urzędasy z miasta z Radnymi miejskimi i panem Prezydentem mają pomysł. A malkontenci oruńscy tylko pomagają im ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.31.13.*

06:08, 05/03/14

Rada i tak niewiele robi więc niema sensu chodzić na tego typu spotkania. Szkoda czasu!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA