Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 12/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Oruniacy kontra prezydent, już dzisiaj

 1 dodane: 11:24, 12/03/14

tagi:

Raz jeszcze przypominamy o dzisiejszym spotkaniu z prezydentem Adamowiczem, które rozpocznie się o godzinie 17 w szkole przy ulicy Małomiejskiej 8A. Publikujemy też nasz krótki film: „Szlaban dla Oruni”, oraz podajemy listę pytań (sprawa przejazdów przez tory), na które miasto nie potrafiło nam odpowiedzieć. Liczymy, że odpowiedzi te padną dzisiaj.

Oruniacy kontra prezydent, już dzisiaj
Oruniacy kontra prezydent, już dzisiaj
Fot. gdansk.pl

Fotografia 1 z 1

Na Oruni wielka trwa wielka mobilizacja. Mieszkańcy dzielnicy zbierają podpisy pod petycją do prezydenta w sprawie budowy tuneli/wiaduktu dla samochodów. - Wczoraj mieliśmy zebranych już ponad 1000 podpisów, ale na tym nie koniec. Nadal spływają kolejne listy, a do godziny 15 w Gościnnej Przystani można się jeszcze podpisywać pod petycją – mówi nam Mateusz Korsztun, radny osiedla z Oruni.

Podpisy wraz z odczytaną wcześniej petycją zostaną wręczone dzisiaj prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, który o godzinie 17 spotka się z mieszkańcami Oruni, Św. Wojciecha i Lipiec. I choć urzędnicy mają w planie opowiadać o ostatnich inwestycjach na Oruni (m.in. budowa boiska na Smoleńskiej, czy modernizacja Kanału Raduni), to najprawdopodobniej kwestia braku bezkolizyjnego przejazdu przez tory zdominuje dzisiejszą dyskusję.

A o tym, że może być ona gorąca świadczy chociażby fakt, iż niektórzy oruniacy specjalnie wzięli dzisiaj urlop, by pojawić się na spotkaniu z prezydentem Adamowiczem. Z kolei urzędnicy również mocno przygotowują się do spotkania – kwestia oruńskich przejazdów była żywo dyskutowana m.in. przez gdańskich wiceprezydentów i dyrektorów Zarządu Dróg i Zieleni.

Przyczynkiem do tej dyskusji były też nasze pytania, które 3 marca wysłaliśmy do gdańskiego Biura Prasowego. Pytania, na które wciąż nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Liczymy, że uzyskamy je na dzisiejszym spotkaniu.

Lista naszych pytań prezentowana jest na końcu niniejszego artykułu.

Wielu oruniaków żałuje, że spotkanie z prezydentem (tak jak poprzednie, z 2009 roku) nie odbywa się w szkole przy Smoleńskiej. Niektórzy oruniacy żartują, że prezydent nie chciał tracić czasu na czekanie pod oruńskimi szlabanami.

Prezentujemy również nasz krótki film „Szlaban na Oruni”. To nasz pierwszy tego typu materiał, więc prosimy o wybaczenie nam błędów (m.in. kwestię dźwięku w niektórych miejscach). Wielkie brawa należą się Mateuszowi Kapłonowi, naszemu stażyście, który wykonał tutaj większość pracy.

Przedstawiciele gdańskiego magistratu przypominają, że już od godziny 16 w szkole przy Małomiejskiej rozpocznie się dyżur pracowników Urzędu Miejskiego i jednostek organizacyjnych miasta. Pojawią się m.in. przedstawiciele Straży Miejskiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Saur Neptun Gdańska, Gdańskich Inwestycji Komunalnych i Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.

Pytania, które 3 marca portal MojaOrunia.pl zadał gdańskim urzędnikom:

1. Dlaczego w Studium Wykonalność gmina zdecydowała się na pozostawienie jednopoziomowych skrzyżowań linii kolejowej z ulicami Dworcową i Sandomierską? Prosiłbym o podanie różnicy: dlaczego takich 1-poziomowych skrzyżowań nie ma na odcinku: Żabianka-Gdańsk Główny, a są na odcinku Gdańsk Główny-Pruszcz? Czym różnią się te oba odcinki?

2. Chciałbym zapytać o rozmowy PKP z Biurem Rozwoju Gdańska. Kiedy były te rozmowy, kto je prowadził (z imienia i nazwiska) i czemu zaprezentowano takie, a nie inne stanowisko. Nie jest tajemnicą, że budowa Czerwonego Mostu (jeżeli w ogóle dojdzie do skutku) to rok 2030. Jak do tego czasu mają z własnej dzielnicy wydostawać się mieszkańcy Oruni i Lipiec?

3. Prosiłbym o komentarz w sprawie przytoczonego wyżej Łęgowa (pisaliśmy o tym tutaj – przyp. red.). Dlaczego tamtejsza gmina mogła negocjować z PKP odnośnie budowy tuneli dla samochodów, dlaczego Gdańsk tego nie zrobił?

4. Urzędnicy i prezydenci Gdańska nie raz tłumaczyli, że w całej sprawie więcej do powiedzenia ma wojewoda. Czy magistrat zwracał się w imieniu wyborców z tej części Gdańska (Oruni i Lipiec) do wojewody w sprawie innego rozwiązania kwestii przejazdów? Czy według miasta to sami mieszkańcy powinni zwrócić się w tej sprawie z pytaniami do wojewody?

5. Chciałbym spytać o wspomniane przez PKP "konsultacje społeczne, które poprzedzały uzyskanie pozwoleń na budowę" (taka informacja pojawiła się w uzyskanej od nas odpowiedzi PKP -przyp. red.). Co to były za konsultacje, czy prowadziło je miasto, kiedy się odbywały, jakie były wyniki?

6. Jeżeli tych konsultacji nie prowadziło miasto, to czy gmina nie uważa, że takie konsultacje powinny zostać przeprowadzone?

7. Czy gmina ma sobie coś do zarzucenia w sprawie takiego rozwiązania kwestii przejazdów na gdańskiej Oruni? Czy rację mają oruniacy, którzy twierdzą, że gdańska władza w ogóle się nimi nie przejmuje i dopuściła do, ich zdaniem, haniebnych rozwiązań na tutejszych przejazdach?

8. Co dalej? Czy gmina widzi jakąś możliwość rozwiązania tego problemu? Nie mówimy o Czerwonym Moście, tylko o latach 2014-2030. Czy oruniaków czeka perspektywa kilkunastu lat "czekania" na szlabanach i odcięcia od Gdańska?

Galeria artykułu

Oruniacy kontra prezydent, już dzisiaj

Oruniacy kontra...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (16)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.65.*

01:08, 24/03/14

Droga Redakcjo czy Miasto przesłało już odpowiedzi na zadane pytania? Na spotkaniu 12.03 ich nie usłyszałem :(

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.219.*

16:33, 17/03/14

A ja się złożę że ci panowie i tak wygrają następne wybory- kto ich wybierze ? WY

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.202.*

10:59, 15/03/14

Czyli budyń i Leon muszą odejść

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

11:57, 13/03/14

Dla mnie to spotkanie to był pokaz niechęci do Oruni i arogancji władzy. Prezydenci Adamowicz i Bielawski nic nie mogą zrobić!! Albo raczej nic NIE CHCĄ zrobić. A odzywki, że lepiej było napisać do szefa ONZ-u ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.11.230.*

08:44, 13/03/14

No i jak było na spotkaniu? Ja nie mogłem być.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.196.*

23:41, 12/03/14

wszyscy nadają sie do tarcia chrzanu i tyle anie już poszłam i głosuje na was wasze nie doczekanie nic nie potraficie zrobić

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.196.*

23:39, 12/03/14

szkoda gadać z Adamowiczem on nic niechce zrobić on nie ma problemu i nie ma dziecka chorego i nie jezdzi wózkiem a my mamy problem aby przejechać z wózkiem musimy dzwigać wózek i dziecko okej zrobili wał ale od ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.198.*

22:43, 12/03/14

leon rozpoczął już kampanie wyborczą i postanowił się pokazać przy budyniu. A spotkanie nie przyniosło nic, no może poza pokazaniem przez włodarzy miasta jak głęboko w du..ie Orunię mają.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.71.*

21:50, 12/03/14

Racja Pana \"leone\" dawno nie było widać ale jak prezydent przyjechał to i on :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.66.*

21:01, 12/03/14

pan LEONE się ujawnił, podobno wszystko może załatwić, ale chyba tylko dla siebie

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.66.*

20:57, 12/03/14

Spotkanie NIC nie wniosło w sprawie, w którą zaangażowało się tyle osób!!!Skoro władza z prezydentem miasta na czele jest nieporadna, czas na zdecydowane zmiany. Pamiętajcie o tym w trakcie zbliżających się ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.66.*

20:50, 12/03/14

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.71.*

20:30, 12/03/14

Albo rewitalizacja albo estakada/tunel nad linią PKP. Czyli jak zwykle.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.66.*

20:10, 12/03/14

Podsumowanie spotkania : szkoda na nas pieniędzy.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.66.*

19:47, 12/03/14

spotkanie to tylko strata czasu, budyń nic nie może, nie wiem po co przyszedł

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.82.*

16:01, 12/03/14

Świetny materiał. czekamy z niecierpliwoscią.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA