Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 10/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Podstawówki otwierają się na nowych uczniów

 1 dodane: 14:34, 14/03/14

tagi:

Już w najbliższą sobotę 18 gdańskich szkół podstawowych zaprasza do siebie na „Dzień Otwarty”. Wśród nich jest położona na Oruni SP nr 16. Czemu warto odwiedzić placówkę przy ulicy Ubocze? I jak prezentują się inne podstawówki w Gdańsku?

Podstawówki otwierają się na nowych uczniów
Podstawówki otwierają się na nowych uczniów
Fot. sp16.edu.pl

Fotografia 1 z 1

W tym roku dni otwarte w gdańskich podstawówkach są organizowane w różne soboty marca. Wszystko po to, by rodzice mieli szansę odwiedzić przynajmniej kilka placówek. I zdecydować, do której z nich posłać swoje dziecko.

Co ciekawe, obecnie trwają także wizytacje gdańskich szkół podstawowych, które odwiedzane są przez Piotra Kowalczuka, zastępcę dyrektora Wydziału Edukacji w gdańskim magistracie.

- Weryfikacji poddawane są wszystkie pomieszczenia w jakich uczą się najmłodsi gdańszczanie, ich wyposażenie oraz miejsca i formy opieki świetlicowej/sportowej, zajęć pozalekcyjnych, przygotowanie kadry oraz kanały komunikacji z rodzicami – mówi Kowalczuk.

- Dotąd odwiedzonych zostało 14 z 58 ogólnodostępnych podstawówek. W Szkole Podstawowej nr 16 na Oruni jeszcze nie byłem, ale na pewno to zrobię do kwietnia, do czasu, kiedy zakończy się czas rekrutacji do szkół – dodaje urzędnik.

„Oruńska” podstawówka jest jedną z 18 placówek, która w tę sobotę organizuje u siebie dzień otwarty. Jutro od godziny 10 do 14 dyrekcja, nauczyciele, pracownicy sekretariatu będą dostępni dla wszystkich zainteresowanych placówką rodziców. - Służymy wszystkimi informacjami, będzie też możliwość zwiedzenia naszej szkoły – mówi nam Nina Markiewicz-Sobieraj, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 16.

Z kolei 2 kwietnia kadra szkoły przy ulice Ubocze organizuje dni otwarte, ale już zdecydowanie bardziej skierowane do potencjalnych uczniów. Dyrekcja liczy, że tego dnia (w godzinach 13-15) ich placówkę odwiedzi sporo przedszkolaków i rodziców.

Dyrektorka Markiewicz-Sobieraj przekonuje, że SP nr 16, w której obecnie uczy się blisko 450 dzieci, to dobry wybór. - Nasza szkoła jest bardzo skierowana do uczniów, jest bezpieczna, dobrze wyposażona, ma place zabaw, wspaniałe boisko – zachwala.

- Przestrzeń dla „zerówek” jest oddzielona od innych miejsc w szkole, klasy 1-3, a także 4-6 również mają swoją przestrzeń – dodaje Markiewicz-Sobieraj.

Kowalczuk, który odwiedził już 14 z 58 gdańskich podstawówek uważa, że w ostatnich latach na plus zmieniło się podejście nauczycieli, którzy uczą w klasach 1-3.

- Dziś nauczyciele zwracają większą uwagę na to, by dzieci miały zapewnione jak najwięcej ruchu, by miały dostępność do placów zabaw. Ich uczniowie nie zawsze muszą siedzieć w ławkach, często lepiej sprawdzają się wygodne, rozkładane siedziska. Nauczyciele dbają, by dzieci nie brały do domów zbędnych przyborów i książek. Stąd w wielu szkołach położono nacisk, by placówki zostały wyposażone w szafki, regały, lub nawet w zwykłe kartony z IKEI, w których uczniowie mogą schować swoje pomoce naukowe – tłumaczy Kowalczuk.

W rozmowach z wicedyrektorem Wydziału Edukacji, nauczyciele często zwracają uwagę na konieczność rozbudowania opieki świetlicowej w ich szkołach. Rodzice coraz częściej domagają się, by świetlice były czynne dłużej. - Widać, że przed nami szykuje się poważna debata, jak w szkołach zagospodarować czas dzieci po lekcjach – mówi Kowalczuk.

Przedstawiciel magistratu uśmiecha się, kiedy pytam go, czy na wizytację przychodzi na zasadzie „tajemniczego klienta”. - Nie, ale dyrekcja szkoły ma bardzo mało czasu na przygotowanie. Często szkoła dostaje informacje o wizytacji w ten sam dzień – mówi.

Wicedyrektorowi bardzo podoba się rozwiązanie, które zauważył w dwóch wizytowanych przez siebie szkołach (na Przymorzu i w Brzeźnie). Mowa o tak zwanym „pokoju rodziców”. - To są takie centra rodziców. Są tam gazety, książki, można usiąść i porozmawiać z nauczycielem. Zasadą jest to, że to rodzic rozmawia z nauczycielem, a nie że jest przez niego wzywany.

Pełny harmonogram dni otwartych znaleźć można na: www.gdansk.pl/edukacja

Dyrekcja SP nr 16 zaprasza rodziców/opiekunów dzieci 5,6,7 letnich do dokonania zapisu swojego dziecka do ich szkoły na rok szkolny 2014/2015. Termin zapisu mija 16 kwietnia 2014r. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie: sp16.edu.pl, w zakładce „Ważne”.

Galeria artykułu

Podstawówki otwierają się na nowych uczniów

Podstawówki...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.68.*

22:12, 16/03/14

W stołówce S.P. 16 część stolików i krzesełek przystosowana jest właśnie dla dzieci w wieku przedszkolnym. W dodatku mebelki posiadają ciekawe rozwiązania kolorystyczne.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

23:48, 14/03/14

Pytanie banalne ale...: Czy stołówki są dostosowane do maluszków w Gdańskich Szkołach [krzesła; stoły; pobieranie posiłków etc.]

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA