Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 15/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Wchodzimy na szlak oruńskich pomników

 1 dodane: 09:25, 31/03/14

tagi:

„Pan teraz mówi o pięknie przyrody” - by zacytować fragment kultowego filmu. Pasuje tu niemalże jak ulał, bo po pierwsze, Orunia piękną przyrodę posiada, a po drugie, już niedługo ktoś nam o niej opowie. Wprawdzie nie „Pan”, a Pani, mieszkanka Oruni i profesjonalny przewodnik. W kwietniu rozpoczyna się cykl wędrówek szlakiem oruńskich... pomników.

Wchodzimy na szlak oruńskich pomników
Wchodzimy na szlak oruńskich pomników
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- 12 pomników przyrody na Oruni, które odwiedzimy podczas naszych wycieczek: Wierzby na Diamentowej, dęby na Raduńskiej, buk czerwonolistny na Uroczej, dwa buki na ulicy Nowiny i kilka miejsc w Parku Oruńskim – opowiadali nam w październiku członkowie oruńskiego Koła Inżynierów (IKO), którzy wpadli na pomysł, by również i w taki sposób promować swoją dzielnicę.

Jak przekonywali i nadal przekonują jest się czym chwalić, bo niektóre z drzew mają więcej niż 300 lat, a w samym tylko Parku Oruńskim liczba pomników przyrody jest większa niż w znacznie bardziej rozreklamowanym Parku Oliwskim. 

Przyrodniczych niuansów jest tutaj więcej, o wszystkich opowie Anna Wołoszyn-Dopierała, mieszkanka Oruni, architekt krajobrazu i profesjonalny przewodnik.

- Zapraszamy wszystkich chętnych, wiek od lat 7 do 101 lat.Rodziny wielopokoleniowe mile widziane. Można przygotować również aparaty fotograficzne, szkicowniki i kieszenie na materiał do zielników. Udział jest oczywiście bezpłatny – mówi Józef Kubicki z IKO.

Pierwszy spacer zaplanowano już 12 kwietnia w sobotę, kolejne 26 kwietnia i 3 maja. - Zbiórka uczestników przed kawiarnią "Kuźnia Oruńska" przy ulicy Gościnnej 10 o godzinie 10.00 – dopowiada Kubicki.

Spacer będzie trwać około 1,5 godziny. Organizatorzy spotkania proszą o potwierdzenie chęci uczestnictwa w spacerach albo drogą mailową (adres ikoorunia@gmail.com), albo telefonicznie (501 317 543).

Dzieci do lat 12 powinny pojawić się na spacerze z dorosłym opiekunem.
Warto wspomnieć, że IKO wydało również miniprzewodnik na temat oruńskich pomników przyrody. Na pewno zostanie on zaprezentowany podczas opisywanych wyżej wycieczek.
Aby uznać drzewo za pomnik przyrody jego obwód w pierśnicy powinien być większy niż szacunkowe wartości minimalne dla danego gatunku. Dla przykładu, buk zwyczajny więcej niż 300 cm, dąb czerwony (300 cm), jesion (250 cm), grusza (200 cm).

Do pomników przyrody ożywionej należą: pojedyncze krzewy, drzewa i grupy drzew odznaczające się sędziwym wiekiem, wielkością, niezwykłymi kształtami lub innymi cechami, a także zabytkowe aleje drzew. Natomiast do pomników przyrody nieożywionej należą: największe głazy narzutowe, tzw. eratyki oraz interesujące formy powierzchni ziemi np. –źródła, wodospady, jary, skałki, wywierzyska, przełomy rzeczne, jaskinie, odkrywki itp. Źródło: wikipedia

Galeria artykułu

Wchodzimy na szlak oruńskich pomników

Wchodzimy na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA