Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 10/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Prace przy tunelach - ciąg dalszy nastąpi

 3 dodane: 18:33, 11/04/14

tagi:

Oruńskie tunele będą miały w końcu "normalne" dojścia dla pieszych – jest szansa, że wszystko gotowe będzie już w lipcu. W ramach kolejowego remontu szykują się także niewielkie naprawy kilku ulic i chodników. Duży znak zapytania to wciąż pogarszająca się z dnia na dzień estetyka tuneli, a także bezpieczeństwo przechodzących nimi ludzi.

Prace przy tunelach - ciąg dalszy nastąpi
Prace przy tunelach - ciąg dalszy nastąpi
Fot. Mateusz Korsztun

Fotografia 1 z 3

- Spotkaliśmy się dzisiaj z urzędnikami. Na Oruni, przy tunelu na ulicy Bocznej. Usłyszeliśmy kilka ważnych deklaracji – mówi nam Mateusz Korsztun, radny osiedla z Oruni.

Przedstawiciele gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni są od miesięcy naciskani przez radnych osiedla z Oruni (radni miasta póki co są tutaj niewidoczni), by zajęli się sprawą tutejszych, niedawno wybudowanych tuneli dla pieszych.

Chodzi o dobudowanie cywilizowanych dojść dla pieszych, tak by oruniacy nie musieli brodzić w błocie i przeskakiwać przez dziury i koleiny.

- Dzisiaj urzędnicy ZDiZ zadeklarowali nam, że droga z płyt zostanie poprowadzona do tunelu przy ulicy Bocznej. Z jednej strony od ulicy Zawiejskiej, z drugiej – aż do TBS-ów. Ta inwestycja powinna być gotowa najpóźniej do końca czerwca. ZDiZ musi jeszcze ustalić szczegóły z zarządem TBS-ów – wyjaśnia Korsztun. 

Co z pozostałymi trzema tunelami? Na Związkowej/jJunackiej sprawa wygląda pod tym względem najlepiej, w ostatnich miesiącach przy tunelu trwały tam prace wykonawcy Kolei.
- Na Ukośnej i Rejtana budową dojścia do tuneli ma zająć się firma, która pracuje na zlecenie PKP. Według informacji, które udało nam się uzyskać, prace mogą zakończyć się już w maju. Urzędnicy mają nadzorować odbiór tej inwestycji – odpowiada Korsztun.

ZDiZ będzie również naciskał na PKP, by Kolej uprzątnęła swój teren między tunelami przy Związkowej i Bocznej. Biegnąca wzdłuż torów droga ma doczekać się wyrównania.

PKP zostało też zobligowane do kilku pomniejszych napraw ulic i chodników na Oruni - chodzi o doprowadzenie do stanu sprzed rozpoczęcia remontu linii E-65.

Jak informują nas radni osiedla, zostanie wymieniony chodnik na ulicy Przy Torze, od Sandomierskiej do Rejtana. Odtworzona zostanie gruntowa droga na Zawiejskiej. Na jezdni ulicy Przyjemnej zostaną załatane dziury. Remont czeka też chodnik, prowadzący z ulicy Gościnnej na przejście kolejowe przy Dworcowej. - Remonty chodników mają zakończyć się do końca czerwca – informuje Korsztun. 

Najwięcej emocji budzi tutaj jednak inna kwestia. Chodzi o wygląd nowych tuneli, fakt, że nikt ich nie sprząta i że przechodzący nimi ludzie nie czują się bezpiecznie.

W tunelu na Bocznej wandale popisali już jego wnętrze. „Meksyk”, „Zostań hardkorem”, „K..a ale syf”, „Tunel gotowy”, a w tunelu na Rejtana jeszcze: „Sokiści są do d..y” - to próbka możliwości tutejszych poetów.

Zdaniem wielu, pomocnym w odstraszaniu wandali okazałby się tutaj monitoring. Ale póki co, Kolej nie kwapi się do instalacji kamer, a miasto twierdzi, że nie ma pieniędzy na taką inwestycję. Istniała szansa, że monitoring na przejściach kolejowych „załatwi” tegoroczny Budżet Obywatelski, ale nie udało się zebrać wystarczającej liczby głosów. - Taki sam wniosek złożymy do następnego Budżetu Obywatelskiego – deklaruje Korsztun.

Z kolei strażnicy miejscy obiecują, że więcej ich patroli pokaże się w rejonie tunelu na Rejtana. O takie rozwiązanie postulowała dyrektorka pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 16.

Galeria artykułu

Prace przy tunelach - ciąg dalszy nastąpi

Prace przy...

Prace przy tunelach - ciąg dalszy nastąpi

Prace przy...

Prace przy tunelach - ciąg dalszy nastąpi

Prace przy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

37.128.87.*

15:24, 24/04/14

Jest jeszcze gorzej! Tunel na Rejtana od wczoraj jest jeszcze bardziej niebezpieczny: stojąc przy wejściu od strony Traktu nie widać wyjścia z tunelu z drugiej strony, od ul. Ubocze! Zasłonili widok zielonym ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.31.10.*

05:50, 16/04/14

Ale PKP ma "wspaniałych planistów"i...wizjonerów.Wymyślili głębokie "tunele-schrony",które trudno będzie pokonać inwalidom i ludziom chorym...Ale mogą się przydać w czasie wojny...Chociaż ten brud i smród w ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

153.19.98.*

11:01, 14/04/14

Mnie interesuje sprawa dojścia z ul. Junackiej do tunelu , droga kończy się koło budynku numer 5 a dalej błoto. Nie można na tym kawałku ułożyć płyt? Następnie sprawa ekranów ktoś je projektował chyba bez ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.204.45.*

06:38, 14/04/14

Chodniki,to nie wszystko.A,kto naprawi jezdnię na ul.Przy Torze,dosz- czętnie zniszczoną przez ciężki sprzęt PKP? Tunele,to okropny błąd"planistów",a o "szlabanach"już zapomnieliście? Ten temat ma być sławny ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc19.52

89.67.195.*

11:06, 13/04/14

Chodnik na odcinku Sandomierska-Rejtana ma być wyremontowany w całości. Terminy takie same - do końca czerwca.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.30.110.*

08:28, 13/04/14

A kto naprawi chodniki na Przy Torze od ul,Sandomierskiej nie mozna przejechac z wozkiem z dzieckiem ani wozkiem inwalidzkim-katastrofa!!!!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA