Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 06/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Zdjęcia, na których poczujesz atmosferę dawnej Oruni

MojaOrunia.pl » Historia » ...

 6 dodane: 10:56, 10/05/14

tagi:

Mieszkańcy Dolnego Miasta wygrzebali ze swoich archiwów blisko dwa tysiące starych zdjęć ich dzielnicy. Na Oruni trwa podobny historyczny projekt i oruniacy również dzielą się swoimi unikatowymi zbiorami. Ale wciąż czekamy na kolejne fotografie – sięgnijcie do swoich albumów, popytajcie rodzinę i znajomych. Odkryjmy Orunię raz jeszcze.

ul. Jedności Robotniczej 167, koło kuźni, ok 1970 r. (po prawej: oruński kowal)
ul. Jedności Robotniczej 167, koło kuźni, ok 1970 r. (po prawej: oruński kowal)
Fot. ze zbiorów Krystyny Białek

Fotografia 1 z 6

O projekcie „Historie po Oruńsku” pisaliśmy tutaj. Jednym z efektów akcji ma być wydobycie na światło dzienne dawnych historii z Oruni, a także zdjęć z tej części miasta.

Sporo dobrego robią uczestnicy zorganizowanych przez nasz portal warsztatów dziennikarskich. Docierają do oruniaków, przeprowadzają z nimi pierwsze wywiady, proszą swoich rozmówców o ciekawe zdjęcia i dokumenty.

Już niedługo na portalu MojaOrunia.pl zobaczymy pierwszy efekt ich pracy – opublikujemy bowiem wywiad... z wróżką Benitą z kultowej telewizji Sky Orunia. Rozmowę przeprowadziła jedna z uczestniczek warsztatów. Tekst z pewnością wywołała wiele wspomnień i komentarzy.

„Historie po Oruńsku” to również dawne zdjęcia Oruni. Do Gdańskiego Archipelagu Kultury (organizatora projektu) przychodzą już oruniacy, którzy chcą dzielić się swoimi zbiorami. W niniejszym artykule prezentujemy kilka takich fotografii. Dzięki Państwu, udało nam się poczuć atmosferę dawnej Oruni. Weszliśmy na stare podwórka, pospacerowaliśmy po dawnym Parku Oruńskim, zerknęliśmy na legendarną „szóstkę”, a nawet spotkaliśmy kowala z Traktu św. Wojciecha.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia i proszę się nie dziwić, że prosimy o więcej. Stąd nasz apel do oruniaków: odkurzcie swoje dawne albumy i spójrzcie raz jeszcze na stare zdjęcia. Może są w nich fotografie, które warto byłoby zaprezentować innym? Idziemy o zakład, że sporo ciekawych ujęć się znajdzie.

Dowód? W Dolnym Mieście, gdzie kilka lat temu rozpoczynał się projekt „Opowiadacze Historii”, tamtejsi organizatorzy mieli do dyspozycji...zaledwie kilka zdjęć tej części Gdańska. Ruszyli jednak w dzielnicę, przeprowadzali kolejne wywiady, opowiadali o projekcie, prosili o zdjęcia i po dwóch latach zbiór fotografii z Dolnego Miasta urósł do, bagatela, dwóch tysięcy.

Oruniacy mogą przynosić swoje zdjęcia do Dworku Artura (Dworcowa 9), lub Gościnnej Przystani (Gościnna 14). Fotografie zostaną zeskanowane i oczywiście oddane właścicielom.

ul. Jedności Robotniczej 167, koło kuźni, ok 1970 r. (po prawej: oruński kowal)

ul. Jedności...

Park Oruński, 1956 r. Józef i Józefa Swociak

Park Oruński,...

podwórko przy ul. Związkowej 7 1968 r.

podwórko przy...

podwórko przy ul. Związkowej 7, 1968 r.

podwórko przy...

Szkoła Podstawowa nr 10, 8 klasa  1968 r.

Szkoła...

w tle Willa wdowy Peters (budynek poczty) przy ul. Gościnnej 6,  ok. 1947 r.

w tle Willa...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA